Gündem
  • 6.10.2022 22:19

Erdoğan : Miçotakis efendi yemekteki konuşmamı ağır bulup rahatsız olmuş

Başkan Erdoğan'dan Prag'da Ermenistan ve Yunanistan mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Miçotakis'e tepki: Bütün politikaları yalan üzerine kurulu..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Prag'daki zirve sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Miçotakis'in provokatif sözlerine tepki göstererek, "Bunların bütün politikaları yalan üzerine kurulu. Yunanistan'la görüşeceğimiz bir şey yok" dedi. "Esad ile şu an için bir görüşmem mümkün değil" diyen Erdoğan, "Vakti saati geldiğinde biz Suriye'nin Başkanı ile de görüşme yoluna gidebiliriz" ifadelerini kullandı. Paşinyan ile görüşmesinin samimi bir havada geçtiğini belirten Erdoğan, "Görüşmede bazı talepler söz konusu oldu. Bu talepleri özel temsilcilerimize ve bakanlarımıza ilettik. Görüşmeler gerçekleştikten sonra biz de gereken adımları atacağız" dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Prag'da Avrupa Siyasi Topluluğu Zirvesi'nin ardından açıklamalarda bulundu. Başkan Erdoğan "Kritik dönemde önemli bir zirveyi tamamladık. Ekonomik gelişmeleri ele aldık. Her açıdan verimli toplantılar gerçekleştirdik." dedi. Erdoğan, Ermenistan'la tam normalleşme hedefine inandığını belirtti. Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in provokatif hareketlerine de değinen Erdoğan "Şu an için Yunanistan'la görüşeceğimiz bir şey yok" ifadelerini kullandı.

Son dakika bilgisine göre Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Prag'da Avrupa Siyasi Topluluğu Zirvesi'nde açıklamalarda bulunuyor.

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları...

Çekya Cumhuriyeti makamlarına başarılı ev sahiplikleri nedeniyle teşekkür ediyorum. Bugün burada 44 Avrupa ülkesi lideri olarak bir araya geldik. Her açıdan yoğun verimli toplantıların olduğu bir gün geçirdik. Genel oturumların yanı sıra liderlerle enerji ve iklim konularının yanı sıra Avrupa'yı da etkileyen küresel sorunları ele aldık. Türkiye'nin bu meselelere yaklaşımı ve Avrupa Birliği'ne katılım konusunda yaklaşımlarımızı ortaklarımıza aktardık.

ERMENİSTAN'LA TAM NORMALLEŞME HEDEFİ

Ermenistan Başbakanı Paşinyan'la da bir görüşmemiz oldu. Bölgemizde iyi komşuluk ilişkileri temelinde tam normalleşme hedefine ulaşabileceğimize samimiyetle inanıyorum.

Görüşme esnasında bazı talepler söz konusu oldu. Bu taleplerle ilgili görevlendirmeler yaptık. Dışişleri Bakanlarımız birbirileriyle görüşecek. Ondan sonra çıkan neticeye göre adımımızı atacağız.

TÜRKİYE'NİN ANAHTAR ROLÜ

Yaşanan gelişmeler Türkiye'nin birlik ve Avrupa için anahtar bir ülke olduğunu gösteriyor.

RUSYA-URKAYNA SAVAŞI

Adil bir barışın kaybedeninin olmayacağını ilettik. İlk günden itibaren akan kanı durdurmak ölümlerin önüne geçmek için çok çaba sarf ettik. Rusya ve Ukrayna'da her iki liderle de rahat görüşen tek lider benim.

Bazı birlik ülkelerinin gerginliği tırmandırmayı seçtiğini görüyoruz.

KIBRIS MESELESİ

Kıbrıs'ta çözümün tek anahtarı Kıbrıs Türk'ünün statüsünün kabul edilmesidir.

ERDOĞAN: MİÇOTAKİS YEMEKTEKİ KONUŞMAMDAN RAHATSIZ OLMUŞ

Bu akşam yemekte benim konuşmam vardı. Konuşmamı yaptım. Beyefendi konuşmamdan çok rahatsız olmuş. Rahatsız olduğu için de kimden izin aldı bilmiyorum herhalde başkandan almış izni. Orada çıkıp bir konuşma yaptı. Kendisine bizim ağır gelecek ifadeler kullandığımızı söyledi. Aslında ağır bir şey yoktu. Ve olması gereken yerde değiller. Hala bunların bütün politikaları yalan üzerine kurulu. Hep yalan, dürüstlük yok. 'Hadi bir araya gelelim' dediğimizde kıyıdaş ülkelerle birlikte. Buna yanaşmıyorlar. Ve araya da birçok ülkeyi sokuyorlar. Birçok ülke de bizden adım atmamızı beklediler. Sizin bir yerlerden izin almanız gerekiyor. 'Yok' dedi, 'Ben izin almam' dedi. 'Benim zaten 2 ayım kaldı, görüşelim bitirelim bu işi' dedi. Sizin muhataplarınız belli. Bizim de Yunanistan'la görüşeceğimiz bir şey yok, zaman içinde temenni ederim ki bir görüşme fırsatı yakalarız.

