Spor
  • 28.6.2007 17:23

EMRE BELÖZOĞLU:"HAGİ GİBİSİ GELMEZ"

Dizindeki sakatlık nedeniyle THY'nin tarifeli seferi ile Münich'e giden yıldız oyuncu Münich'e hareketinden önce Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde özel açıklamalarda bulundu.

"YABANCILARIN TÜRKİYE'Yİ SEÇMESİNİN BİR NEDENİ DE MADDİ İMKANLAR OLABİLİR"
Fenerbahçe'nin Roberto Carlos ve Galatasaray'ın da Lincoln transferlerini değerlendiren Emre Belözoğlu çarpıcı açıklamalarda bulundu. Roberto Carlos için "Çok büyük bir oyuncu. Türkiye'ye gelmiş geçmiş en kariyerli oyuncudur" diyen milli futbolcu, "Benim kendi görüşüm Roberto Carlos çok büyük hizmetler verecektir. Bir Hagi'nin Galatasaray'a verdiği hizmetleri inşallah Roberto Carlos da Fenerbahçe'ye verir" şeklinde konuştu. Lincoln'ün de çok önemli bir transfer olduğunu belirten yıldız futbolcu Emre Belözoğlu, "Lincoln Avrupa'da devamlılığı olan bir oyuncu. Galatasaray'da çok başarılı olacağını düşünüyorum" dedi.

Emre sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu oyuncuların Türkiye'ye tercih etmesindeki sebeplerden biri bu kulüplerin tabi ki Fenerbahçe'de Galatasaray'da çok büyük takımlar. Ancak maddi anlamda da onlara sunulan imkanlar ön planda olabilir. Orasını ben bilmiyorum. Yabancı oyuncu gelecekse böyle oyuncular gelmeli. Türk oyuncularına hem örnek olacak hem de abilik yapacak oyuncular bunlar. Biz Hagi'den çok şey öğrendik"

Galatasaray'ın Hagi'den sonra bir türlü bulamadığı 10 numaralı oyuncu için Lincoln'ün iyi bir transfer olduğunun altını çizen Emre, Lincoln ve Hagi'nin karşılaştırması konusunda da şu görüşleri dile getirdi.

"HAGİ GİBİ BİR 10 NUMARANIN TÜRKİYE'YE GELECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM"
"Ben dünyanın en büyük oyuncuları ile yan yana oynadım. Ronaldo olsun, Adriano olsun Vieri ile olsun bir sürü oyuncu ile oynadım. Bana yan yana oynadığın en büyük oyuncu kim diye sorsalar tartışmasız "Hagi" derim. Kimseyi Hagi ile kıyaslamam. Hagi'nin vermiş olduğu başarılar ortadadır. Hagi gibi bir 10 numaranın Türkiye'ye geleceğini düşünmüyorum. Lincoln de çok büyük bir futbolcu. Hagi gibi başarılı olur inşallah. Ben dünyaya gelmiş geçmiş en büyük 2-3 tane 10 numaradan biri olarak düşünüyorum Hagi'yi...O yüzden kıyaslama yaparken vermiş olduğu hizmetlere göre kıyaslama yapılması gerekiyor. Lincoln'de Hagi'nin vermiş olduğu hizmetleri verirse o da büyük bir oyuncu olur. Bugüne kadar Türkiye'de Hagi'nin verdiği hizmetleri hiçbir yabancı oyuncunun verdiğini düşünmüyorum."

Premier ligdeki başarılı temsilcimiz Emre yine premier lige bu yıl transfer olan Tuncay ile ilgili olarak, Avrupa'ya açılmakla en doğru kararı verdiğini söyledi. Tuncay için "Türkiye'de başarılması gereken ne varsa başardı" diyen Emre, Tuncay'ın transferi hakkında şunları söyledi:
"Tuncay zaten kaliteli bir oyuncu çok karakterli bir oyuncu. Kendisi ve kulübü hakkında hayırlısı olsun. İlk önce Tuncay adına baktığımızda daha iyi oldu. Türkiye'de başarılması gereken ne varsa başarmıştı. Avrupa'ya açılmakla en doğru kararı verdi. Bu karara saygı duymak gerekiyor. İngiltere'de Tuncay için yapılması gereken ne varsa yapmaya hazırız. Sonuçta Tuncay'ın gittiği takımda çok köklü bir takım. Ve orayı basamak olarak kullanabilir. Çok iyi bir çıkış yapabilir. Herkesin beklediği de budur."

Milli yıldızımız Emre Belözoğlu, "Tuncay ile karşı karşıya geleceğiniz ilk maç için şimdiden neler hissediyorsun?" sorusuna da "Tugay abi ile karşılıklı oynadım. Değişik bir duygu olacak Tuncay ile karşılıklı oynamak. Türk oyuncu olarak çok fazla oyuncu ile karşılıklı oynayamıyoruz. Avrupa'da çok az sayıda Türk oyuncu var. Ama Tuncay'ında gelmesi ile daha da ayrı bir yer olacak. Çünkü bizim için kuzey derbisi çok önemli. Sunderland ve Middlesbrough ile oynuyoruz. Middlesbrough çok önemli bir takım kuzeyin. Onlarla oynadığımız zaman çok ayrı bakıyor taraftar" şeklinde yanıtladı.

İLGİLİ HABERLER