Gündem
  • 15.8.2022 11:50

Emekli ve memur 2023 Ocak zammı için ilk rakam ortaya çıktı

Emekli ve memur Temmuz zammı, Haziran ayı enflasyon rakamları sonrası netleşti. SSK, Bağ-Kur emekli maaşları bu dönemde yüzde 42,35 artarken, memur ve memur emeklisi maaşları yüzde 41,69 zam aldı. Merkez Bankası'nın Ağustos ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'nin sonuçlanmasıyla beraber de Ocak zammı dönemi için ilk ipucu geldi. İşte beklenen rakamlara göre enflasyon farkı dahil SSK, Bağ-Kur, memur ve memur emeklisi Ocak maaş zammı hesapları...

Yılda iki kez zam alan SSK, Bağ-Kur emeklileri için Temmuz zam oranı yüzde 42,35 olarak hesaplara yansırken, memur ve memur emeklisi için bu rakam yüzde 41,69 oldu. Bunun yanında en düşük emekli maaşı 3.500 TL olurken, en düşük memur maaşı da seyyanen artışla beraber 9.707 TL olarak ödendi. Emekli ve memur maaşları Ocak döneminde yeniden artacak. Merkez Bankası'nın yeni enflasyon beklenti anketi sonuçlanmasıyla emekli ve memur Ocak zammı için ilk ipucu geldi.

 İşte Temmuz zammı sonrası açıklanan ilk enflasyon tahminine göre Ocak zammı hesapları...

OCAK AYINDA DAHA KAPSAMLI GELİRLERİ RAHATLATICI DÜZENLEMELER GELİYOR

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla 'Vatandaşlar enflasyona ezdirilmeyecek' parolasıyla hareket eden hükümet Temmuz ayında 'Enflasyon farkı' ile milyonların alım gücünü artırırken, 2023 yılı başında gelecek geniş kapsamlı düzenlemelerle vatandaşın hem alım gücünü hem de refahını artıracak adımlar üzerinde çalışıyor.

NET ASGARİ ÜCRET ARTIŞI YÜZDE 94,6 OLDU

Aralık ayında net 2.825,90 TL net asgari ücret alan çalışan Ocak ve Temmuz döneminde yapılan 2 artışla beraber maaşını yüzde 94,6 oranında artışla 5.500 TL olarak aldı.

Bunun yanında asgari ücret üzerinden gelir ve damga vergisi kaldırılarak işçinin yanında işvereninde elini rahatlatan yeni düzenlemeler yapıldı.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI YÜZDE 133 ARTTI

Yine Aralık 2021 döneminde 1.500 TL olan en düşük emekli maaşı Ocak döneminde 2.500 TL'ye Temmuz döneminde ise 3.500 TL'ye yükseldi. Böylece en düşük emekli maaşı yüzde 133 artmış oldu.

Ocak 2022 emekli zammı ve memur zammı ile milyonlarca kişinin geliri 2022 yılı enflasyon rakamları sonrası belirlenecek.

Bununla beraber Temmuz zammı sonrası 2022 yılı için ilk enflasyon beklentisi ve tahmini geldi.Merkez Bankası Ağustos ayı enflasyon beklenti anketi sonuçlarını duyurdu. Buna göre 2022 enflasyon beklentisi yüzde 70,60 olarak kayıtlara geçti.

2022 YILININ İKİNCİ YARISI İÇİN ENFLASYON ORANI BEKLENTİSİ YÜZDE 19,84 OLDU

Merkez Bankası'nın açıkladığı tahmine göre; yıl sonunda tüketici fiyat endeksinin 1.171,94 olması bekleniyor.Bununla beraber yılın ikinci yarısı için 6 aylık enflasyon oranının yüzde 19,84 olacağı hesaplandı.

EMEKLİ ZAMMI NASIL BELİRLENİYOR?

Türkiye'de emekli zammı Ocak ve Temmuz aylarında 6 aylık enflasyon rakamlarına göre belirleniyor.SSK ve Bağ-Kur emekli maaşları, Ocak ayında bir geçmiş dönemdeki Temmuz-Aralık dönemindeki 6 aylık enflasyon oranı kadar, Temmuz ayında ise Ocak-Haziran dönemindeki 6 aylık enflasyon rakamları kadar zam alıyor.

MEMUR ZAMMI İÇİN ENFLASYON FARKI VE TOPLU SÖZLEŞME ZAM ORANI ETKİLİ OLUYOR

Memur ve memur emeklileri ise; her yıl 2 kez önceki aldığı toplu sözleşme zammının üzerindeki 6 aylık enflasyon farkı ile beraber yeni toplu sözleşme zammı alıyor.

Temmuz zam döneminde memur ve memur emeklisi yüzde 7 toplu sözleşme zammı alırken, bu rakam Ocak döneminde yüzde 8 olacak.

Yani beklenen rakamlara göre; SSKBağ-Kur emeklisi Ocak zammı yüzde 19,84, memur ve memur emeklisi için Ocak zam oranı ise yüzde 20,84 olarak gerçekleşecek.

 

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER