Gündem
  • 29.8.2022 19:22

Erdoğan: İşsizlik sorunu yok! İş çok

Kütahya’da toplu açılış töreninde hizmete giren tesiste yetkililerden 1500 kişinin istihdam edildiğini öğrenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yeter ki iş istesin vatandaş iş, iş çok" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kütahya’da 30 Ağustos Büyük Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri ve Toplu Açılış Töreni'ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada çeşitli lokasyonlarda yapılan açılışlara videolu bağlantılar yaparken gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Tören alanında yapılan kurdele kesiminin ardınan tesisin yetkililerini yanına çağıran Erdoğan, fabrikada kaç kişinin çalışacağını sordu.

1500 kişinin istihdam edileceğini öğrenen Cumhurbaşkanı, sayının artıp artmayacağını da sordu.

Yetkiliden istihdamın ileri tarihlerde daha da artacağını, yurt dışına da ihracatın başladığını öğrenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yani istihdam sorunu Allah'ın izniyle yok." dedi.

"İşsizlik sorunu yok"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bir de utanmadan, sıkılmadan diyorlar ki işsizlik var, ne işsizliği ya. Yeter ki iş istesin vatandaş iş, iş çok. Ama ne diyor? Benim istediğim gibi iş yok." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İşsizlik sorunu yok - VİDEO

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

"Dumlupınar zaferimizin 100. yılı sebebiyle sizlerle hasret gidermek istedik"

"2023 taarruzuna hazır mıyız? Maşallah. Sizlerle en son 2019'da yüz yüze kucaklaşmıştık. Araya salgın girdi, 3,5 yıla aradan sonra sizlerle bir aradayız. Dumlupınar zaferimizin 100. yılı sebebiyle sizlerle hasret gidermek, tamamlanan eser ve hizmetlerin açılışını yapmak istedik.

Geçtiğimiz perşembe günü Ahlat'ta, cuma günü de Sayın Bahçeli'yle Malazgirt'teydik. Milli mücadeleyle asırlardır bitip tükenmeyen kin, bizi bu topraklardan söküp atmak isteyenlere Anadolu'nun vatanımız olduğunu bir kez daha gösterdik.

Birinci Dünya Savaşı'nda dört bir yanda 7 düvele karşı savaşan Çanakkale'den Kutül Amare'ye kadar zaferler kazanan Osmanlı, Sevr ile dermansız bırakılmıştır.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İşsizlik sorunu yok #1

 

 

"200 binlik askerinin yüzde 65'ini Kütahya ve Afyon'da zaiyat olarak bırakmıştır"

İstiklal mücadelesini Gazi Mustafa Kemal'in önderliğinde milletimiz varını yoğunu ortaya koyarak Kocatepe ve Dumlupınar'da yeni bir zaferin girizgahını yapmıştır.

Oldukça zor ve zahmetli sürecin ardından ordumuz yine bir cuma günü 25 Ağustos'ta son hazırlıklarını tamamlamıştır. Birliklerin tertiplendiği yerde o gece ezanlar okundu.

Namazlar kılındı. Dualar edildi. Son sıcak yemekler yendi ve ertesi sabah gün ağarırken hücum emri verildi. Kocatepe'den başlayıp İzmir'e kadar süren taarruz, Türk ordusunun uzun aradan sonra yaptığı ilk büyük saldırı harekatıydı.

Düşmanın makinelisi, arabası, topu, uçağı çoktu. Ama bizim askerimizin iman dolu yüreği bu eksiklerin hepsini fazlasıyla telafi ediyordu. Yunan ordusu çekilirken 200 binlik askerinin yüzde 65'ini Kütahya ve Afyon'da zaiyat olarak bırakmıştır.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İşsizlik sorunu yok #2

 

 

"Türk'ün esir edilemeyeceğini tüm dünyaya ilan ettik"

Bu millet o imanlı yürekleriyle imansızları İzmir'den denize dökmüştür. Aynı sayıya sahip Türk ordusunun savaştaki kaybı sadece yüzde 6,5 civarındadır. Büyük taarruz ve ardındaki çatışmalar en başarılı topyekun savaş örneği olarak geçmiştir.

Sevr'i milletimiz bu topraklarda yırtarak suratlarına çarpmıştır. Türk'ün esir edilemeyeceğini bu kıyamla tüm dünyaya ilan ettik. Milletimiz ebedi vatanına sahip çıkmakta kararlı olduğunu bir kez daha dosta düşmana göstermiştir.

"Mücadelenin sadece silahla, parayla değil asıl imanla, inançla kazanıldığını herkes gördü"

Ana kademesiyle, kadın kollarıyla, gençlik kollarıyla 2023'e hazır mıyız? Kapı kapı yeni bir fethe hazır mıyız? Büyük taarruz öncesi de tıpkı bugün olduğu gibi askeri güçten mali kaynaklara kadar bu işin olmayacağını söyleyenler vardı. Mücadelenin sadece silahla, parayla değil asıl imanla, inançla kazanıldığını herkes gördü.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İşsizlik sorunu yok #3

 

 

"Her bir kahraman askerimizi rahmetle, şükranla yad ediyorum"

Büyük taarruz öncesi 100 bin kişilik kuvveti cephenin gerisine ulaştırma başarısı bile başlı başına dünya harp tarihine geçecek taktiktir. Allah Allah nidalarıyla 2 gün içinde Afyon'daki tüm cepheleri yerle bir etmiştir.

Akşama doğru yükselen sela sesleri, Afyon şehrinin kurtuluşunun müjdesini veriyordu. 30 Ağustos günü aynı durum Kütahya'da yaşanmıştır. Yunan ordusu 4 gün içinde komutanlarının esir düşmesiyle tamamen dağılmış, bozguna uğramıştır.

