Gündem
  • 7.12.2023 15:23

Erdoğan Yunanistan'da.. Yunanistan'la aramızda çözülemeyecek hiçbir sorun yoktur

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Miçotakis'ten ortak açıklama: Aramızda çözülemeyecek hiçbir sorun yok…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin beşinci toplantısı kapsamında Atina'ya resmi ziyarette bulunuyor. Erdoğan, Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu ile yaptığı görüşme öncesinde, 'Yunanistan ile yeni bir dönem güçlenerek başlıyor.' dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katerina Sakelaropulu görüşmesinin ardından Başbakan Miçotakis ile bir araya geldi. Erdoğan ve Miçotakis görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Aramızda çözülemeyecek hiçbir sorun yok' ifadelerini kullanırken Miçotakis, Türk vatandaşlarına adalar için 7 günlük turist vizesi sağlanacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 yıl aradan sonra geldiği Yunanistan’da temaslarına başladı. Atina Elefterios Venizelos Havalimanı’nda inişinin ardından Yunanistan Cumhurbaşkanlığı’na hareket eden Erdoğan, burada Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou tarafından karşılandı.

“BARDAĞIN DOLU TARAFIYLA KONUŞMAK DAHA HAYIRLI OLACAKTIR”

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou ile görüşme öncesinde basına açıklama yapan Erdoğan, “6 yıl aradan sonra burada bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Öncelikle 5’inci yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantımızın Türkiye ve Yunanistan arasında yeni bir dönemin güçlenerek devamına vesile olacağına inanıyorum. Bugün geniş bir bakanlar heyetiyle buradayız. Bakanlarımız birbirleriyle, muhataplarıyla gayet anlamlı bilinçli görüşmeler yapacaklar. Hedef, aramızdaki 5,5 milyar dolarlık ticaret hacmini 10 milyar dolara çıkarmak. Bu konuda hangi alanlarda ne gibi adımlar atabiliriz, bunları görüşeceğiz” dedi.

Ön hazırlıkların tüm bakanlar tarafından yapıldığını belirten Erdoğan, “Bunlarla birlikte imzaları atıp, yola çok daha anlamlı, güvenli bir şekilde devam edeceğiz. Bardağın dolu tarafıyla konuşmak öyle zannediyorum ki gelecek için çok daha hayırlı olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Atinaya tarihi ziyaret... Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Miçotakisten ortak açıklama: Aramızda çözülemeyecek hiçbir sorun yok

 

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu ise ikili görüşme öncesi şu açıklamalarda bulundu:

Trajik olaylar, ortak olan niteliği gösterebildi bize. İki tarafınki de insaniyet duygusudur. İkili görüşmelerimizin daha ileri götürülmesi ve gergin havanın yakın zamanda olumlu gelişmesi ve bu tespit ışığında bize yardımcı olup sağlam zemin sağlamaktadır.

Etrafımızda cereyan eden olaylara göz atacak olursak iki ülke olarak beraber çalışmamız, barışa refaha hukuka saygı bazında bu değerleri ileri götürmemiz karşımıza çıkmakta. Her zamankinden fazla ortak siyasi iradeyi geliştirmemiz elzemdir. Çeşitli hususlarda farklı yaklaşımların var olduğunun bilincindeyiz. İlişkileri yürütebilmek, barışı koruyup daha ileri düzeye götürecektir.

Sayın cumhurbaşkanı bu düşüncelerle size dost Türkiye halkına barış dileklerimizi iletmenizi rica edeceğim. Yüksek düzeyli iş birliği konseyinin çalışmalarına başarılar dilerim.

 

Atinaya tarihi ziyaret... Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Miçotakisten ortak açıklama: Aramızda çözülemeyecek hiçbir sorun yok

İki lider açıklamaların ardından görüşmeye geçti. Görüşmenin ardından Erdoğan ziyaretçi defterini imzaladı.

ERDOĞAN, YUNANİSTAN BAŞBAKANI MİÇOTAKİS İLE GÖRÜŞTÜ

Erdoğan, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin beşinci toplantısı kapsamında resmî ziyarette bulunduğu Yunanistan'da Başbakan Kiryakos Miçotakis ile görüştü.

 

Atinaya tarihi ziyaret... Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Miçotakisten ortak açıklama: Aramızda çözülemeyecek hiçbir sorun yok

 

ERDOĞAN VE MİÇOTAKİS'TEN ORTAK BASIN TOPLANTISI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar...

Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Yunanistan'a en son 2017'de ziyaretim oldu. 6 yıl aradan sonra devlet başkanı düzeyinde yapılan ilk ziyarettir bu. Tekrar Atina'da bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum Bir sonraki toplantı için bu kadar ara vermeyeceğimize, yılda bir kez bu buluşmayı gerçekleştirmenin her iki ülke için hayırlı olacak.

 

Atinaya tarihi ziyaret... Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Miçotakisten ortak açıklama: Aramızda çözülemeyecek hiçbir sorun yok

 

"TİCARETİN 10 MİLYAR DOLARA ÇIKARILMASINDA MUTABIK KALDIK"

Faydalı görüşmeler yaptık. Atılabilecek adımları ele aldık. Üst düzey temaslar çerçevesinde diyalog kanallar açık tutulmalı. İşbirliği mekanizmasını olumlu gündem temelinde ilerlemesine katkı sağladığının altını çizdik. İlişkilerimizi geliştirme irademizi en üst seviyede ilettik. Çalışmaların somut neticelerini görmekten memnuniyet duyuyoruz. 5 milyar dolar düzeyinde olan ticaretin 10 milyar dolara çıkarılmasında mutabık kaldık.

