Gündem
  • 25.9.2023 22:10

Erdoğan : Azerbaycan'ın zaferi Ermenistan'ı hayrına oldu

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazartesi günü Azerbaycanlı mevkidaşı İlham Aliyev ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'da terörle mücadele operasyonunu yürütmek zorunda kaldığını söyledi.

"Maalesef Azerbaycan'ın Karabağ'daki endişelerini hafifletecek hiçbir şey yapılmadı. Bu nedenle bu operasyonu yapmak zorunda kaldı. Azerbaycan'ın bu zaferi bölgede tam normalleşmenin kapısını açtı. Bu fırsatı değerlendirmemiz gerektiğine inanıyorum. Ermenistan'ın kendisine uzatılan zeytin dalına karşılık vermesini ve iyi niyetle adımlar atmasını bekliyoruz" dedi.

"Barışçıl çözüm bulunduğunda kaybeden yoktur. Halkımıza karşı görevimiz bölgede barışı, huzuru ve refahı sağlamaktır. Biz bu görevi yerine getirmeye kararlıyız. Ve karşımızdakilerin de bunu göstermesini istiyoruz. Aynı samimiyetle" diyen Erdoğan, Azerbaycan'ın operasyonunun "çok kısa sürede ve sivil halkın güvenliğine azami özen gösterilerek gerçekleştirildi" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nahçıvan Uluslararası Havaalanı’nda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından karşılandı. İki lider daha sonra ikili görüşme gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Karabağ operasyonu başarısı iftihar meselesidir. Ermenistan'ın kendisine uzatılan barış elini tutmasını ve artık samimi adımlar atmasını bekliyoruz" çağrısında bulundu. Aliyev ise, "Muharebede siz ve tüm Türk halkı yanımızdaydı" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı Temel Atma Töreni’nin ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile düzenlediği basın toplantısında, Azerbaycan ordusunun kısa sürede anti-terör operasyonunu başarıyla tamamlamasından iftihar duyduğunu belirtti.

Ermenistan’ın kendisine uzatılan barış elini tutmasını beklediğini belirten Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Son günlerde bölgemizde kritik gelişmeler yaşandı. Azerbaycan, İkinci Karabağ Savaşı’nın ardından geçen 3 yıla yakın süre boyunca defaatle dile getirdiği meşru ve haklı endişelerine gereken karşılığı maalesef bulamadı. Neticede kendi egemen topraklarında bir anti-terör operasyonu gerçekleştirmek durumunda kaldı. Operasyonun son derece kısa bir süre içinde, sivillerin haklarına azami hassasiyet gösterilerek başarıyla tamamlanması bizler için iftihar vesilesi olmuştur. Operasyon sırasında şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyorum. Muzaffer Azerbaycan ordusunu, gerek tarihi başarısı gerekse sivillere yönelik sergilediği insani tavrı dolayısıyla canıgönülden tebrik ediyorum. Azerbaycanlı kardeşlerimiz, Türk milletinin adalet ve merhametini bir kez daha tüm dünyaya göstermişlerdir. Son zaferle birlikte bölgede kapsamlı bir normalleşme için yeni fırsat pencereleri açılmıştır. Bu fırsatın değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Ermenistan’ın kendisine uzatılan barış elini tutmasını ve artık samimi adımlar atmasını bekliyoruz. Her zaman vurguladığım gibi barışın kaybedeni olmaz. Bölgemizde barış, huzur ve refahın tesisi, halklarımıza olan borcumuzdur. Biz bu borcu ifa etmek noktasında kararlıyız, samimiyiz. Temennimiz, muhataplarımızın da aynı samimiyeti göstermesidir.”

19 Eylül'de Dağlık Karabağ'da gerilim yeniden alevlendi. Bakü, kendi deyimiyle "yerel terörle mücadele tedbirlerini" başlatacağını duyurdu ve Ermeni birliklerinin bölgeden çekilmesini talep etti. Erivan ise Karabağ'da Ermeni kuvvetlerinin bulunmadığını belirterek, yaşananları "büyük çaplı bir saldırı eylemi" olarak nitelendirdi. Ermenistan başkentinin sakinleri, Ermenistan hükümet binasının önünde protesto yapmak için sokaklara döküldü ve durumdan ülke liderliğini ve Başbakan Nikol Paşinyan'ı sorumlu tuttu.

Rusya, çatışan taraflara sivil kayıplarını önleme ve diplomatik çözüme dönme çağrısında bulundu. 20 Eylül'de Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Dağlık Karabağ'daki terörle mücadele operasyonunun askıya alınması konusunda Rus barış gücü birliğiyle koordineli olarak anlaşmaya varıldığını duyurdu. 21 Eylül'de Bakü ve Karabağ'ın Ermeni nüfusunun temsilcileri "yeniden entegrasyon konularını görüşmek üzere" Azerbaycan'ın Yevlah şehrinde bir araya geldi. Karabağlılar 24 Eylül'den itibaren Ermenistan'a tahliyeye başladı.

Güncellenme Tarihi : 25.9.2023 22:40

İLGİLİ HABERLER