Spor
  • 31.10.2013 19:59

Erdoğan, 213 spor tesisini birden açtı

İSTANBUL  - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hükümetleri döneminde bugüne kadar yaptıkları spor tesisi sayısının 789 olduğunu belirterek, "Biz bu konuda dertli olduk. Zira 'Gençliğimizi olumsuz yerlerden, olumsuz köşelerden çekip spora nasıl yönlendiririz?' hep bunun düşüncesi içerisinde olduk, bunun adımlarını attık" dedi.

Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu'nda düzenlenen, "yapımı tamamlanan 213 spor tesisinin toplu açılışı" ile "amatör kulüplere malzeme dağıtım töreni"nde yaptığı konuşmada, törende kendisini en çok duygulandıran konunun, 2013'te tüm amatör kulüplere Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın verdiği destek olduğunu söyledi.

Türkiye'nin, bugün sahip olduğu 4 milyon 750 bin lisanslı sporcusu ve sayıları her yıl artan spor tesisleri ile bu alanda giderek daha da güçlenen bir altyapı oluşturduğunu kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Sadece bugün açılışını yapmakta olduğumuz tesisler dahi, bu alanda başlı başına bir hamlenin ifadesidir. Hükümetlerimiz döneminde bugüne kadar yaptığımız spor tesisi sayısı tam 789 adettir. Biz bu konuda dertli olduk. Zira 'Gençliğimizi olumsuz yerlerden, olumsuz köşelerden çekip spora nasıl yönlendiririz?' hep bunun düşüncesi içerisinde olduk, bunun adımlarını attık. Şu gördüğünüz Sinan Erdem Kapalı Spor Salonu, göreve geldiğimde ne yazık ki bir beton yığını halindeydi. Biz bunu ele aldık, buraya 65 trilyon masraf yaparak, Sinan Erdem Spor Salonu'nu gençliğimize kazandırdık."

Erdoğan, salondan gelen "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganları üzerine, "Biz, sizlerle gurur duyuyoruz. Yarınımız sizlerle ayakta olacak. Onun için size bu kadar önem veriyoruz" dedi.

- "Şu anda tam 25 yeni stat inşa ediyoruz"

Türkiye'de, 1994-2002 arasında sadece tek bir stat inşa edildiğini, onun da borçları hala ödenen Atatürk Olimpiyat Stadı olduğunu belirten Erdoğan, şu bilgileri verdi:

"Biz ise şu anda tam 25 yeni stat inşa ediyoruz. Bunlardan Türk Telekom Arena'yı, yani şu anda Galatasaray'ın kullanmış olduğu stadı, Kayseri Kadir Has Stadı'nı ve Mersin Stadı'nı tamamlayarak hizmete aldık. Bursa, Konya, Afyonkarahisar, Malatya, Samsun, Trabzon, Eskişehir, Gaziantep, Sivas ve Sakarya’daki statların inşası devam ediyor. Kocaeli ve Adana statları şu anda ihale aşamasında. Ankara, Diyarbakır, Hatay, İzmir Karşıyaka, İzmir Buca ve Batman statlarının ihale tarihleri de şu anda hazırlanıyor. Bu statların her biri, antrenman alanları, sosyal tesisleri ile dev birer spor merkezi olarak tasarlandı."

Erdoğan, benzer bir gelişmenin yüzme havuzları konusunda yaşandığını dile getirerek, "(Yüzme havuzu olmayan ilimiz kalmasın) diyerek çıktığımız yolda, bugün 48 kapalı yüzme havuzuna ulaştık. Bunlar yarı olimpik ve olimpik yüzme havuzları. Bunlardan 7 tanesini tamamlayarak, şu anda hizmete sunduk. 22'sinin inşaatı sürüyor, 19'u ihale aşamasında. İnşallah, statlarımız gibi bu yüzme havuzlarını da süratle tamamlayacak, ülkemizin, insanımızın hizmetine sunacağız" diye konuştu.

Özellikle bireysel spor alanında daha çok madalyayı, Avrupa, dünya, olimpiyat şampiyonalarında kazanmanın adımlarını atmayı hedeflediklerini vurgulayan Erdoğan, sadece il merkezlerini değil, nüfusu ve potansiyeli büyük tüm yerleşim birimlerini de spor salonlarıyla donattıklarını anlattı.

