Gündem
  • 8.6.2024 15:32

Erdoğan: Türkiye tüketerek değil, ihracat ederek kalkınacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İhracatçılarımız için döviz bozdurma zorunluluğunu yüzde 40'tan yüzde 30'a indirdik. Düzenleme pazartesiden itibaren geçerli olacak" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

İhracatın şampiyonları olarak ödül alacak tüm firmalarımızı tebrik ediyorum. Bizim kültürümüzde marifet iltifata tabidir.

"İHRACAT YAPMAYAN İLİMİZ KALMADI"

Sizlerin nezdinde ihracatçılarımızın her birine Türk Malı damgası taşıyan ürünlerimizi dünyanın dört bir yanına ulaştırdıkları için teşekkür ediyorum. Bugüne kadar sizlerle yol yürümekten büyük şeref duyduk. Başbakan ve Cumhurbaşkanı olarak kapımızı sizlere hep açık tuttuk. Sorunlarınıza kalıcı çözümler bulmak için gayret ettik. Siz yeni pazarlar aradınız biz de sizlerin yolunu açtık. Hemen her yurt dışı ziyaretimize sizlerin de iştirak etmesini sağladık. Ülkemiz ve dünyanın geri kalanı arasında ticari köprüler kurduk. 2002'de bir haftada yaptığımız ihracatı artık bir günde gerçekleştiriyoruz. İhracat yapmayan ilimiz kalmadı.

Fildişi kulelerinde ahkam kesenler bunları anlamıyor olabilir. Dünyanın dör bir köşesine Türk mallarını götüren siz kardeşlerim bunları çok iyi biliyor. Türk ekonomisinin muazzam potansiyelini çok iyi görüyor. Bundan sonra da yoldaşlığımızı güçlendirerek devam ettireceğiz.

"TÜRKİYE TÜKETEREK DEĞİL, İSTİHDAM EDEREK, İHRACAT EDEREK KALKINACAK"

Tüm bakanlarımız her zaman sizin yanınızdadır. Üretimicizin ulaşamadığı hiçbir bürokrat hiçbir siyasetçi olamaz. Halkımızla arasına mesafe koyanla biz de aramıza mesafe koymaktan çekinmeyiz. Türkiye tüketerek değil, istihdam ederek, ihracat ederek kalkınacak.

Türk ürünlerinin küresel birer markaya dönüşmesine imkan sağlıyorsunuz. Kimsenin bu emeklerini boşa çıkartmayacağız.

"İHRACATIMIZ 261 MİLYAR DOLAR OLARAK REKOR KIRDI"

Türkiye'nin dış ticarette yazdığı başarı hikayesini sadece biz değil rakamlar da söylüyor. 2023 yılını toplam 355 milyar dolar ihracatla kapattık. 24. 1 milyar dolarlık Mayıs ayı ihracatımız, tarihin en yüksek mayıs ayı ihracatı oldu. Mayıs ayı itibariyle, yıllıklandırılmış ihracatımız 261 milyar dolar olarak rekor kırdı.

"DIŞ TİCARET AÇIĞIMIZDAKİ İYİLEŞME SÜRÜYOR"

İthalatımızda da düşüş eğilimi devam ediyor. Dış ticaret açığımız yıllık bazda yüzde 47.8 düşüş gösterdi. Dış ticaret açığımızdaki iyileşme sürüyor.

Cari işlemler açığındaki iyileşme, ticaret ortaklarımızda toparlanma, turizm gelirlerindeki artışla çok daha iyi gerçekleşecek.

"SİZLERLE BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ"

2024 sonunda mal ihracatımızı 267 milyar dolara mutlaka taşıyacağız. Bunu da son 21 yıldır olduğu gibi yine sizlerle birlikte başaracağız. İhracatçılarımıza verdiğimiz desteğin artarak devam etmesi, ekonomimize yeni bir ivme kazandırmıştır. Hazine bakanlığımız ve merkez bankamız, ihracatçılarımızın finansallarını geliştirmek için çeşitli formüller üzerinde çalışıyor.

Güncellenme Tarihi : 8.6.2024 18:43

İLGİLİ HABERLER