Ekonomi
  • 30.1.2007 15:26

ELEKTRİK ZAMMI YERİNE VERGİLER DÜŞEBİLİR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, elektriğe zammın şart olmadığını, vergileri düşürebileceklerini söyledi Güler bu arada, doğal gaz fiyatlarında Nisan ayında indirime gidilebileceğini bildirdi.
      Bakan Güler, enerji konusunda NTV'nin sorularını yanıtlarken, elektriğe zam yapılıp yapılmayacağı sorusu üzerine, ''3 bakan tartıştık, iş karara kaldı. Zam yapmamız şart değil, vergileri de düşürebiliriz. Tek alternatif zam değil'' dedi. Elektriğe dört yıldır zam yapmadıklarını, bu durumun enflasyonun düşmesine katkıda bulunduğunu belirten Güler ''Ekonominin gereği neyse onu yaparız. 2007 için hesap-kitap neyi gösteriyorsa onu yaparız. Bu cari açığı etkiler, sanayi politikasını, ihracatı, turizmi etkiler. Bu olayı bir bütün halinde incelememiz gerekiyor'' dedi.
      Doğal gazda ise fiyatların 6-9 ay geriden geldiğini hatırlatan Bakan Güler, doğal gaz fiyatlarının Nisan ayından itibaren düşürülebileceğini söyledi Irak petrol şirketi SOMO'nun, bu ülkeye akaryakıt ürünleri taşıyan ve sözleşmesi sona eren Türk şirketlerine, işin devamı için ''Kuzey Irak'taki yerel yönetimleri'' adres göstermesi üzerine, misilleme olarak bu ülkeye elektrik ihracının kesilmesinin istenmesi konusunda ise Güler, ''Irak'a elektrik satışını durdurma hazırlığımız veya niyetimiz yok'' şeklinde konuştu.
Güncellenme Tarihi : 24.3.2016 22:29

İLGİLİ HABERLER