Gündem
  • 30.11.2022 16:34

Erdoğan : Zincir marketleri sıkıştırıp haksız zamları önleyeceğiz

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan, "Geçen hafta 5.9 şiddetindeki depremle sarsılan Düzce'yi genel hayata etkili afet bölgesi ilan ettiğimizi açıklamak istiyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, marketlerdeki fiyat farklılıklarına yönelik kontrollerin de sıkılaştırılacağını, Fiyat İstikrar Komitesi'yle bunların takip edileceğini de belirtti.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından önemli satırbaşları:

Önceki gün Kabine toplantısı sonrası açıkladığımız kamuda çalışan 424 bin sözleşmelinin kadroya geçirilmesi kararının bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum.

'Geçtiğimiz 20 yılda hep yapageldiğimiz gibi bugün de ülkemizin her meselesini, milletimizin her beklentisini hayata geçirerek Türkiye’yi huzurlu ve müreffeh bir geleceğe hazırlıyoruz. Ülkemize bugüne kadar kazandırdığımız demokrasi ve kalkınma atılımlarını kesintisiz bir şekilde sürdürerek, milletimize sözümüz olan 2023 Türkiye'sine adım adım yaklaşıyoruz. Dün Yüksek İstişare Kurulu toplantımızda da ifade ettiğim gibi sadece son 2 ayda açılışını yaptığımız projelerin her biri tek başına abide hüviyetindedir. Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı ile İstanbul’un trafiğine yeni bir nefes yolu açtık. Küçük Kuyu-Ayvacık Yolu-Asos ve Troya tünelleriyle 1915 Çanakkale Köprüsü'yle birlikte Marmara’dan Ege ve Akdeniz’e ulaşımı biraz daha kolaylaştırdık. Diyarbakır Güneybatı Çevre Yolu ile Şanlıurfa-Mardin güzergahındaki trafiği rahatlattık. Alevi-Bektaşi kardeşlerimizin cumhuriyet tarihi boyunca çözüme kavuşturulmamış taleplerini karşılayacak düzenlemeleri hayata geçirdik. Hepsinden önemlisi 'Türkiye Yüzyılı' programımızda milletimizde cumhuriyetimizin yeni asrına çok daha büyük hayaller ve heyecanlarla gireceği bir umut ışığı yaktık. Daha uluslararası alandaki temaslarımızı, buralardaki ülkemiz adına elde ettiğimiz faydaları, şehirlerimize kazandırdığımız küçüklü büyüklü yatırımları saymıyorum bile.

DÜZCE'Yİ AFET BÖLGESİ İLAN ETTİĞİMİZİ AÇIKLAMAK İSTİYORUM

Her şeyden önce 4 ana başlık; ekonomi, diplomasi, öbür tarafta terörle mücadele bir diğer tarafta yine mülteci sorunu konusu. Bu 4 ana başlığı biz her şeyden önce başardık, başarıyoruz ve başaracağız.

Geçen hafta 5.9 şiddetindeki depremle sarsılan Düzce'yi genel hayata etkili afet bölgesi ilan ettiğimizi açıklamak istiyorum. Böylece afet sonrası telafi ve ihya çalışmalarımızı daha hızlı etkin şekilde yürütebileceğiz.

TÜRKİYE'NİN BÜYÜMESİNİ SÜRDÜRMESİ ÇOK KIYMETLİ

Küresel düzeyde resesyon endişesinin arttığı dönemde Türkiye'nin büyümesini sürdürmesi çok kıymetlidir. İnşallah 2022’yi dünyaya göre rekor bir düzeyde kapatarak 2023’e iyi bir giriş yapacağız. AK Parti iktidarları döneminde ülkemizin yaşadığı en bariz değişimlerden biri de yatırım, eser, hizmet algımızın çıtasının fevkalade yükselmiş olmasıdır. Bizim toplu açılışlarımız içinde tek başlık olarak geçen herhangi bir yatırımın dahi yanına yaklaşamayacak işleri anlata anlata bitiremeyenler, aslında nasıl komik bir duruma düştüklerinin farkında değiller. Geçmişte sadece bu 2 aylık eser ve hizmet bilançomuz, hükumetleri 10 yıllarca ayakta tutmaya yetiyordu. Biz tüm bunları 2 aya sığdırdık. İnşallah 2023’ün her gününü, her ayını da böyle dolu dolu geçireceğiz. İşte bunun için ‘Ülkemizi 20 yılda asırlık eser ve hizmetlere kavuşturduk’ diyoruz. Türkiye’nin dününü olduğu gibi yarınını da biz inşa edeceğiz. İşte bunun için küresel ve bölgesel krizlerin yol açtığı sorunların tek çözüm adresi ‘Cumhur İttifakı'dır, AK Parti’dir’ diyoruz. İşte bunun için ‘Durmak yok yola devam’ diyoruz.

