Dünya
  • 10.1.2015 16:27

El Kaide'den Fransa'ya yeni tendit

Yemen'de faaliyet gösteren El Kaide, internette yayınladığı ses kaydında Fransa'ya 'Allah'a ve Müslümanlara karşı savaşa devam ettiği sürece güvende olmayacağı' tehdidinde bulundu.

El Kaide yöneticisi Haris Nezari internetten yayınlanan video kaydında, "Ey Fransızlar, öncelikle Müslümanlara karşı saldırılarınızı durdurun. Allah'a ve Müslümanlara karşı savaştığınız sürece güvende olmayacaksınız" ifadesini kullandı.

"Bazı Fransızların Peygamber'e küfrettiğini, Allah’ın askerlerinin de onlara edep ve ifade özgürlüğünün sınırını öğrettiğini" savunan Nezari, "Allah'ın, resulüne yardım etmeyeceğini zannettiler ve Allah'ın hükmünden emin olduklarını hesap ettiler. Allah onlara hiç hesap etmediklerini müminlerin eli ile verdi" dedi.

Fransa'nın peygamberlere küfrettiğini, dinlere meydan okuduğunu ve müminlerle savaştığını iddia eden Nezari, "Onlar için Allah'ın hükmü dışında bir caydırıcılık yok. Bu da öldürülmeleri" dedi.

Nezari konuşmasında saldırganlara "Ey mücahitler yüzümüzü ağarttınız. Ellerinize sağlık, keşke sizinle birlikte olsaydım" diye seslendi.

Fransa'nın kanlı üç günü

Fransa'nın başkenti Paris'te, Çarşamba günü haftalık mizah dergisi Charlie Hebdo'nun ofisine düzenlenen silahlı saldırıda 12 kişi hayatını kaybetmişti.

Saldırıyı düzenleyenler, güvenlik güçleri tarafından kuşatılmalarının ardından bir matbaaya sığınıp bir kişiyi rehin almıştı. Eş zamanlı olarak Paris'te başka bir kişi Yahudi marketine saldırıp, yaklaşık 20 kişiyi rehin almıştı. Güvenlik güçleri her iki olay yerine eş zamanlı operasyon başlatmıştı.

Fransa'da Charlie Hebdo saldırısı zanlılarına ve rehinelerin tutulduğu Yahudi marketine düzenlenen iki operasyonda üç saldırganla, dört rehine öldü.

'Saldırgan El Kaide bağlantılı'

Yemen istihbarat kaynaklarının Reuters haber ajansına verdiği bilgiye göre Charlie Hebdo dergisine saldıran kardeşlerden Said Kouachi, öldürülen El Kaide liderlerinden Enver Evlaki ile 2000’li yıllarda Yemen’de görüştü.

Bu durum, Çarşamba günü 12 kişiyi öldüren saldırganların El Kaide örgütü ile irtibatları olduğu ve bu eylemi örgütün talimatı ile yapmış olabilecekleri ihtimalini güçlendirdi. İstihbarat kaynağı, “Onun El Kaide’den eğitim alıp almadığını doğrulayamıyoruz ama Evlaki ile görüştüğü bilgisine sahibiz” dedi.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

 

İLGİLİ HABERLER