Gündem
  • 20.11.2023 23:19

Ebu Ubeyde : İsrail'e darbe üstüne darbe vurduk

Kassam Sözcüsü Ebu Ubeyde açıkladı: İsrail'e darbe üstüne darbe!
Gazze’de Hamas'a bağlı İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, son 72 saatte İsrail’e ait 60 askeri aracı imha ettiklerini duyurdu.

Ebu Ubeyde, Katar merkezli Al Jazeera televizyonunda yayımlanan ses kaydında, Gazze şehir merkezi ekseninde İsrail ordusu ile yaşanan çatışmalara ilişkin konuştu.

Kassam Sözcüsü, "Son 72 saatte 10'u personel taşıyıcı olmak üzere Siyonistlere ait 60 askeri aracı imha ettik. Mücahitlerimiz düşman askerlerinin çığlıklarını ve yardım çağrılarını duydu." dedi.

Gazze şehrinin güneybatısındaki İsrail ordusuna bağlı piyade kuvvetlerine cumartesi günü pusu kurduklarını aktaran Ebu Ubeyde, Gazze'nin kuzeyindeki Tevam bölgesinde de zırhlı bir personel taşıyıcıyı hedef alarak imha ettiklerini açıkladı.

Ebu Ubeyde, Kassam mensuplarının bir zırhlı personel taşıyıcıyı hedef alması sonucu en az 7 İsrail askerinin öldürüldüğünü aktardı.

SERİ SALDIRILAR

Kassam Sözcüsü, İsrail güçleri tarafından işgal edilen ve hizmet dışı kalan Rantisi Hastanesi’nde de İsrail ordu güçleriyle çatışmalara girdiklerine işaret ederek, “Elit birliklerden 25 mücahit, pazar günü öğleden sonra Rantisi Hastanesi’ndeki düşman güçlerini hedef alan seri saldırılar düzenledi.” diye konuştu.

Hastanenin yakınındaki zırhlı personel taşıyıcıdan inen 4 İsrail askerinin Kassam mensuplarınca “sıfır mesafeden” hedef alınarak öldürüldüğünü kaydeden Ebu Ubeyde, "Çatışmalarda bir Kassam mensubu da şehit oldu." ifadelerini kullandı.

Ebu Obeida Pazartesi günü yaptığı açıklamada, El Kassam Tugayları Direnişi savaşçılarının son 72 saat içinde çeşitli tiplerde 60 İsrail askeri aracını başarıyla hedef aldığını ve Gazze genelinde birçok eksende işgalci güçlerle karşı karşıya geldiğini söyledi.

Ebu Ubeida, yayınladığı ses kaydında, bu askeri araçların güney el-Zaytun mahallesi, Cebeliye kampının batısındaki Şeyh Radwan ve el-Tawam mahalleleri ile Beyt Lahia'yı hedef aldığını ortaya çıkardı. Araçlardan üçünün zırhlı personel taşıyıcı olduğunu da sözlerine ekledi.

Kendisi, bu araçların çoğuna Al-Yassin 105 mermilerinin yanı sıra evde üretilen tanksavar IED'leri, şarapnel bombaları ve Tandem 85 mermileri tarafından vurulduğunu açıkladı.

Tugay sözcüsü, grubun Direniş savaşçılarının hâlâ "tüm eksenlerde şiddetli çatışmalara giriştiklerini" ve ilerledikleri eksenlerde İsrail kuvvetlerine karşı çeşitli özel operasyonlar gerçekleştirdiklerini, bunun da işgal askerleri arasında doğrudan kayıplara yol açtığını vurguladı.

Ayrıca Abu Ubeida, Cumartesi günü El Kassam Tugayları'nın önemli bir operasyon gerçekleştirdiğini açıkladı; Gazze Şehri'nin güneybatısındaki İsrail piyade kuvvetlerine karşı, Direniş savaşçılarının anti-personel patlayıcılarla bir kara muharebe kuvvetini hedef aldığı ve doğrulanmış kayıplara neden olduğu bir pusu .

"Düşman askerlerinin çığlıklarını ve yakarışlarını duyduk" dedi.

Sözcüye göre, Cumartesi günü yapılan bir başka pusuda Direniş savaşçıları, Gazze'nin kuzeyindeki el-Tawam bölgesinde Al-Yassin 105 top mermisi taşıyan bir İsrail personel taşıyıcısını hedef aldı, doğrudan vurdu ve ardından kaçmaya çalışan üç askeri öldürdü. anti-personel mermisi kullanan araç.

Ek olarak, bir grup Direniş savaşçısı, zaten gelmiş olan İsrail kurtarma kuvvetinin gelişini bekleyerek operasyon alanı çevresinde pusuda bekliyordu. İsrail kuvvetleriyle yüz yüze çatışmaya girdiler ve işgalci güçler arasında en az yedi kişinin ölümüne neden oldular.

