Gündem
  • 18.11.2023 11:42

Erdoğan Almanlara vurdu geçti.. Siz suçluluk duygunuzla İsrail'e destek oluyorsunuz

Erdoğan Almanya'ya: Holokost nedeniyle hissettiğiniz suçluluk duygusu nedeniyle İsrail'i Gazze'ye karşı savaşında destekliyorsunuz ve Türkiye'nin Tel Aviv'e hiçbir borcu yok.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Schulz/Anadolu

 Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Kasım 2023 Cuma günü Berlin'e yaptığı ziyarette, Almanya'nın Gazze savaşında İsrail'i Nazi soykırımlarından duyduğu suçluluk duygusuyla desteklediğini belirtti. 

Erdoğan, iki liderin özel görüşmesi öncesinde Şansölye Olaf Scholz ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "İsrail-Filistin savaşı psikolojik bir borçluluk duygusuyla değerlendirilmemelidir. Özgür konuşuyorum çünkü İsrail'e hiçbir borcumuz yok."

Erdoğan daha önce İsrail'i Gazze'de savaş suçları işleyen bir “terörist devlet” olarak tanımlamış ve İsrail'in Filistin direniş hareketine (Hamas) yönelik kampanyasının insanlık tarihinin en alçak saldırılarını içerdiğini belirtmişti.

Erdoğan'ın açıklamaları Almanya'yı "etkiledi" 

Erdoğan'ın Berlin'deki yorumları , Almanya'nın savaş sonrası dönemdeki kimliğinin özündeki hassas bir sinire dokundu; bu kimlik, Nazi Holokostları için tazminat sağlama yönünde derin bir duyguya dayalıydı. Schulz, Erdoğan'ın yorumlarına doğrudan yanıt vermedi ancak Almanya'nın kararlılığını yineledi. İsrail'in kendini savunma hakkı.

Erdoğan işgal İsrail AlmanyaTürkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Schulz/Anadolu

Schulz, "Almanya'yı tanıyorsanız İsrail'le olan dayanışmamızın tüm şüphelerin ötesinde olduğunu bilirsiniz." dedi. "İsrail'in kendini savunma hakkı vardır. Aynı zamanda tüm canlar eşit derecede değerlidir ve Gazze'de yaşanan acılar bizi yaralamaktadır."

Erdoğan'ın Almanya ziyaretinin dört yıl aradan sonra ilk olması ve partisi gelecek yıl yerel seçimlerle karşı karşıya olan Erdoğan'ın, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile gümrük birliğini modernize etme ve Türklere yönelik Avrupa Birliği giriş vizesini iptal etme konusunda Schulz'un desteğinden yararlanabileceği dikkat çekiyor. .

60 milyar avroluk bütçe açığına yol açan mahkeme kararı, ekonomi konusundaki anlaşmazlıklar ve artan göçle uğraşan bölünmüş üç yönlü koalisyona başkanlık eden Schulz'a gelince, Avrupa Birliği'ne göçü durdurmak için Ankara'nın yardımına ihtiyacı var. .

Almanya, çatışmanın başlangıcından bu yana anti-Semitizm ve İslamofobi olaylarında artışa tanık oldu ve hükümetin Yahudi karşıtı olabileceğinden korktuğu için Filistin yanlısı protestoların düzenlenmesini zorlaştırdığı yönünde eleştirilerle karşı karşıya kaldı.

Filistin, İsrailAlmanya'da geçen yıl İsrail saldırganlığına karşı protestolar / Anadolu

 Savaş uçakları

İki lider, ekonomik bağlarının önemi ve Ukrayna tahıl ihracatına ilişkin anlaşmaya verilen destek de dahil olmak üzere fikir birliği alanlarını vurgulamaya çalışırken, Schulz'un sözcüsü Schulz'un 40 Eurofighter Typhoon savaş uçağı satmayı kabul edip etmeyeceği hakkındaki soruya yanıt vermeyi reddetti. Türkiye bunu istiyor. Bu, Schulz'un onayını gerektirecek bir adım, çünkü Almanya bunu üreten İngiltere, Fransa ve İspanya'dan oluşan konsorsiyumun parçası ve Erdoğan, Schulz'un kabul etmemesi halinde başka bir yere gidebileceğini söyledi.

