Asayiş
  • 14.1.2014 17:28

Ekşi Sözlük hakim karşısında

www.eksisozluk.com isimli internet sitesinde Hz. Muhammed, Allah ve kutsal kitaplarla ilgili hakaret içeren ifadeler kullandığı gerekçesiyle aralarında site sahibi Sedat Kapanoğlu’nun da bulunduğu 40 kişinin 9 aydan 1.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü.

Anadolu Adalet Sarayı 32. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya, müşteki Ali Emre Bukağılı ve avukatları ile tutuksuz yargılanan site sahibi Sedat Kapanoğlu’nun da aralarında bulunduğu 27 sanık katıldı. Duruşmada savunmasını yapan Kapanoğlu, internet sitesinde “SSG” rumuzuyla yazılar yazdığını ifade ederek savunmasını yazılı olarak sunduğunu söyledi. Kapanoğlu’nun avukatı da, iddia edilen suçun işlendiği tarih dikkate alındığında 6352 sayılı yasa kapsamına girdiğini ve bu nedenle açılmış bulunan kamu davasının sonucunda erteleme kararı verilmesi gerektiğini ifade ederek “İçeriklerin bir kısmı soyut kavramlar üzerine yazılmıştır. Bunun yargıya bile taşınmaması gerekir. Müvekkilimin ‘Allah katında namaz pazarlıkları’ başlığı ile yazdığı yazının konusu zaten hadislerde geçmektedir. Yine ‘Allah’ın Hz. Muhammed’le el sıkışması’ başlığı ile yazdığı yazı da hadislerde geçmektedir. Bunlar İslam dinine inanan insanlarca kabul edilmiştir. Bu konuda konuşabilmeliyiz, yazıp eleştirebilmeliyiz. Bunların hepsi eleştiri ve espri niteliğinde yazılardır” dedi.

Sanıklardan Ali Fasih Sayın ise yazdığı yazının tamamen bilimsel bir tespit olduğunu iddia ederek, hakaret etme kastının bulunmadığını dile getirirken, avukatı Hayriye Koçarın da müvekkilinin yazdığı yazıların hakaret unsuru taşımadığını belirtti. Koçarın, “Yazı fikir özgürlüğü kapsamındadır. İnsanların özgürlüğünün engellenmesi amacıyla bu tür davalar açılmaktadır. Yazılan yazılar toplumsal barışı bozmaya yönelik değildir” şeklinde konuştu.

Öte yandan, müşteki Ali Emre Bukağılı da, internet sitesinde dini değerlere hakaret eden kişilerle ilgili Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını ve şikayetlerinin devam ettiğini belirterek, “Dini değerlere hakaret ettiği bilinen bir internet sitesidir. Bakanlar dahi bu site hakkında açıklama yapıyor. İnançlı bir insan olarak rencide oldum. Sitenin 40 bin yazarı var. Bu bir sorumluluk gerektirir. Burada gayri ciddi bir yaklaşım var. Biz de hakaretlerle ilgili suç duyurusunda bulunduk” dedi.

Bukağılı’nın avukatı Fatih Mehmet Doğan ise duruşmaya katılmayan sanıklar hakkında yakalama kararı çıkarılmasını istedi.

Mahkeme hakimi Ahmet Kaya, savunması alınan sanıkların duruşmadan vareste tutulmasına, duruşmaya katılmayan diğer sanıkların zorla getirilmesine ve müştekinin suçtan doğrudan zarar görmediğinden katılma talebinin reddine karar vererek duruşmayı erteledi.
 

İLGİLİ HABERLER