Gündem
  • 31.1.2024 13:49

Erdoğan Ayasofya'yı ibadete açan kararı alan Danıştay Başkanını Anayasa mahkemesi üyesi yaptı

Erdoğan, Danıştay'ın Ayasofya ve İstanbul Sözleşmesi kararlarına imza atan Yılmaz Akçil'i AYM üyeliğine atadı
Danıştay 10. Daire Başkanı Yılmaz Akçil, Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi. Bu yıl, yaş haddinden emekli olcak AYM Başkanı Zühtü Arslan ile bir üyenin yerine de iki yeni üye daha atanacak. Böylece 15 üyeli AYM'nin 10 üyesini Erdoğan atamış olacak.

yılmaz akçil

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya’nın ibadete açılması ve İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını hukuka uygun bulan kararlarda imzası bulunan Danıştay 10. Daire Başkanı Yılmaz Akçil'i AYM üyeliğine atadı. Akçil, emekli olan Muammer Topal'ın yerine atandı. Erdoğan, daha önce Cumhurbaşkanı olarak Anayasa Mahkemesi'ne 7 üye atamıştı. Anayasaya göre, Topal gibi bu yıl görev süresi dolan AYM Başkanı Zühtü Arslan ile Muhammed Emin Kuz'un yerine gelecek isimleri de Erdoğan atayacak. Böylece 15 üyeli AYM'nin 10 üyesini Erdoğan'ın atamış olacak. 

Anayasa Mahkemesi (AYM) üyesi Muammer Topal’ın emekliliği nedeniyle görev süresinin 30 Ocak'ta dolmasının ardından yeni üye seçimine gidildi. Son olarak Can Atalay kararında "ihlal olmadığı" yönünde oy kullanan Topal’ın yerine, Danıştay kontenjanından Yılmaz Akçil, Bilge Apaydın ve Aydemir Tunç arasından bir ismin Erdoğan tarafından seçilmesi bekleniyordu. Danıştay Genel Kurulu'nda yapılan seçimde en yüksek oyu Akçil almıştı. 

AYM üyesi seçimine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı 31 Ocak tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı kararla, 2018’den bu yana Danıştay 10. Daire Başkanı görevinde bulunan Yılmaz Akçil, bugün itibarıyla AYM üyesi olarak seçildi.

Akçil'in başkanı olduğu Danıştay 10. Daire, müze olan Ayasofya ile ilgili karara imza atmıştı. Daire, Ayasofya'yı müze yapan 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal ederek, ibadete açılması önündeki engeli kaldırdı.

İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla feshedilmesi kararı da Akçil’in başkanlığını yaptığı Danıştay 10. Daire tarafından hukuka uygun bulunmuştu.

ERDOĞAN AKÇİL'İ ATADI

En çok oyu alan ilk 3 aday arasından Anayasa Mahkemesi üyeliğine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Yılmaz Akçil seçildi.

KARAR RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI

Anayasa Mahkemesi Yılmaz Akçil'in Danıştay üyeliğine seçildiğine dair karar Resmi Gazetede yayınlandı.

 

BAKAN TUNÇ TEBRİK ETTİ

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç sosyal medya hesabından tebrik mesajı yayınladı. Tunç mesajında; " Danıştay Genel Kurulunca gösterilen üç aday arasından Sayın Cumhurbaşkanımızın takdir ve tensipleri ile Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Danıştay üyesi Sayın Yılmaz Akçil'i tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyorum" dedi.

YILMAZ AKÇİL KİMDİR?

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1989 yılında mezun olan Akçil, Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Anabilim Dalında "Türk İdari Yargısında Yürütmenin Durdurulması" başlıklı tez çalışması ile yüksek lisans eğitimini tamamladı. Sivas ve Mersin Vergi Mahkemesi Üyeliği, Erzurum İdare Mahkemesi Üyeliği ve Erzurum İdare Mahkemesi Başkanlığı, Erzurum Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulundu. 25 Şubat 2011 tarihinde Danıştay Üyeliğine seçilen Akçil, 17 Aralık 2018 tarihinden bu yana Danıştay Onuncu Daire Başkanlığı görevini yürütüyordu.

ÖNEMLİ KARARLARA İMZA ATTI

Akçil, başta Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılması ve İstanbul Sözleşmesi olmak üzere çok önemli kararlara imza attı.

Güncellenme Tarihi : 31.1.2024 14:01

İLGİLİ HABERLER