Gündem
  • 30.3.2013 13:50

Emine Erdoğan'ın ilgisini çeken karikatür

Emine Erdoğan, Bakan Fatma Şahin 1. Uluslararası Yaşlanma Sanatı Kongresi'ne katıldı. Erdoğan ve Şahin, konuşmacıları dinlerken ekrana getirilen bir karikatüre ilgi gösterdi. Erdoğan ve Şahin'in isteği üzerine karikatür tekrar ekrana getirildi.

"BELKİ DE SON NEFES OLARAK ALIP VERİYORUZ"

Emine Erdoğan konuşmasına, Mevlana'nın "Her gün bir yerden göçmek ne iyi/Her gün bir yere konmak ne güzel/Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş/Dünle beraber gitti cancağızım/Ne kadar söz varsa düne ait, şimdi yeni şeyler söylemek lazım" sözleriyle başladı. İnsana verilen sürenin, doğduğu günden itibaren belli olduğunu kaydeden Emine Erdoğan, "O süre ne bir saat öne alınacak ne de bir saat ertelenecektir. Onun için her günümüzü ilk gün, her günümüzü bir son gün gibi yaşıyor, her nefesimizi ilk nefes, her nefesimizi belki de son nefes olarak alıp veriyoruz. Biz, bizim için mukadder olan saatle değil, bize emanet verilen ruh ve bedenle ilgiliyiz, onlardan sorumluyuz. Bu sorumluluğun gereği olarak da her günümüzü yeni bir gün, her günümüzü bir ilk gün gibi görmek, anlamak ve idrak etmek zorundayız" dedi.

"İSTİKAMETİNİ KAYBETMİŞ BİR TOPLUMDUR"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Dinimizde ve kültürümüzde dünyada pek fazla örneği olmayan, güzel ve anlamlı kavramlar vardır. 'Kamil olmak, kemale ermek, hikmet sahibi ve kanaat sahibi olmak' deriz. Bu kavramlar aynı zamanda birer rütbedirler ve bu rütbeler öyle rütbedir ki okumakla araştırmakla peşinden koşmakla değil ancak ve ancak yaşlanmakla olgunlaşmakla pişmekle elde edilebilecek rütbelerdir. Yaşlılar hiç kimsenin erişemediği bu rütbelere ulaştıkları için her toplumun adeta kutup yıldızıdırlar. Yaşlılarıyla irtibatı kesmiş bir toplum aslında kemalle hikmetle kanaatle irtibatını kesmiş toplumdur. Yaşlılarını dışlamış, ötelemiş bir toplum kutup yıldızını, yani yönünü, istikametini kaybetmiş bir toplumdur" diye konuştu

Hükümetin 2023 yılı için çok ciddi hedefler belirlediğini hatırlatan Erdoğan, bu hedeflerin yanında Malazgirt Zaferi'nin bininci yıl dönümü 2071'in de yine bir hedef tarih olarak tespit edildiğini belirtti. Erdoğan, Allah ömür verirse herkesin 2023'ü göreceğini ama bazılarının bu tarihe yaşlanmış olarak yetişeceğini dile getirdi. Emine Erdoğan, "Unutmayalım ki, 2023 ve 2071 hedeflerimizi tutturursak, bunlar o günkü yaşlılarımızın eseri olacaktır. Aynı şekilde ancak ve ancak yaşlılarımıza hürmet göstermek bizi o hedeflere ulaştıracaktır" ifadesini kullandı.

"BEN NASIL EVLAT OLDUM?"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ise "Manevi değerlerimize baktığımızda annesi babası yanında yaşlanınca bir ‘of’ dememenin çok önemli olduğunu, küçüğe saygı göstermeyenin büyüğe merhamet etmeyenin bizden değildir’ anlayışının mensuplarıyız. O zaman burada bize düşen şey; yarın onları yaşamamak için bugün gerekli tedbirleri almamız gerekiyor. İnanç değerlerimize göre ebedi hayatın görmeden bu dünyada ektiğiniz biçtiğiniz, eğer siz annenize babanıza iyi bakarsanız evlatlarınızın da size iyi bakacağını hep çevremde gördüm. Yarınlar adına bugünden EFT yapacaksak kendi anamıza babamıza ‘of’ demeden bakmalıyız. Çünkü hayat çok kısa. Gün gelip hayat bittiğinde geri dönüp bakıldığı zaman ‘ben nasıl evlat oldum?’ diye denildiğinde vicdanın sesi olumlu gelmeli" dedi

EMİNE ERDOĞAN'IN İLGİSİNİ ÇEKEN KARİKATÜR

Bu arada bir konuşmacının slayt gösterisi sırasında ekrana getirdiği karikatür, Emine Erdoğan ile Fatma Şahin ilgisini çekti. Erdoğan ve Şahin, alzheimer hastalığı ile ilgili unutkanlığı anlatan karikatürün tekrar ekrana getirilmesini istedi. Bunu üzerine Emine Erdoğan ile Fatma Şahin'in istediği karikatür tekrar ekrana getirildi.

Konuşmalarının ardından Kültür, Toplum ve Aile Derneği Gülşen Öztürk veBaşakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal plaket takdim etti.

 

DHA

 

Güncellenme Tarihi : 19.3.2016 16:44

İLGİLİ HABERLER