Ekonomi
  • 27.7.2018 15:25

Ekmek zammına bakanlıktan müdahale

Ticaret Bakanlığ'ndan, "Türkiye Fırıncılar Federasyonunun ne ülke genelinde ne de herhangi bir il için tek başına ekmek fiyatı belirleme yetkisi bulunmamaktadır. Bu doğrultuda ekmeğe yüzde 15 zam yapıldığı yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır" açıklaması yapıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Ekmek fiyatları bir yönü ile tüketicilerimizi diğer yönü ile esnaf ve tacirlerimizi çok yakından ilgilendiren bir husustur.  Ulusal ve yerel basında ekmek fiyatlarına ilişkin yapılan haberler nedeniyle bu konuda bazı açıklamaların yapılması zarureti hasıl olmuştur.

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki ekmek fiyatları, illerimizde veya ilçelerimizde esnaflarımız için ilgili esnaf ve sanatkarlar odaları, tacirlerimiz için ise ticaret odalarımız tarafından hazırlanan fiyat tarifelerine istinaden belirlenmektedir. Bu konuda Türkiye Fırıncılar Federasyonunun görüş belirtmekten başka ekmek fiyatlarını belirleme konusunda herhangi bir yetkisi bulunmamaktadır.

Ekmek fiyatları, tacirlerimiz için, Tacir ve Sanayiciler Tarafından Üretilen Mal ve Hizmetlerin Azami Fiyat Tarifelerinin Düzenlenmesi Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde hazırlanan ve onaylanan tarifeler ile belirlenmektedir. Bu çerçevede, ilgili ticaret odası veya ticaret ve sanayi odası yönetim kurulu, Ticaret İl Müdürü ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü ile esnaf ve sanatkarlar odaları birliği, tarifeyi düzenleyen oda ve ilgili belediyenin temsilcilerinden oluşan heyetin değerlendirmesini almaktadır. Heyetin değerlendirmesi ve ilgili meslek komitesinin görüşü de dikkate alınarak yönetim kurulunca ekmek tarifesine ilişkin teklif oluşturulmaktadır. Hazırlanan bu teklif Bakanlığımızın görüşüne sunulmakta ve daha sonra yapılacak ilk toplantıda oda meclisinin onayına sunulmaktadır. Bu şekilde hazırlanan tarifeler oda meclisinin onayı sonrasında ilgili Valilik ve Belediyenin uygun bulması üzerine yürürlüğe girmektedir.

Esnaflarımız için belirlenen tarifelerde de benzer bir süreç söz konusudur. Burada hazırlanan fiyat tarifesi teklifi görüş için Bakanlığımıza gönderilmeden önce ilgili Federasyonun da görüşü alınmaktadır. Daha sonra söz konusu tarifeler Bakanlığımızın görüşünün alınmasının ardından esnaf odaları birliği tarafından onaylanması sonrasında ilgili Valilik ve Belediyenin uygun bulması üzerine yürürlüğe girmektedir.

Bu süreçler doğrultusunda bugün itibarıyla Türkiye genelinde ekmek fiyatlarında yüzde 15 artış öngören bir talep gelmediği gibi, Bakanlığımızca bu konuya ilişkin herhangi bir görüş bildirilmemiştir.

Türkiye Fırıncılar Federasyonunun ne ülke genelinde ne de herhangi bir il için tek başına ekmek fiyatı belirleme yetkisi bulunmamaktadır.

Bu doğrultuda ekmeğe yüzde 15 zam yapıldığı yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır."

FIRINCILAR FEDERASYONU BAŞKANI: BEN EKMEĞE ZAM YAPTIK DEMEDİM

Ticaret Bakanlığı'nın 'ekmeğe zam yok' açıklamasının üzerine, dün bu konu ile ilgili açıklamayı yapan isim olan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Habertürk TV'ye konuştu.

Balcı, dünkü açıklamanın aslen önceki günlerde basında yer alan 'ekmeğe gizli zam' iddiaları üzerine yapıldığını belirterek, "Bizim açıklamamız basında çıkan haberler üzerine yapıldı. Biz 'gizli zam yapıldı' haberleri üzerine böyle bir zam yapılmadığını söyledik. Zammın gündemde olduğunu ama bunun yüzde 20 değil, azami yüzde 15 olacağını belirttik. Açıklamanın devamında bunun odalar tarafından hazırlanacağını, odalardan görüş alınıp bakanlıkla görüşüp değerlendirileceğini, her ile göre farklı olacağını ve bugün müracat edilse bile zam sürecinin 1-1.5 ay alacağını söyledik. Sonuçta ekmek benim dememle zamlanmaz." ifadelerini kulllandı.

Güncellenme Tarihi : 27.7.2018 15:25

İLGİLİ HABERLER