Ekonomi
  • 28.6.2008 13:54

ELEKTRİK FATURASI NASIL İNER?

Yılbaşında elektiğe yapılan yüzde 15 zamdan sonra, 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere elektrik fiyatlarına konutlar için yüzde 21, sanayi için ise yüzde 22 oranında zam yapıldı. Böylece 6 ayda elektriğe yapılan bileşik zam oranı konutlarda yüzde 39’a ulaşacak.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Genel Başkanı Musa Çeçen, tüketicilerin faturalarını azaltması için bazı önerilerde bulunduklarını, ancak bunların geçici iyileşmeler sağladığını, asıl çözümün düşük enerji harcayan beyaz eşya kullanılması olduğunun altını çizdi. Musa Çeçen, bu konuda şunları söyledi: "Acil olarak hükümetin dayanıklı tüketim malları konusunda samimi bir uygulama bekliyoruz.


A sınıfı beyaz eşyalar, diğerlerine göre çok daha az enerji tüketir. Hükümetin çok fazla enerji tüketen eski cihazların kullanımdan kaldırılmasını teşvik etmesi ve belki geçici bir dönem bu chazların vergisini sıfırlaması gündeme gelebilir. Böylece evlerdeki eski cihazları süratle yenileriyle değiştirilir. İngiltere birkaç yıl önce bunu yaptı. Eski teknolojiyle çalışan ve fazla enerji harcayan buzdolaplarını 80 vatt’lık buzdolaplarına dönüştürdü. Bizde de bu yapılabilir. Halen Türkiye’de yaygın olarak kullanılan buzdolaplarının saatteki enerji tüketimi 375 vatt."

Evde enerji tüketimini nasıl azaltabilirsiniz?

Buzdolabı

Buzdolabının kapağını çok uzun süre açıp tutmamak gerekiyor. Açık kalınca içeri dolan sıcak havanın soğutulması için harcanacak enerji miktarı artıyor.

Buzdolabında çok boş alan bırakmak zorunda kalıyorsanız, ağzı bantlı kutularla dolabı doldurarak enerji kullanımını azaltabilirsiniz.

Lambalar

Kullandığınız lambaları mümkün oludğu kadar kaliteli ve kompaktlardan seçin.

Klima
Klima çalıştırmadan önce varsa evdeki panjurları kapatmak gerekiyor. Panjur yoksa açık renk perdelerle ısı engellenmeli.

Bulaşık makinesi

Bulaşık makinesi iyice doldurulduktan sonra, iki günde bir çalıştırılmalı.

Çamaşır makinesi
Çamaşır makinesini de iyice doldurduktan sonra iki günde bir çalıştırmak lazım.

Saç kurutma makinesi

Saç kurutma makinelerinin yüksek güçte olanlarını kullanmak elektrik tüketimini artırır. 1800 vatt’lık saç kurutma makineleri yerine daha düşük enerji tüketenleri tercih edilmeli.

Ütü

Ütülenecek eşyaların nemliyken ütülenmesi önemli. Kırışıkları sertleşmiş bir gömleğin ütülenmesi daha çok buhar tüketimine, fazla enerji kullanımına yol açar.

Ütüyü fişten çektikten sonra cihazda depolanan sıcaklıkla son eşyanızı da ütüleyebilirsiniz.

Çok zamanlı elektrik tarifelerine dikkat

 

İLGİLİ HABERLER