"ESAD İLE GÖRÜŞME MÜMKÜN DEĞİL DİYEMEM"

Suriye Rejim lideri Esad ile şu an için bir görüşmem mümkün değil. Vakti saati geldiğinde biz Suriye'nin Başkanı ile de görüşme yoluna gidebilriiz. Şu an itibarıyla alt düzeyde görüşmeler yapılıyor. Bizim tüm arzumuz terör örgütlerinin buradan arındırılması. Biliyosunuz burada şu anda briket evler yapmak suretiyle adımlar atıyoruz. 550 bin Suriyeli kendi topraklarına döndü. Rusya Ukrayna savaşı bölgedeki adımları da erteledi. Çünkü Suriye'deki bu oalylarda Rusya'nın İran'ın ve Koalisyon GÜçleri'nin etkin bir rolü var.

"BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRİZ"

Yunan gazetecinin 'Bir gece ansızın gelebiliriz' sözleriyle Yunanistan'ı mı kast ettiği sorusuna cevap veren Başkan Erdoğan: Konuyu anlamışssınız. Aslında bizi rahatsız eden saldıran hangi ülke olursa olsun onlara karşı bizim cevabımız 'Bir gece ansızın gelebiliriz' Bunu böyle görmeleri lazım. Herhalde anlamışlardır.

İSVEÇ'E TERÖR MESAJI

İsveç'in yeni Başbakanı gelmedi. Önceki Başbakan ve Dışişleri Bakanı geldi. Onlara da buradaki görüşmede her şeyi söyledik. İsveç'te terör örgütlerinin yürüyüşleri, parlamentoda terör sempatizanları oldukça bizim İsveç'e bakışımız olumlu olmayacaktır.

ERMENİSTAN'LA GÖRÜŞME ŞARTIMIZ YOK

Ermenistan'la normalleşmeyi sağlayın bizimle ilgili en ufak pürüz kalmaz. Her türlü hava, kara demir yolu bunların yolunu açarız.

Finlandiya'ya bakışımızın İsveç'e göre farklı olduğunu belirttik. İsveç terörün kol gezdiği bir yer. NATO'nun bir karar vermesi gerekir. NATO bu kararı Finlandiya lehine verirse biz de gerekeni yaparız.

"TAHIL KORİDORU VE ESİR TAKASI ÖNEMLİ BİR DİPLOMATİK BAŞARI"

Bu konuda artık daha vizyonel ve stratejik kararların alınması gerektiğine inanıyoruz. AB'nin bazı ülkelerin çıkarlarına ve ihtiraslarına teslim olmadan, Türkiye'nin katılım perspektifi yönünde ilerletmesini bekliyoruz. Yaşanan gelişmeler Türkiye'nin birlik ve Avrupa için anahtar bir ülke olduğunu gösteriyor. Zirvede bu husus muhataplarımız tarafınca da teslim edilmiştir. Özellikle ülkemizin Rusya- Ukrayna savaşındaki arabulucu rolü takdirle karşılanıyor. Savaşın ilk gününde itibaren akan kanı durdurmak, ölümlerin ve yıkımların önüne geçmek için çok çaba sarf ettik. Adil bir barışın kaybedeninin olmayacağını her fırsatta muhataplarımızın dikkatine getirdik. Tüm zorluklarına rağmen tahıl koridorunun açılması ve eseri takasının sağlanmasını önemli bir diplomatik başarı olarak nitelendiriyoruz. Şu ana kadar dünya pazarlarına 6 milyon tonun üzerinde tahıl ve gıda ürününün sevkiyatı gerçekleşti. Bu arada Rusya'nın gübresini de yine alıp Türkiye üzerinden ihtiyacı olan ülkelere gönderme gayreti içinde olacağız. Türkiye'nin her iki tarafla da konuşabilen iki ülkenin de güven duyduğu bir konumda olabilmesi giderek daha iyi anlaşılıyor. Bugünkü temaslarımızda pek çok Avrupalı lider Türkiye'nin hamlelerinden bahsetti. Sahada yaşanan kabul edilemez gelişmeler, işimizi zorlaştırsa da en kötü barışın bile savaştan daha iyi olduğu inancıyla gayretlerimizi sürdürüyoruz.

