Gündem
  • 6.10.2022 22:05

Erdoğan, Paşinyan ile bir araya geldi

Prag'da kritik görüşme! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paşinyan ile bir araya geldi

Avrupa Siyasi Topluluğu Zirvesi için Prag'a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünya liderleriyle görüşmesine devam ediyor. Erdoğan son olarak Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile bir araya geldi. Bu görüşme normalleşme adımları kapsamında iki ülke arasında son 30 yıllık dönemdeki en önemli görüşmelerden birini oluşturuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Siyasi Topluluğu Zirvesi için bulunduğu Çekya'nın başkenti Prag'da diplomasi trafiğine devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve Çekya Başbakanı Fiala'nın ardından şimdi de Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile bir araya geldi.

SON 30 YILLIK DÖNEMDE EN ÖNEMLİ GÖRÜŞMELERDEN BİRİ

Görüşme Türkiye ile Ermenistan arasında son 30 yıllık dönemdeki en önemli görüşmelerden birini oluşturuyor. İki ülke liderler düzeyinde en son olarak 2009 yılında görüşmüştü. Paşinyan'ın 16 Eylül'de gerçekleştirilen Özbekistan'daki Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ Zirvesi) toplantısına son anda katılmaktan vazgeçmesi nedeniyle iki lider o tarihte görüşememişti.

PAŞİNYA İLE GÖRÜŞME
ERDOĞAN: BÖLGEDE TAM NORMALLEŞMEYE İNANIYORUM


Ermenistan Başbakanı Paşinyan'la da bir görüşmemiz oldu. Bölgemizde iyi komşuluk ilişkileri temelinde tam normalleşme hedefine ulaşabileceğimize samimiyetle inanıyorum. Avrupa Siyasi topluluğunun kıtamızdaki sorunları ele alınması ve ortak sorunları çözümü için tam zamanı olduğu kanaatindeyim. Bununla birlikte bu platformu AB genişleme politikasına bir alternatif olmadığını belirtmek istiyorum. Bu platformumuzun üyelik sürecimize halel getirmemesini vurguladık. Bu görüşlerimi zirvede ve ikili görüşmede ifade ettim. Zirvede genel kanaattin de bu yönde olduğunu müşahade ettim. Ülkemiz güvenlik, savunma, göç, terör, sağlık ve tedarik zincirleri gibi temel sıkıntıların aşılmasında hayati öneme sahiptir. AB'nin karşılaştığı meydan okumaların üstesinden gelinmesinde Türkiye'nin yeri doldurulamaz. Bu hakikatin Avrupalı dostlarımız tarafından da kabul edilmeye başlandığını gördüm. Türkiye'nin önüne çıkartılan engellerin adil olmadığını, dahası bunun Avrupa Birliği'nin menfaatlerine de zarar verdiğinin altını çizdim.

 

İLGİLİ HABERLER