Gündem
  • 29.1.2023 23:33

Erdoğan: Finlandiya'yla ilgili mesajı verdiğimiz zaman İsveç şok olacak

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik sürecine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Finlandiya'yla ilgili farklı bir mesaj verebiliriz. Finlandiya'yla ilgili farklı mesajı verdiğimiz zaman İsveç şok olacak. Ama Finlandiya da aynı yanlışı yapmaması lazım" dedi.

Danimarka ve İsveç çifte vatandaşı aşırı sağcı Rasmus Paludan, geçtiğimiz günlerde bir kez daha Kur'an-ı Kerim'i hedef aldı.

İsveç makamları, 41 yaşındaki Paludan'ın Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önündeki alçak eylemine izin verdi.

Büyükeçilik önüne gelen Paludan'ın etrafında, İsveç polisi tarafından güvenlik çemberi oluşturuldu ve korumaya alınan Paludan, yere attığı İslam'ın kutsal kitabını yaktı.

Danimarka'da da Kur'an-ı Kerim yakıldı

İsveç'in ardından Danimarka polisinin korumasında başkent Kopehang'ın popüler bölgelerinden Norrebro’ya giden Paludan, bölgedeki caminin yanında cuma namazı kılınırken kurşun geçirmez kask ve yelek giyerek eylem yaptı.

Polisin barikat kurduğu alanda çok sayıda kişi de Paludan’ın, Kur'an-ı Kerim'e tükürdükten sonra yakışını izledi.

Aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) Lideri Rasmus Paludan'a, birçok ülkeden tepki geldi.

Üçlü mekanizma toplantısı süresiz olarak iptal edildi

Kur'an-ı Kerim'in yakılması olayı sonrasında, Ankara'nın talebi üzerine; Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki üçlü mekanizma toplantısı, süresiz olarak iptal edildi.

Bilecik'te gençlerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuya değindi.

"İsveç şok olacak"

Osmangazi Üniversitesi Tarih Bölümü 4'üncü sınıf öğrencisi Emrah Otay'ın; İsveç Kralı Demirbaş Karl'ın 5 yıl Osmanlı Devleti'ne sığındığını, Osmanlı Devleti'nin de kendisini en iyi şekilde ağırlayarak misafirperverliğini gösterdiğini anımsatması ve "Siz de yaptığı yardımlardan dolayı İsveç'in Osmanlı'ya gönderdiği teşekkür mektubunu İsveç Başbakanı'na hediye ederek, 'Tarih ibret alınırsa tekerrür etmez.' demiştiniz. Ancak Cumhurbaşkanım bunlar sanırım çok ibret almamışlar. İsveç Başbakanı sizin söylediklerinizi pek anlamamış gibi duruyor. Neler söylemek istersiniz?" demesi üzerine Erdoğan, şunları kaydetti:

"İşte, orada tabii bir eksik var. İsveç Başbakanı Osmanlıcayı bilmiyor, Türkçeyi hiç bilmiyor. Biz tabii kendisine bunları bu şekilde anlattık. Dedik ki 'Bak, eğer siz illa NATO diyorsanız, NATO'ya girebilmeniz için bu teröristleri bize iade edeceksiniz. Eğer bu teröristleri bize iade etmezseniz, 120 kişilik bir liste verdik, kusura bakmayın.' Tabii bunlar o gün bugün bizimle kendilerine göre 'Yok anayasa değişikliği yaptık, yok şunu yaptık, yok bunu yaptık.' kendilerine göre dalga geçiyorlar. Bunlar Türkiye'yi tanıyamadılar. Zannediyorlar ki 20 yıl, 30 yıl, 40 yıl önceki Türkiye bugünkü Türkiye. Değil. Bak, ben bu akşam buradan bir şey söyleyeyim; biz icabında Finlandiya'yla ilgili farklı bir mesaj verebiliriz. Finlandiya'yla ilgili farklı mesajı verdiğimiz zaman İsveç şok olacak. Ama Finlandiya da aynı yanlışı yapmaması lazım."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsveç şok olacak

"Biz dik duracağız, sağlam duracağız"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç'te Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına ilişkin de şöyle konuştu:

"Ziyarete geldiklerinde de doğrusu ben Başbakanı olumlu bir insan olarak gördüm ama maalesef yani Kitabullah'ı, Kur'an-ı Kerim'imizi affedersin yakacaklar, etrafında da kimler var? Korumalar var, polisler var. Ya benim ecdadım Osmanlı; İncil, Tevrat, böyle bir şeyi yakma eylemine girenleri inim inim inletmiş. Yani şu anda Türkiye olarak, onlar böyle yaptı diye biz karşıtını mı yapalım? Hayır, biz yapmayız. Bizim aldığımız terbiye bu değil. Farklıyız biz. Onlar Kur'an'ımızı yakmak suretiyle İslam'ı mı bitirdiler? Kitabullah'ın koruyucusu Rabb'imizdir. Bunlar sadece cibilliyetlerinin ne kadar bozuk olduğunu gösterdiler. Aynı şeyi Danimarka yaptı. O da aynı, değişen bir şey yok. Ama biz dik duracağız, sağlam duracağız ve Kitabımıza, aynen nasıl ki Peygamber Efendimiz, 'Onun koruyucusu Allah'tır.' buyurdu, biz de şu anda biliyoruz ki koruyucusu Allah'tır. Elimizden geleni her zaman yapacağız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsveç şok olacak

"Kur'an-ı Kerim bizim hafızalarımızda kayıtlı"

Gençlere seslenerek, dünyada milyonlarca hafız olduğunu unutmamalarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Niye? Kur'an-ı Kerim'in işte bunlar koruyucularıdır. Bu, Allah'ın izniyle kıyamete dek bu şekilde de devam edecek. Bunlar cahil, sapık. Zannediyorlar ki 'Biz Kur'an-ı Kerim'i yaktık, iş bitti.' Bitmez. Kur'an-ı Kerim bizim hafızalarımızda kayıtlı. Buralarda kayıtlı. Bizim imanımızı çok daha güçlü hale getirecek."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsveç şok olacak

Güncellenme Tarihi : 29.1.2023 23:29

İLGİLİ HABERLER