 "Bizler bunu göremedik"

Başbakan Erdoğan, İstanbul'da, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 150'ye yakın lisenin bahçesinde kapalı spor salonları inşa ettiğine değinerek, şunları söyledi:

"Hedef, öğrenciler, bu kapalı spor salonlarına kavuşsun. Bizler bunu göremedik. Bizler adeta bodrum katlarında beden eğitimi dersi yaptık veya dışarıda soğukta bunları yaptık ama şimdi devran değişiyor. 250 ile 10 bin arasında seyirci kapasitesine sahip tam 193 spor salonu merkezi yönetim olarak biz inşa ediyoruz. Sporcularımızın antrenmanlarını en iyi şartlarda yapabilmelerini sağlamak için 15 tane çok üniteli spor salonu yapıyoruz."

Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu salonlarda aynı çatı altında 8-10 farklı antrenman alanı yer alacak. Amacımız, spor yapmak isteyen herkese, ihtiyaç duyduğu altyapıyı, imkanlarını sağlamaktır. 21 ilimizde yapmakta olduğumuz atletizm pistleri, bu alanda da ülkemizin iddialı bir konuma geçmesini temin etmek için yapılıyor. Futbol, hiç şüphesiz ülkemizde hem sporcu hem de seyirci sayısı bakımından en çok ilgi duyulan spor alanı. Ülkemizde binlerce kulüp, yüzbinlerce amatör futbolcu var. Bu büyük ilgiye rağmen, ne yazık ki sporcularımız, antrenman ve müsabaka yapacak uygun alan bulmakta zorlanıyordu. Biz, bu eksiği gidermek amacıyla, amatör futbol kulüplerimize ve sporcularımıza yönelik 267 futbol sahası inşa ettik ve bunları da hizmete sunduk. Şimdi bir yandan yeni futbol sahaları inşa etmenin hazırlıklarını  sürdürüyor, bir yandan da mevcut sahaların soyunma odaları, gece aydınlatması gibi eksiklerini tamamlıyoruz.

Kış sporları, buz pateni, tenis kortu, binicilik gibi ülkemizde çok yaygın olmasa da yavaş yavaş gelişen, sporcu sayıları artmaya başlayan dallara yönelik olarak da 80 tesis yapıyoruz. Görüldüğü gibi sporun tüm branşlarını kapsayacak şekilde, özellikle basketbolda, voleybolda son dönemlerdeki atağın da altyapısını da yoğun bir şekilde oluşturuyoruz. Zira kollektif sporda da gerek voleybol gerek basketbolda dünyada yerimizi yavaş yavaş almaya başladık ve gelecek, bu noktada da inanıyorum ki Türk voleybolunun, Türk basketbolunun olacaktır. Burada da iddiamız var."

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç:
 Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde başlatılan 789 tesislik spor yatırımlarından yapımı tamamlanan 213 tesisin açılışı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yapılıyor.

Sinan Erdem Spor Salonu'nda yapılan açılış töreninde konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, tarihi bir güne tanıklık ettiklerini belirterek, "Türk sporu adına tarihi ve unutulmayacak bir güne tanıklık ediyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde inşaatına devam etmekte olduğumuz 789 spor tesisinden, yapımı tamamlanan 213'ünü Türk sporuna kazandırmak üzere bu salonda toplanmış bulunuyoruz" dedi.

Bakan Kılıç, şöyle devam etti:

"Sayın Başbakanım, Türk spor camiası ve Türk gençliği olarak ne zaman arkamıza dönüp baksak, hep sizi gördük. Sporcusunun da gençliğimizin de arkasında yılmadan, bıkmadan, usanmadan duran, adam gibi adam Başbakan Recep Tayyip Erdoğan var. Spor Teşkilatı'nın yatırımlara ayırabildiği kaynak, 2002 yılında sadece 202 milyon liraydı. Bugün 789 tesisin toplam yatırım büyüklüğü 5 milyar 250 milyon lira. Hayırlı uğurlu olsun."

Türkiye'nin bir olimpiyat ve spor ülkesine döndüğünü vurgulayan Kılıç, "Hakkari'den İstanbul'a, Edirne'den Kars'a Türkiye'nin 81 vilayeti olimpik sportif tesislerle donatılıyor. Sadece Hakkari'de 1 kapalı olimpik yüzme havuzu, 2 bin kişilik bir spor salonu, bir gençlik merkezi, Yüksekova'da bir gençlik merkezi kazandırıyoruz. Sayın Başbakanımız size teşekkür ediyoruz. Bu salonda amatörlerimiz var. Onlara bir soru sormak istiyorum. Sevgili genç kardeşlerim, ülkemizi Türkiyemizi bir spor ülkesine dönüştürmeye hazır mısınız?" diye konuştu.

Bakan Kılıç'ın sorusu üzerine, salondakiler "evet" diye bağırdı.

 

Güncellenme Tarihi : 19.3.2016 10:46

İLGİLİ HABERLER