Gündem
  • 31.8.2023 21:31

Erdoğan: Kendi savaş uçaklarını üreten bir ülke olduk

Hava Harp Okulu diploma ve sancak devir teslim törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, göreve geldiklerinden itibaren savunma sanayiinde yerlilik oranını yüzde 20'den yüzde 80'e çıkarttıklarını ifade etti.

Hava Harp Okulu öğrencilerinde mezuniyet heyecanı yaşanıyor...

Hava Harp Okulu'na girmeye hak kazanan adaylar zorlu eğitimlerin tamamlamasının ardından göreve başlamaya hazır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Üniversitesi Hava Harp Okulu Komutanlığı'nın diploma ve sancak devir teslim törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ailelere hitap etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada, mezun olacak askerlere ve törene katılan ailelere hitap etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında dikkat çeken kısım savunma sanayiinde yerli ve millilik oranının yüzde 80'e ulaştığını söylediği anlar oldu.

"Savunma sanayinde yüzde 80 oranında yerli ve milli orana sahibiz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

240'ı Türk vatandaşı 12'si de dost ve kardeş ülke vatandaşı olmak üzere toplam 452 öğrencimize diplomamızı vereceğiz. Havacılarımızla gurur duyuyoruz. Okulumuz mezunlarından 144 gencimiz pilot olarak görev yapıyor. Sizler de bugün itibariyle bu büyük aileye iştirak ederek gücümüze güç katıyorsunuz. Savunma sanayisinde son dönemde yaptığımız büyük atılımlar sayesinde eksiklerimizi büyük ölçüde giderdik. 20 yıl önce yüzde 20 milli savunma olarak yapıya sahiptik. Bugün yüzde 80 oranında yerli ve milli orana sahibiz. Her geçen gün daha da ileriye gidiyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kendi savaş uçaklarını üretebilen bir ülke olduk

"Türkiye Yüzyılı'na sıkı sahip çıkmanızı istiyorum"

Kimseye husumet beslemeden kendi ihtiyacımızı karşılama gayreti içerisindeyiz. Elimizdeki birikimi dostlarımızla paylaşmak konusunda asla hasislik göstermiyoruz. Siyasi ve askeri gücümüzle elde ettiğimiz konumumuzu yumuşak güçle de tahkim ettik. Herkesin sömürülecek meta olarak baktığı toplumları biz Allah'ın yarattığı en şerefli mahlukat olarak gördük, görüyoruz. Önümüzdeki yıllarda biz kendi vizyonumuzu hayata geçirmeyi sürdürdükçe Türkiye ile birlikte tüm insanlıkta şefkat ışığıyla karışılacaktır. Türkiye Yüzyılı'na sıkı sahip çıkmanızı istiyorum.

"Büyük bir davanın temsilcisi olduğunuza inanıyorum"

Kendi sığ geçmişlerini büyütmek için Türk tarihini dar alana sığdırmaya çalışanlara cevabı 2 binlik askeri tarihimizle vermek boynumuzun borcudur. Bin yıl önce Malazgirt'te olduğu gibi bu toprakları kendine vatan yapmak, tıpkı 100yıl önce Çanakkale'de bu toprakları vatan olarak tutmak tıpkı 15 Temmuz'da olduğu gibi vatanını her türlü sinsi tehlikeden korumak için canlarını verecek nesilleri ancak böyle yetiştirebiliriz. Çanakkale'den beri tüm zaferlerimizin beri tüm zaferlerimizin mimarı olan Asım'ın Nesli ile bunu başaracağız. Görev süreniz boyunca böyle büyük bir davanın temsilcisi olduğunuza inanıyorum. Şimdiden gazanız mübarek olsun diyorum.

"Kutlu bayrağı daha ileriye taşıyacaksınız"

Dün Büyük Taarruz'un 101. yıldönümünü coşkuyla kutladık. Bu vesileyle Milli Mücadele'nin her bir safhasına mücadele eden kahraman ordumuzun tüm mensuplarını rahmetle yad ediyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ordumuzu yöneten tüm subayları şükranla yad ediyorum. Milletler en büyük kahramanları saldırılar esnasında çıkarır. Çıkan her bir kahraman yeni ufuklar açmış yeni ışıklar yakmıştır. Bugün Türkiye Yüzyılı ile ecdada yakışır yeni şan ve şerefleri milletimize kazandırma gayreti içerisindeyiz. Sizler de bu kutlu bayrağı daha ileri taşıyacaksınız. Biz ecdadın emanetine helal getirmeden dünyanın yeni düzeninde ülkemizi hak ettiği yeri çıkarma çabasındayız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kendi savaş uçaklarını üretebilen bir ülke olduk

"Hayallerinize ket vurmayın"

Elbette her şeyin en iyisi en mükemmeli vardır. Kendi köhne dünyalarını ülkenin ve yer kürenin yegane gerçeği sananlar ise en büyük zararı milletimizin Türkiye Yüzyılı idealine veriyor. Bu ülkenin hiçbir vatandaşı kendisini böyle kısır bir anlayışa mecbur hissetmesin. Bu çağrımı en iyi gökyüzünü sınırsızlığı içinde özgürce uçan havacılarımızın anlayacağını biliyorum. Hayallerinize ket vurmayın, kendinizden şüphe duymayın. Oku, düşün, uygula ve neticelendir. Okuyacaksınız ki insanlığın kadim birikimine vakıf olabilesiniz. Düşünün ki bu birikimi kendi özgün değeriniz haline dönüştürebilirsiniz. Uygulayacaksınız ki sahip olduğunu bilgi ve becerenin karşılığını görebilesiniz. Neticelendireceksiniz ki tüm insanlığa katkı sağlayabilirsiniz. Tüm çabamız bu motivasyonu sağlamaktır. Rabbim yar ve yardımcımız olsun.

"Mezun öğrencilerimizi ve ailelerini tekrar tebrik ediyorum"

Mezun öğrencilerimizi ve ailelerini tekrar tebrik ediyorum. Dost ve kardeş ülkelerden kardeşlerimize evlerine döndüklerinde tüm kardeşlerimize selamlarımızı iletmesini istiyorum. Sizleri sevgiyle selamlıyorum.

Güncellenme Tarihi : 31.8.2023 21:38

İLGİLİ HABERLER