Erdoğan, "Savaş uçaklarını pek çok yerden satın alabiliyoruz" dedi.

Berlin ayrıca Türkiye'nin İsveç'in NATO'ya katılımına ilişkin nihai onayını vermesini istiyor ve Erdoğan itirazlarından vazgeçmesine rağmen Türkiye Parlamentosu henüz İsveç'in katılımını onaylamadı.

Politico 'Erdoğan, Almanya'nın Holokost ve İsrail konusunda "suçluluk psikolojisi" yaşadığını söyledi' manşeti ile okurlarının karşısına çıktı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğanın sözleri dünyada böyle yankılandı: Başbakanlık ofisinde Almanyaya uyarılarda bulundu

 

'Berlin'de Erdoğan, Almanya'nın Holokost nedeniyle İsrail'i eleştiremeyeceğini söyledi' başlığını atan The Times of Israel haberinde şu ifadelere yer verdi;

'Cuma günü Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz'u ziyaret eden Türk lider, Berlin'in Holokost nedeniyle İsrail'i eleştiremeyeceğini ima ederken, İsrail ile Hamas arasındaki savaş konusunda derin görüş ayrılıklarını dile getirdi.'

Katar merkezli Al Jazeera 'Türkiye cumhurbaşkanı ateşkes ihtiyacını vurgularken, Alman Scholz İsrail'in kendini savunma hakkını destekliyor' dedi.

Haberde Erdoğan'ın 'Hastaneleri vurmak, çocukları öldürmek Tevrat'ta yok, yapamazsınız' sözüne vurgu yapıldı.

Der Spiegel 'Erdoğan'ın Berlin'e hassas ziyareti' başlığı ile Erdoğan'ın açıklamalarına yer ayırdı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğanın sözleri dünyada böyle yankılandı: Başbakanlık ofisinde Almanyaya uyarılarda bulundu

 

Focus 'Erdoğan, Başbakanlık ofisinde Almanya'ya İsrail konusunda uyarılarda bulundu' dedi.

Bild gazetesinde yer alan analizde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya'ya karşı 'Havuç-sopa' oyununu başarılı bir şekilde oynadığını yazdı.

Yunan Proto Thema 'Erdoğan ülkesinin geçmişinde İsrail'e karşı hiçbir suçu olmadığını ve bu nedenle açıkça konuşabileceğini söyledi' dedi.

France 24 'Erdoğan, İsrail'in tepkisinden sonra Almanya'ya 'rahatsız edici' ziyarette bulundu' manşetini attı.Frankfurter Rundschau 'Scholz ve Erdoğan Berlin'deki görüşmelerini sorunsuz gerçekleştirdi' dedi.

CNN Yunanistan 'Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya ziyareti Alman basını tarafından sorunlu ancak gerekli görülüyor' dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğanın sözleri dünyada böyle yankılandı: Başbakanlık ofisinde Almanyaya uyarılarda bulundu

 

Der Standard ise 'Erdoğan, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki savaşını sivil halk arasında çok sayıda ölümün yaşanmasını kınarken, Scholz İsrail'in terörist Hamas'a karşı meşru müdafaa hakkına vurgu yaptı' dedi.

Hindistan merkezli India Today 'Erdoğan, savaşın ortasında İsrail'i kınadı' başlıklı haberinde şu ifadelere yer verdi;

'Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, hastaneleri hedef almak veya çocukları öldürmek gibi eylemlerin Tevrat'a aykırı olduğunu söyledi. Erdoğan ayrıca Almanya'nın Gazze ihtilafında İsrail'e verdiği desteği de eleştirdi.'

DW haberinde 'Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile düzenlediği ortak basın toplantısında, 'Özgürce konuşabiliyorum çünkü İsrail'e hiçbir borcumuz yok.' dedi' ifadesine yer verdi

Kathimerini gazetesi 'Erdoğan'ın ziyareti için Almanya'nın başkentinde alınan güvenlik önlemleri, ABD başkanlarının ziyaretlerinde alınan önlemlerle aynı seviyede' yorumunda bulundu.

Güncellenme Tarihi : 18.11.2023 11:55

İLGİLİ HABERLER