Gündem
  • 9.7.2024 10:39

Erdoğan : NATO'nun belkemiği ülkeyiz, İsrail konusunda sözümüz dinlenmeli

Erdoğan: Zirvede artan terör tehdidini vurgulayacağız... NATO'nun ilk 5 ülkesinden biriyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO zirvesi için ABD'ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtladı. 'NATO'nun ilk 5 ülkesinden biriyiz' diyen Erdoğan, "Görüşmelerde dünyada artan terör tehlikesine dikkat çekeceğiz. Konumumuzu güçlendirerek devam ettiriyoruz. Yeni genel sekreterin oraya gelişinde Türkiye'nin rolü üst düzeyde oldu. Kendisi ile Amerika'da ayrıca görüşmemiz olacak." ifadelerini kullandı.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Zirve'de NATO'nun savunma yapılanmasını tahkim etmek amacıyla istişarelerde bulunacağız. NATO'nun kuruluşunun 75. yıl dönümü nedeniyle Zirvemiz ayrı bir anlam taşıyor.

SORU CEVAP

Şuşa'da gerçekleşen zirveye Kuzey Kıbrıs Türk Devleti'nin katılması. İsrail'in GKRY'ni üs olarak kullanması.

Azerbaycan'ın yaklaşımı bizimle aynı noktaya gelmiştir. Bundan sonraki süreçte bizler Kuzey Kıbrıs'ı tam üye olarak nasıl taşırız, bunun gayreti içindeyiz.

NATO Liderler Zirvesi'nden beklentiniz nedir?

NATO'nun ilk beş ülkesinden bir tanesiyiz. Mali destek ve güç katma noktasında söylüyorum. 

Türkiye'nin terörle mücadelesinde gerekli desteği aldığını düşünüyor musunuz?

Şu anda bunları aşmanın gayreti içerisindeyiz. Özellikle NATO ile İsrail Filistin noktasında istediğimizi alabilmiş değiliz. Burada Dışişleri ve Milli Savunma Bakanımızın görüşmeleri var. Kendilerini uyaracağız.

ARTAN TERÖR TEHLİKESİNE DİKKAT ÇEKECEĞİZ

Zirveden beklentimiz milli güvenlik hassasiyetleri gözeten ittifakı gözeten neticelerin elde edilmesi. Savunma sanayideki engellerin kaldırılması mühimdir. Görüşmelerde dünyada artan terör tehlikesine dikkat çekeceğiz. NATO'nun gayretlerinin artırılmasının gerektiğinin altını çizeceğiz. Ukrayna'da NATO'nun savaşın tarafı haline getirilmemesi için ilkeli duruşumuzu sürdürüyoruz. Silahların konuştuğu her gün bizim ne kadar isabetli bir yerde durduğumuzu göstermekte.

BEL KEMİĞİ ÜLKELERİN BAŞINDAYIZ

Türkiye NATO'nun misyonlarına ve harekatlarına en fazla katkı sağlayan ilk 5 ülkeden biri. İmkan ve kabiliyetler NATO'nun bel kemiği ülkelerin başında yer alıyoruz. Ortak değerlerimizin samimiyet testinden geçmekte olduğu Gazze'deki katliamları gündeme taşıyacağız. Uluslararası camianın İsrail'i durdurmakta yetersiz kaldığını vurgulayacağız. Bu meseleleri ikili görüşmelerde de ele alacağım.

KKTC BİZİM NEZDİMİZDE TÜRK DÜNYASI TEŞKİLATINA TAM ÜYE

KKTC, bizim nezdimizde Türk devletlerinin tam üyesi konumunda. Başta Azerbaycan olmak üzere onların yaklaşımı da bizimle aynı konuma geldi. Son Suşa zirvesinde de KKTC orada bulundu. Bundan sonra da bizler KKTC'yi tam üye noktasında nasıl taşırız gayretinde içindeyiz. Hukukumuzun olduğu Türk devletleri ile de bunu geliştiriyoruz.,

NATO'DA İLK 5 ÜLKEDEN BİRİYİZ

Şu an itibariyle NATO'nun ilk 5 ülkesinden biriyiz. Bunu mali destek noktasında ve NATO'ya güç katma noktasında söylüyorum. Türkiye'nin durumu, 5 ülke derken laf olsun diye demiyoruz. NATO üye ülkelerinin bakışı da böyledir. NATO'daki konumumuzu güçlendirerek devam ettiriyoruz. Yeni genel sekreterin oraya gelişinde Türkiye'nin rolü üst düzeyde oldu. Kendisi ile Amerika'da ayrıca görüşmemiz olacak.

FİLİSTİN KONUSUNDA İSTEDİĞİMİZİ ALAMADIK

NATO ile İsrail Filistin konusunda istediğimizi alabilmiş değiliz. Şu anda ABD'deki görüşmelerimizde inşallah bunları tekrar gündeme getirip beklediğimiz neticeyi alırız. Görüşmelerle birlikte kendilerini bu noktada da uyaracağız.

Doha'da ciddi görüşmeler oldu. O gün uçakla dönüş yaparken MOSSAD başkanı da Doha'ya gitmişti. Bazı adımlar atılmıştı. O adımlar noktalanmadı. Sabırla takip ediyoruz.

Güncellenme Tarihi : 9.7.2024 10:50

İLGİLİ HABERLER