"TÜRKİYE'NİN HİÇBİR ÜLKENİN TOPRAĞINDA GÖZÜ YOKTUR"

Hal böyleyken bazı birlik üyesi ülkelerin Türkiye ile işbirliği ile iyi komşuluk yerine gerginlikleri tırmandırdığını görüyoruz. Burada şu hususun altını çizerek ifade etmek isterim; Türkiye'nin hiçbir ülkenin egemenliğinde, toprağında, hak ve hukukunda gözü yoktur. Biz sadece ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin menfaatlerini korumanın mücadelesini veriyoruz. Kimseyle hiçbir komşumuzla gerilim istemiyoruz. Doğu Akdeniz ve Ege sorunlarını uluslararası hukuk çerçevesinde çözmek istediğimizi defaatle dile getirdik. AB'nin bu konuda birlik dayanışması altında, haksız ve hukuksuz gerilimlere destek olmak yerine muhatablarımızı ikili temelle diyaloğa davet etmesini bekliyorum. Kalıcı bir çözüm için Kıbrıs adasındaki gerçeklerin kabulü gerekiyor. Biz bu hakikatler ışığında adımlarımızı atmaya devam edeceğiz. Toplantılarımızı hayırlara vesile olmasını diliyorum. Türkiye olarak Avrupa ülkeleriyle ilişkilerimizi geliştirmek ve üyelik sürecimizi ilerletmek için diyaloğa hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum.
 

"AVRUPA SİYASİ TOPLULUĞU AYRI BİR OLUŞUM"

Avrupa Siyasi Topluluğu, AB'nin bir alternatifi değil. Ayrı bir oluşum olarak ortaya çıktı. Şu anda Çekya'nın ilk toplantısını yapmış olduğu bir adım oldu. Konuyla ilgili olarak bu toplantılardan sonra Avrupa Siyasi Topluluğu'nun sonuç bildirgesini yayınlayacaklardır. Neler konuşulduğu bildiride ifade edilecektir.

ERDOĞAN'DAN 'ESAD İLE GÖRÜŞÜR MÜSÜNÜZ?' SORUSUNA YANIT

Esad ile şu an için bir görüşmem mümkün değil. Vakti saati geldiğinde biz Suriye'nin Başkanı ile de görüşme yoluna gidebiliriz. Alt kademe de zaten görüşmeler sürüyor. Bizim bütün arzumuz Suriye'deki terör gruplarının buradan arındırılması, bununla birlikte burada briket evler yapmak suretiyle geri dönüşü hızlandırmanın adımlarını atıyoruz. Geri dönüşümle ilgili de 550 bin civarında Suriyeli kendi topraklarına döndü. Rusya-Ukrayna savaşı bölgede atılacak adımları etkiledi. Rusya'nın İran'ın bölgede etkinliği var. Diğer yandan koalisyon güçlerinin etkinliği var. Başta ABD olmak üzere terör örgütüne silah, teçhizat yardımları yapılıyor. Vakti zamanı geldiğinde Amerikalı yetkililerle bunları görüşerek Suriye'nin kuzeyini bunlardan arındırmak istiyoruz.

YUNAN GAZETECİYE "BİR GECE ANSIZIN GELEBİRİZ" MESAJI

Konuyu anlamışsın aslında. Bu sadece Yunanistan için geçerli değil. Bizi rahatsız eden, bize saldıran hangi ülke olursa olsun, onlara cevabımız 'bir gece ansızın geliriz' Bunu böyle bilmeleri anlamaları lazım. Şu an itibariyle siz anladığınıza göre onlar da anlamıştır.

İSVEÇ'İN NATO ADAYLIĞI SÜRECİ

İsveç'in yeni başbakanı bu toplantıda yok. Önceki dışişleri bakanı buradaydı. Önceki başbakan buradaydı. Onlarla ayaküstü bir görüşmemiz oldu. Bu görüşmede de kendilerine açıkça söyledik. İsveç'te bu terör örgütlerinin yürüyüşleri devam ettiği sürece, parlamento da bu teröristler yer aldığı sürece bizim İsveç'e bakış açımız olumlu olmayacaktır.

İLGİLİ HABERLER