Gündem
  • 22.7.2009 12:49

ERDOĞAN: ''KÜRT AÇILIMI ÜZERİNDE ÇALIŞMA BAŞLATTIK''

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Buna ister 'Kürt sorunu' deyin, ister 'Güneydoğu sorunu' deyin, ister 'Doğu sorunu' deyin, isterse yine son olarak adlandırılan 'Kürt açılımı' diyelim, ne dersek diyelim, bunun üzerinde bir çalışmayı başlattık'' dedi.
Erdoğan, Suriye'ye düzenleyeceği çalışma ziyareti nedeniyle Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Erdoğan, ''Kürt sorununun çözümüne ilişkin son günlerde özellikle AK Parti milletvekillerinden bir dizi açıklama geldi. Özellikle bazı modellerin devletin zirvesinde ele alındığı yönünde açıklamalar vardı. 15 Ağustos'tan önce de hükümetin bu konuda bir paket ya da çözüme ilişkin yeni adımlar atabileceği yönünde yorumlar da var. Bu yönde bir çalışma var mı? Bu konuyla ilgili son durum nedir?'' sorusuna şu yanıtı verdi:
''Kürt açılımı ile alakalı olarak gündeme getirilen konu bizim iktidarımız sürecisinde ele aldığımız bir meseledir. Bu, bizim partimizi kurduğumuz günden itibaren, eğer parti programımızı şöyle bir okuma imkanınız olursa, böyle bir fırsatınız olursa, orada bu konuyla ilgili çok açık, net 1.5 sayfalık bir açıklamayı göreceksiniz.
Ben bunun adı üzerinde, başlık üzerinde konuşacak değilim. Buna ister 'Kürt sorunu' deyin, ister 'Güneydoğu sorunu' deyin, ister 'Doğu sorunu' deyin, isterse yine son olarak adlandırılan 'Kürt açılımı' diyelim, ne dersek diyelim, bunun üzerinde bir çalışmayı başlattık. Nitekim 2005 yılında biliyorsunuz Diyarbakır konuşmam var. Diyarbakır konuşmamda bugün tartışılan bir çok mesele o zaman tarafımdan dile getirildi. O zaman eleştirenlerin hepsi sağolsunlar aynı şeyleri konuşmaya başladılar. Siyasetçisi de aynı şekilde entellektüel kesimi de hepsi bunu konuşuyor.
Biz belli mesafeler aldık. Tabii biz siyasetçiler olarak nerede neyi yaptığımızı, kimle neyi yaptığımızı, yapmakta olduğumuzu açıklamak durumunda değiliz. Biz sadece sonucu konuşuyoruz. Ortada eserlerimiz var bizim. 'Bu eserler nedir?' dediğiniz zaman, kültürel sorunlarda neleri başardık? Ne deniliyordu? İşte televizyon, radyo, şu, bu falan konuşuluyordu. İktidarımız TRT Şeş olayını gerçekleştirmek suretiyle 24 saat bölge, bölge dışı, tamamen orada artık TRT yayın yapmaktadır ve bu yayında bir zenginlik söz konusudur. Her geçen gün de bu zenginlik artarak devam etmektedir. Daha sonra radyo devreye girmiştir. Bunu daha da geliştirme çalışmaları üzerinde duruyoruz.''