Abu Obeida ayrıca Pazar günü gerçekleşen bir başka önemli operasyonu da detaylandırdı. El Kassam'dan 25 savaşçıdan oluşan elit bir güç, işgal güçleri tarafından daha önce hastalar ve yerlerinden edilmiş kişiler zorla boşaltılan El Rantisi Çocuk Hastanesi'nde konuşlu İsrail güçlerine organize bir saldırı düzenledi.

Direniş savaşçıları aynı zamanda hastane yakınındaki bir personel taşıyıcıya da saldırdı ve aynı anda yakınlardaki bir okulda tahkim edilmiş bir İsrail piyade kuvvetine de saldırdı. Daha sonra olay yerine koşan bir tankı ve başka bir taşıyıcıyı imha ettiler. Yakın mesafe çatışma yaşandı ve uçak gemisinden çıkan dört İsrail işgal askerinin ölümüyle sonuçlandı. Ebu Ubeida, İsrail hava kuvvetlerinin daha sonra güçlerinin pusuya düşmesini önlemek için bölgeyi bombaladığını açıkladı.

Kendilerini öldür

Sözcü, "Bu operasyonda ele geçirildiler" düşüncesiyle İsrail işgalinin kendi kara kuvvetlerini bombalamış olabileceğine söyledi. El Kassam Direnişi savaşçılarından birinin şehit olduğunu, geri kalan 24 savaşçının ise güvenli bir şekilde mevzilerinden çekildiğini doğruladı.

İlgili bir bağlamda Ebu Ubeida, El Kassam'ın İsrail işgal güçlerinin "yenilgilerinin izlerini silmek amacıyla" kendi tahrip edilmiş veya hasar görmüş araçlarını geri alamadıklarında bombaladığı yönündeki beyanlarını aktardı.

Ses kaydını sonuçlandırarak, bu detayların şimdiye kadar açıklanmasına izin verilen koşulların sadece bir kısmı olduğuna dikkat çekti. Yüzlerce El Kassam Direnişi savaşçısının hala "tüm savunma ve çatışma alanlarında özel savunma muharebe formasyonlarında" olduğunu doğruladı.

Pek çok operasyonun gerçekleştirildiğini, ayrıntılarının daha sonra güvenlik ve saha koşulları izin verdiğinde açıklanacağını doğruladı.


"El-Kassam", "çok sayıda" işgal askerinin saklandıkları evi hedef alarak öldürüldüğünü duyurdu.. ve işgal, iki askerin öldürüldüğünü kabul etti

Filistin Hamas hareketinin askeri kanadı El Kassam Tugayları, 19 Kasım 2023 Pazar akşamı, güneydoğuda bulundukları bir evin hedef alınmasının ardından “çok sayıda” İsrail işgal askerinin öldürüldüğünü duyurdu. İsrail işgal ordusunun, Pazar günü Gazze Şeridi'nde Hamas'la devam eden çatışmalarda iki askerin daha öldürüldüğünü duyurduğu sırada Gazze Şehri'nde bir saldırı gerçekleşti.

Tugaylar, Telegram'daki bir blog yazısında, savaşçılarının "Cühr el-Dik bölgesinde çok sayıda işgal askerinin bulunduğu bir evi, iki tahkimat karşıtı TBG mermisi ve bir antiseptik mermiyle hedef alabildiklerini" söyledi. -Personel füzesi attılar, sonra da eve baskın yapıp içeride kalanları öldürüp yaraladılar."

Aynı zamanda İsrail ordusu Pazar günü Gazze Şeridi'nde Hamas'la devam eden çatışmalarda iki askerin daha öldürüldüğünü duyurdu. 

Gazzeİsrail askerleri Gazze Şeridi'nde - Reuters

El Kassam Gazze'de İsrail askerlerini öldürdü 

Pazar günü erken saatlerde Phalange, Gazze şehrinin güneydoğusundaki Cuhr al-Dik bölgesinde sıfır mesafeden 6 İsrail askerini öldürdüğünü söyledi. 

Ordu, Gazze Şeridi'ne kara operasyonunun başladığı 27 Ekim 2023'ten bu yana öldürülen ve yaralanan askerlerinin toplam sayısını yayınlamıyor ve İsrail medyasında bu sayıya ilişkin çelişkiler var.

Cumartesi akşamı İsrail ordu sözcüsü Daniel Hagari, Anadolu istatistiklerine göre ordunun bu konuda herhangi bir açıklama yapmaması nedeniyle 7 Ekim 2023'ten bu yana ölenlerin sayısının 378 askere yükseldiğini duyurdu.  

Güncellenme Tarihi : 21.11.2023 02:12

İLGİLİ HABERLER