 

Atinaya tarihi ziyaret... Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Miçotakisten ortak açıklama: Aramızda çözülemeyecek hiçbir sorun yok

 

İpsala'da ikinci köprünün önemine işaret ettik. Görüşmelerimizde ege ve Akdeniz'deki tutumlarımız konusunda görüştük. Sorunlarımızı iyi komşuluk çerçevesinde çözüme kavuşturmak temennimiz. Terörle mücadeledeki iş birliğimizi nasıl geliştireceğimizi de ele aldık. Lavrion kampının kapatılmasını memnuniyetle karşıladık. Yunanistan'da teröristlere imkan sağlayan kampların oluşmaması gerektiğinin altını çizdik. Azınlıkların huzur ve refahının artması ilişkilerimizi olumlu etkileyecek.

"FİLİSTİN'DEKİ DRAMI ELE ALDIK"

Batı azınlığı için beklentilerimizi ifade ettik. Kıbrıs meselesinin adil, kalıcı çözüme kavuşturulması bölgenin yararına olacak. Sayın başbakanla bölgesel ve küresel konularda konuştuk. Gazze başta olmak üzere Filistin'deki dramı ele aldık. Çoğunluğu çocuk ve kadın 17 bin Filistinlinin katledilmesi vicdanları yaralamaktadır. 

İnsani yardımlar hepimizin önceliği olmalı. 67 sınırlarında Filistin devletinin kaçınılmaz olduğunu bir kez daha gördük. Garantör olarak sorumluluk almaya hazır olduğumuzu açıkladık. İlk günden beri yardımlarımızı sürdürüyoruz. 

 

Atinaya tarihi ziyaret... Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Miçotakisten ortak açıklama: Aramızda çözülemeyecek hiçbir sorun yok

 

"ARAMIZDA ÇÖZÜLEMEYECEK HİÇBİR SORUN YOK"

Bizler aynı kültürü ve aynı iklimi paylaşan ülkeleriz. Görüş ayrılıklarının olması doğaldır. Türkiye-Yunanistan olarak atacağımız adımlarla tüm dünyaya örnek olalım istiyoruz. Aramızda çözülemeyecek kadar hiçbir sorun yok. Yeter ki büyük resme odaklanalım. Denizi geçip derede boğulanlardan olmayalım. Kendilerinin de aynı fikirde olmalarından büyük memnuniyet duyuyorum. 

İşte Miçotakis'in açıklamalarından öne çıkanlar...

İki ülkenin iyi şekilde sakin bir ortamda ilişkilerini devam ettirmesi çok önemli. Her bir tarafın yaşadığı sorunlara çözüm üretebilmek önemli. Dışişleri bakanlarımıza talimat verdik, prosedürü başlatmalarını istedik. Bu yol haritasının siyasi diyalog, güven artırıcı görüşme boyutları vardı.

Önceki görüşmelerimizde atacağımız adımlar konusunu konuştuk. Tekrar geleceği tasarlamak açısından büyük önem arz ediyor. Ekonomik birimler ve ikili ticaretin artırılması, 5 milyar dolara varan hacmin 10 milyara varması hedefini koyduk.

Göç konusunda da çok önemli bir sonuç elde ettik. Bu göç hareketleri artmak yerine geriledi. Polis, sahil güvenliği sayesinde gelişen ilişkiler gelecekte daha da ilerleyecek. Yunanistan'ın Türkiye'ye Avrupa sürecinde desteği de ele alındı.

"VİZE MESELESİNİ ELE ALDIK"

Vize meselesinde de Türk öğrencilerle Avrupalı öğrenciler arasında daha yakın işbirliği sağlanması için vizeden muaf tutulma meselesini de ele aldık. Aynı zamanda doğu Ege'de yıl boyunca 7 gün süre ile vizeden muaf tutularak Türk vatandaşlarının doğu ege adalarını ziyaret serbestisini ele aldık.

Azınlık meselesi birbirimize duyduğumuz anlayışın düzeltilmesi açısından bir köprü rolü oynamakta. cumhurbaşkanı ile çevremizde cereyan edenlerin analizini yaptık.

Bütün aşırı tavırların bertaraf edilmesi, bunlardan kaçınılmazı ve insani değerlere saygı, silahsızlık halinin bulunmasında hemfikir kaldık
Kıbrıs konusunda BM konseyi kararları bizim için çok önemli. Bu konudaki gelişmeler bu doğrultuda olmalı.

Hem Yunanistan'da hem Türkiye'de bizim yaklaşımımıza katılmayan kesimler mevcut ancak sınırdaş olan ülkeler yan yana hareket etmek zorundadır. İkimiz de sakin sularda güzel bir esinti ile ilerleyen kaptan olarak güzel gelecek yaratmalıyız.

Çok önemli dostluk ve iş birliğini imzalamaktan memnununum. Trakya bizler için Müslüman ve Hristiyanların barış içinde yaşama örneğini gösteriyor. Yunan hükümeti bu hizada çalışmalarına devam edecektir.

ERDOĞAN VE MİÇOTAKİS YÜKSEK DÜZEYLİ İŞBİRLİĞİ KONSEYİ’NE KATILACAK

Erdoğan ve Miçotakis, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin 5’inci toplantısına katılacak.
İlgili bakanların iştirakleriyle düzenlenecek Konsey Toplantısı’nda Türkiye-Yunanistan ilişkileri tüm boyutlarıyla gözden geçirilecek, iki ülke arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi imkanları ele alınacak.

 

Atinaya tarihi ziyaret... Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Miçotakisten ortak açıklama: Aramızda çözülemeyecek hiçbir sorun yok

 

Görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra mevcut bölgesel ve küresel gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunulması da öngörülüyor.

Güncellenme Tarihi : 7.12.2023 21:47

İLGİLİ HABERLER