-''GÖRÜLMEMİŞ YATIRIMLAR YAPTIK''-

Aynı şekilde üniversitelerde de çalışmaların başladığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, Kürtçeyi öğrenmek isteyenler için üniversitelerde Kürt Dili ve Edebiyatı bölümlerinin ihdas edildiğini söyledi.
''Arkadaşlar, bunlar kendiliğinden olmadı'' diyen Erdoğan, bu adımların AK Parti iktidarının ilgili kurumlarla görüşmeler yapmak suretiyle attığı adımlar olduğunu ifade etti. Bu adımları atmaya devam edeceklerini vurgulayan Erdoğan, hükümet olarak sosyo-ekonomik noktada bölgenin sorunlarını A'dan Z'ye inceleyip bu bölgede tarihinde görülmemiş yatırımlar yaptıklarını, alt yapı ve üst yapıdaki adımların devam ettiğini dile getirdi.
Bu yatırımların değerinin 12-13 milyar lirayı bulduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti:
''Neredeyse ulaşılmadık köy kalmadı. Yok mu eksiklikler? Var. KÖYDES projeleri ile hep oralara ulaşıyoruz. Okullar... Benim Doğu'daki, Güneydoğu'daki vatandaşım, ücra noktalardaki okullarda bilişim teknolojileri sınıflarını ne zaman gördü, nerede gördü? Şimdi gördü. Şimdi oralarda okullarımızda bilişim teknolojileri sınıflarında artık çocuklarımız bilgisayar öğreniyor. Tüm bunları yakaladık. Bakıyorsunuz bilboardlarda, vesaire ana dillerinde reklamlarını yapabiliyorlar. Bu noktada yasak yok. Cezaevlerinde sıkıntılar vardı. Onları da kısa bir süre önce aştık ve cezaevlerinde de oradaki tutuklular veya mahkumlar aileleriyle anadilde görüşme yapabiliyorlar. Bunun da önünü açtık. Bunlar her geçen gün üzerine ilave edilerek geliyor.
Bu süreci farklı bir merkeze taşımak isteyenler ve ülkemizi bu noktada adeta ayrıştırmak, bölme gayreti içerisine girenlere de kusura bakmasınlar biz 'evet' diyemeyiz. Bizim bunu bir birlik, beraberlik içerisinde ve bu ülkede Türkiye Cumhuriyeti ortak paydasında toparlayarak götürmemiz lazım. Aksi takdirde bu ülkeye yazık olur.
Şu anda da hükümet olarak bundan bir hafta önce MGK üyesi arkadaşlarımla bu konuda bir çalışma başlattık ve bu çalışmayı başlattıktan sonra da iç güvenlikte malum bu işin sorumlusu İçişleri Bakanlığımızdır, İçişleri Bakanlığımıza bu görevi verdik ve bütün ilgili bakanlıklarla İçişleri Bakanlığımız görüşmelerini yapıyor, yapacak. Hazırlıklarını yapacak. Kurumlarla yapacak. Bunda Genelkurmay'ıydı, MİT'di, vesaire, tüm bunlarla görüşmelerini yapmak suretiyle, bunun yanında bölge milletvekilleriyle görüşmelerini yapacak. Bize olgun, bu noktada belli bir hakikaten toparlamanın olduğu bir çalışmayı getirecek ve bunun üzerinde bizler nihai değerlendirmelerimizi yapacağız ve ondan sonra da bir söylem birliği içerisinde kamuya bunu açıklayacağız.''

-YÖK'E TEŞEKKÜR-

Erdoğan, ''Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) yaz kararnamesinin tıkandığı ve krize neden olduğu yönünde haberler geliyor. Özellikle Ergenekon savcılarının yerlerinin değiştirilmesi ya da atanmaları konusunda Adalet Bakanlığı'nın kurul üyeleriyle karşı karşıya gelmesi haberleri var. Bu konuda size bir bilgi verildi mi?'' sorusuna şu yanıtı verdi:
''Ben, tabi detaylarına şu anda fazla girecek değilim. Çünkü henüz nokta konulmuş değil. Ancak bir şeyi açıklamakta fayda görüyorum. Biliyorsunuz bu kararnameler Adalet Bakanlığı'nın hazırlığıyla, hazırlığı yapar ve Adalet Bakanlığı bu hazırlığı HSYK'ya takdim eder. HSYK belli belli bir sürede üzerinde çalışmasını yapar, ondan sonra görüşerek bu iş karara bağlanır.
Ne yazık ki, tabi bu süreç içerisinde, istenmeyen bazı gelişmeler oldu. Yani Adalet Bakanlığı'nın yapmış olduğu bu çalışmanın dışında bir çalışma ortaya çıktı ki bu biraz farklıydı. Bunu şimdi değerlendirecek değilim. Ancak, şu anda tabi bütün beklentiler, özellikle bu yaz kararnamesi ile ilgili, birçok hakim, savcı çocuklarının okul durumları, şu, bu vesaire belli yerlere taşınma durumları olacak. Bu konuda kararın verilmesi beklentisi hakim. Fakat şu ana kadar aldığım bilgi 1300 civarında hakim, savcı hususunda mutabakata zannediyorum varılmış. Öyle gözüküyor şu anda. Temennim odur ki Adalet Bakanlığı'nın göndermiş olduğu listeyle ilgili çalışma sonuçlandırılır ve böylece bu beklentiler cevabını bulmuş olur. Herkes de gideceği yere gitmiş olur.''
Erdoğan, üniversiteye giriş sınavlarında meslek liselerine yönelik katsayının kaldırılmasına ilişkin bir soru üzerine, şunları söyledi:
''YÖK sağ olsun şu ana kadar olan eğitim özgürlüğüne yönelik bir haksızlığı gidermiştir. Çok daha farklı ve dünyadaki bütün bu noktadaki çalışmaları değerlendirerek bir adım atmışlardır. Ben, bu geciken, binlerce meslek lisesi mezununun mağdur edildiği böyle bir süreci düzelttikleri için kendilerine şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.
Ama bunu hala farklı yerlere çekmek isteyenler var. Kimse bunu farklı yerlere çekmek istemesin. Bu tüm meslek liselilerin mağduriyetiydi. Bu giderilmiştir. Bunun yanında da artık gerçekten kabiliyeti olan, gerçekten yönlendirme noktasındaki iki aşamalı sınavla da hakikaten farklı bir sürecin başlamış olması inanıyorum ki başarılı öğrencilerin istedikleri yere gitmeleri noktasında ki sürece de katkısı olacaktır. Bunu da ben isabetli bir adım olarak görüyorum.''

İLGİLİ HABERLER