Gündem
  • 30.4.2024 19:56

Erdoğan: Taksim miting yeri değildir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Taksim meydanının miting alanı olmadığı herkesin malumuyken bu tür dayatmaları masum bulmadığımızı ifade etmek isterim. Her iki yakada da miting alanı mevcut. Müsaade edilen alanların dışında yürüyüş düzenleme ısrarının iyi niyetli olmadığı açıktır. Terör örgütlerine istismar zemini sunulmamalıdır" dedi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açılamalarından öne çıkan satır başları:

MUHALEFETE TAKSİM TEPKİSİ

Yarın ülkemizle birlikte dünyada kutlanacak 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü tebrik ediyorum. Tüm işçi kardeşlerime selam ve sevgilerimi gönderiyorum. 1 Mayıs tarihi yıllarca sokak olaylarının sembolü olarak görüldü. 1977 senesinde yaşanan faciadan dolayı her 1 Mayıs kaosun olduğu gün olarak algılandı. 2009 yılından itibaren resmi tatil ilan ederek buna son verdik. 

32 yıl sonra Taksim'i kutlamalara açan yine biz olduk. Son günlerde muhalefet ve marjinal yapılar tartışmalarla 1 Mayıs'ın bayram havasına gölge düşürmeye çalışıyor. Taksim meydanının miting alanı olmadığı herkesin malumuyken bu tür dayatmaları masum bulmadığımızı ifade etmek isterim. Her iki yakada da miting alanı mevcut. 

Müsaade edilen alanların dışında yürüyüş düzenleme ısrarının iyi niyetli olmadığı açıktır. Terör örgütlerine istismar zemini sunulmamalıdır. Sendikalarımızı ve siyasi partilerimizi 1 Mayıs atmosferine zarar verecek adımlardan uzak durmaya davet ediyorum. Çalışma hayatımıza dair kritik kararların arifesinde sizlerin görüşlerine başvurduk. Göreve geldiğimiz andan itibaren sürdürdüğümüz diyalogu aynı hassasiyetle devam ettiriyoruz.

"İSTİHDAM SAYISI 1 MİLYON 156 BİN KİŞİ ARTTI"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımıza 5 yıldan sonra güncel konuları ele almak üzere toplantıya öncülük ettiği için teşekkür ediyorum. Çalışma hayatının bizzat içinde bulunmuş bir kardeşinizim. Emeğin alın terinin değerini o dönemlerde çok yakından görme fırsatı buldum. Emekçi kardeşlerimle aramızdaki sarsılmaz bağ eksilmedi. İşçilerimizin her sıkıntısını kendi sıkıntımız her kazanımını kendi kazanımımız olarak kabul ettik. Net asgari ücreti 2024'te 17 bin 2 liraya yükselttik. 2023 Temmuz ayına göre yüzde 49 ocak ayına göre yüzde 100 artış oldu. Asgari ücretten alınan vergilerin kaldırması uygulamasıyla vergi muafiyeti getirdik. 

Son 21 yılda tüm kesimlerin refah seviyesini artırmak için çaba sarf ettik. İstihdam sayısı 1 milyon 156 bin kişi arttı. Gelecekte işsizlik oranlarının daha da aşağı ineceğine inanıyorum. Sektör temsilcileriyle bir araya geldiğimizde en önemli sorunun işçi bulamama olduğu anlaşılıyor. Ara eleman sıkıntısı yaşanıyor. Deprem sonrası hareketlenen inşaat sektöründe işçi ve usta eksikliği nedeniyle işler olması gerekenden yavaş ilerliyor. Firmalarımızın en önemli ihtiyacı kalifiyeli eleman sorunudur. Hükümetimizin önceliklerinden biri istihdamda arz talep dengesinin temini olacaktır.

Güncellenme Tarihi : 30.4.2024 20:02

İLGİLİ HABERLER