Ekonomi
  • 22.9.2023 15:52

Emekli maaşı iyileştirme çalışmalarında 3 formül

3'lü formül haftaya ele alınacak! Başkan Erdoğan'dan yeni emekli maaşı açıklaması geldi! 2023 yeni rakamlar ne zaman belirlenecek?

Son dakika emekli maaşı haberi...Emekli maaşı iyileştirme çalışmaları için Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 2 Bakanlığa talimat verdi. Emekli zammı için yürütülen çalışmalar hız kazanırken, bürokratlar önümüzdeki hafta Bakanlar düzeyinde yapılacak toplantıya hazırlanıyor. Emekli zammı için masada üç formül var. Bu formüller toplantıda sunulduktan sonra emekli maaşı çalışmaları son şeklini alacak. Ardından Başkan Erdoğan'ın onayına ve sonrasında Meclis gündemine gelecek. Emekli maaşı zammı için BM Genel Kurulu dönüşü önemli açıklamalarda bulunan Başkan Erdoğan, 2024'e girmeden çalışmaların tamamlanması gayretinde olduklarını söyledi.

EMEKLİ ZAMMI İÇİN ÜÇLÜ ZİRVE YAPILACAK

Emekli maaşı ek iyileştirme çalışması için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan ile bir araya gelecek. Önümüzdeki hafta yapılması beklenen toplantıda emekli maaşı ek iyileştirme çalışmalarının son şekli verilecek. Emekli zammı çalışması Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulduktan sonra Meclis aşamasına geçilecek.

EMEKLİ ZAMMI İÇİN ÜÇ FORMÜL ÖNE ÇIKIYOR

Emekli maaşı için yapılacak ek iyileştirme ve ara zam yasa ile yapılacağından, en erken Ekim ayında Meclis'e taşınacak. Emekliler Ekim'de Meclis'e taşınacak torba teklife iyileştirmenin de eklenmesini beklerken, çalışmada 3 başlığın masaya yatırıldığı belirtiliyor. Burada hem kök aylıkları artıracak hem en düşük emekli aylığı ödemesini yükseltecek formüller masada bulunuyor.

EMEKLİ MAAŞI ZAMMI 2023 SON DAKİKA: 3'lü formül haftaya ele alınacak! Başkan Erdoğan'dan yeni emekli maaşı açıklaması geldi! 2023 yeni rakamlar ne zaman belirlenecek?

Birinci formül emeklilerin tamamına bir oransal artış yapılması. Bu artış refah payı şeklinde yansıtılabilir. Buna göre Temmuz ayında refah payı ile birlikte yüzde 25 zam alan emeklilere ilave bir artış daha yapılmış olacak.

EMEKLİ MAAŞI ZAMMI 2023 SON DAKİKA: 3'lü formül haftaya ele alınacak! Başkan Erdoğan'dan yeni emekli maaşı açıklaması geldi! 2023 yeni rakamlar ne zaman belirlenecek?

İkinci formül ise kök maaşlara yapılacak bir seyyanen artış şeklinde düşünülüyor. Burada Temmuz ayında kök maaşı 7.500 TL'nin altında kalan emekliler yüzde 25 zam almış kök maaşları artmış ancak ellerine geçen para 7.500 TL'de kalmıştı. Bu durumun düzeltilmesi de sağlanmış olacak. Burada seyyanen artışın kademeli olarak artırılması da söz konusu olabilir. En düşük maaştan başlayarak bir kademe artışı gündeme gelebilir.

EMEKLİ MAAŞI ZAMMI 2023 SON DAKİKA: 3'lü formül haftaya ele alınacak! Başkan Erdoğan'dan yeni emekli maaşı açıklaması geldi! 2023 yeni rakamlar ne zaman belirlenecek?

Üçüncü formülde ise taban maaşın artırılması var. Bilindiği gibi 3.500 TL olan taban maaş önce 5.500 TL'ye ve ardından da 7.500 TL'ye çıkartılmıştı. Bunun altında maaş alan emeklilerin aylıkları 7.500 TL'ye tamamlanarak ödeniyor. Burada Hazine desteği sağlanarak taban maaşa ulaşılıyor. Taban maaşta yapılacak bir artış emeklilerin alacakları en düşük aylığı da yükseltmiş olacak. Böylece Hazine desteği artırılacak ve emeklilere bir iyileştirme yapılmış olacak. Burada konuşulan rakam ise 10 bin lira seviyesi.

OCAKTA REFAH PAYI HESABI

Öte yandan emekli maaşı için Ocak ayında yapılacak enflasyon artışının üzerine bir refah payı eklenmesi de gündemde. Orta Vadeli Program'da yer alan yüzde 654 oranındaki enflasyon öngörüsü ile yapılan hesaplamalarda 6 aylık enflasyon yüzde 30'un üzerinde çıkıyor. Buna göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon artışı bu oranda olurken memurlar ve memur emeklilerinin zammı toplu sözleşme artışı ile birlikte yüzde 49'u geçiyor. Burada yapılacak bir refah payı artışı ile Ocak ayı emekli zammı oranının yüzde 50'inin üzerine çıkması da öngörülüyor.

100. YIL İKRAMİYESİ

Tüm bu çalışmaların dışında gündemde olan bir diğer konu ise emeklilere Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla ikramiye verilmesi. Bu konuda bir çalışma yapıldığı, bir seferlik ödenmesi planlanan ikramiye tutarının en az 5 bin lira olması üzerinde durulduğu belirtiliyor. Türkiye Emekliler Derneği ise bu tutarın 10 bin lira olması yönünde çağrı yaptı. Eğer ikramiye verilmesi kararı alınırsa, düzenleme Ekim ayında torba yasa ile Meclis'e sevk edilecek.

Güncellenme Tarihi : 22.9.2023 16:06

İLGİLİ HABERLER