Yunan ordusunun Eskişehir'in kuzeyine doğru kaçan birlikleri kovalamayı sürdürmüştür. 9 Eylül'de nihai amaca ulaşılmıştır.

İşte bu Ağustos gününün 100. yılı vesilesiyle baş komutan Mustafa Kemal Paşa'yı, Fevzi Çakmak Paşa, İsmet Paşa'yı subayından erine her bir kahraman askerimizi rahmetle, şükranla yad ediyorum.

"Sabreden kimse zafere ulaşır"

Milletimizin son iki asrı kayıplar ve yeniden ayağa kalkmalarla geçmiştir. 6 asırlık cihan devleti Osmanlı'yı tarihin tozlu raflarına uğurlarken de hep inancımızı kavi umudumuzu diri tuttuk. Bugün aynı sembolü ben Kütahya'da görüyorum.

Bu sayede her badireyi atlattık, oyunları bozduk. Sabreden kimse zafere ulaşır. Milli Mücadele'yi kazanan milletimiz cumhuriyetin kuruluşunun ardından hayal ettiği müreffeh Türkiye'ye ulaşmak için epeyce beklemek zorunda kalmıştır.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İşsizlik sorunu yok #4

 

 

"Türkiye'nin asırlık altyapı eksiklerini 20 yılda tamamlayacak hamle başlattık"

İkinci Dünya Savaşı sonrası bizden zor şartlarda kalkınma mücadelesine girenler kısa sürede yol alırken biz her 10 yılda yaşadığımız darbelerle sürekli patinaj yaptık. Bu kendi eksiklerimizden kaynaklanan bir durum değildi.

Türkiye'nin geri kalması için kurulan mekanizmalar o kadar güçlüydü ki, iyi niyetli hamleler yetmiyordu. Özal, Erbakan'ın gösterdiği yerli ve milli duruşu takdirle anıyoruz.

Hükümete geldiğimizde 2 asırdır altyapısı ihmal edilmiş, ekonomisi güdük bırakılmış, siyasi askeri gücü törpülenmiş Türkiye aldık. Türkiye'nin asırlık altyapı eksiklerini 20 yılda tamamlayacak hamle başlattık.

"AB'de marketlerin rafları boş, doğalgaz bulamıyorlar"

Gelişmiş ülkeler dahil tüm dünyanın dengeleri altüst olurken biz hedeflerimize doğru yürüyüşümüze ara vermedik. Demokraside de her kesimden vatandaşımızın hak ve özgürlüklerini geliştirerek tüm çarpıklıkları ortadan kaldırdık.

Terörle mücadele Türkiye'nin sorunlarında ilk sırada mıydı? Gabar'a, Cudi'ye Tendürek'e Bestler Deresi'ne girdik mi? Tüm terör inlerini bunların kafalarına geçirdik mi?

Bu mücadele elbette kolay gerçekleşmedi. Attığımız her adımda nice engellerle karşılaştık. Hamdolsun Allah'ın yardımı ve milletimizin desteğiyle hepsinin üstesinden geldik.

Milletimize kazandırdığımız eser ve hizmetler yanında küresel ve bölgesel gelişmelerde Türkiye'yi stratejik ülke haline getirdik. Son dönemde milletimizin canını yakan bazı sıkıntılar var. Ama bu dünyanın da sorunu. Siz bakmayın AB'den ABD'sine kadar.

Gelişmiş ülkelerin sorunları yokmuş gibi davrandıklarına. Onların başındaki kara bulutların felaket yağmurları bizimkiyle mukayese edilemez. Doğalgaz bulamıyorlar, AB'de marketlerin rafları boş.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İşsizlik sorunu yok #5

 

 

"Vatandaşım Tarım Kredi'den ucuz ürün almaya devam edecek"

Tarım Kredi Kooperatifleriyle vatandaşa ürünleri ucuza satmaya başladık, bu artarak devam edecek. 1300 marketi süratle 3 bine çıkartacağız ve vatandaşım Tarım Kredi'den ucuz ürün almaya devam edecek. Türkiye küresel fırtınadan en az kayıpla çıkacaktır.

Yılbaşından sonra uyguladığımız politikaların olumlu yansımalarını daha iyi göreceğiz. Yaşadığımız onca hadiseye rağmen hedefleri adım adım hayata geçirdik, eksikleri de süratle tamamlıyoruz. 2053 vizyonumuzu oluşturuyoruz. 2071 idealimiz gelecek, içinde bulunduğumuz asrı Türkiye Yüzyılı haline getirmekte kararlıyız.

"Kütahya'ya toplamda 26 milyar liralık yatırım yaptık"

Bir asır önce Büyük Taarruzu ve ülkemizi nasıl istiklale kavuşturduğumuzu konuşmuştuk. Türkiye'yi bu günlere getirdiğimizi konuşmuştuk. Yaptığımız yatırımlara, eserlerle, hizmetlerle Kütahya'nın da çehresini değiştirdik.

20 yılda Kütahya'ya toplamda 26 milyar liralık yatırım yaptık. Bunu biz yaptık. Kütahya'da yapımı tamamlanan 343 projenin açılışını yapıyoruz. Güncel rakamla yatırım tutarları 5,5 milyar lirayı buluyor."

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İşsizlik sorunu yok #6

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İşsizlik sorunu yok #7

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İşsizlik sorunu yok #8

 

 


 

Güncellenme Tarihi : 29.8.2022 19:26

İLGİLİ HABERLER