KONTROLLERİMİZİ DAHA DA SIKLAŞTIRACAĞIZ. FİYAT FARKLILIKLARINI GİDERMENİN YOLLARINI ARAYACAĞIZ

Eğer bugün ekonomide Türkiye bir kalkışmanın içerisindeyse bu bir şeyi gösteriyor; Türkiye güçleniyor.Biz vatandaşımıza, biz halkımıza özellikle mağdur olmayacak şekilde ekonomik desteklerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Ancak burada tabii ciddi bir sorun yaşıyoruz. Nedir o? Özellikle medya. Yatıyorlar kalkıyorlar; belirli bazı isimleri ekrana çıkarmak suretiyle oradan market de market, market de market... Tek yaptıkları iş bu. Bu marketlerle ilgili, bu gerek zincir marketlerde, gerek diğer marketlerle alakalı, işte 'fiyatlar birisinde şöyle birisinde böyle'... Söyledikleri bu. Ve bu hafta yaptığımız Kabine toplantısında da arkadaşlarımıza söyledim. Dedim ki; ‘Başta Ticaret Bakanlığımız olmak üzere kontrollerimizi daha da sıklaştıracağız, daha da farklı hale getireceğiz. Bütün mesele, özellikle de bu fiyat farklılıklarını gidermenin yollarını şiddetle arayacağız.' Bunun yanında tabii bakıyorsunuz birçok birimlerde ekonomide farklılıklar var. Bunları da kontrol mekanizmalarımızda Fiyat İstikrar Komitesi’ni kurarak, bunların takibini yapacağız.

AYIN 3'ÜNDE BİZ DE ŞANLIURFA'DAYIZ, BİZ DE ORADAN AÇIKLAMAMIZI YAPACAĞIZ

Orada şimdi sıfır virgüllü olanlar var, bir olanlar var. Onlara da ne diyorlar; ‘bak senin sıfır virgül şu kadar ama şimdi biz yapacağımız bu değişiklikle sana da bir kıyağımız olacak. Dolayısıyla burada el ele verip yola devam edeceğiz.’ Yaptıkları iş bu. Ama Cumhur İttifakı’nın böyle bir sorunu yok. Cumhur İttifakı millete hizmet yolunda daha neler yapabiliriz, bunun gayreti içerisinde. Biz ülkemizi darbe anayasası ayıbından kurtararak yeni, özgürlükçü, sivil bir anayasaya kavuşturmak için epeydir uğraşıyoruz. Yaptığımız tekliflerin önü ya Meclis safhasında çıkmaza sokularak ya da görmezden gelinerek hep kapatıldı. Bunların gittikleri yer neresidir; her zaman Anayasa Mahkemesi. Hep orasıdır. Meclis'te görüşmeler yapılır. Oradan doğru Anayasa Mahkemesi’ne. Şimdi yeni düzenlemede bir de şunu söylüyorlar; cumhurbaşkanı herhangi bir iade vesaire yapamayacak. Bu cumhurbaşkanı niye var? Bunların şimdi hazırladıkları tezgah böyle... Birilerine başbakanlık vermeleri lazım. Başbakanlık verme noktasında da başkanlık sisteminde tabii bu yok. Başkanlık sisteminde ne var; başkan yardımcısı var, başbakan yok. Ama birileri de başkanlık bekliyor. Öyleyse çok partili parlamenter sistemde başbakanı bir yere koyabiliriz. Anlayış bu. Hayırlı olsun. Bizim böyle bir derdimiz yok.

Bunca tartışmanın ardından ortaya konan teklif metni, CHP ve masa arkadaşlarının ülkenin geleceğine dair hiçbir hazırlıklarının olmadığını teyit etmiştir. Ayın 3'ünde açıklama yapacakmış. Ayın 3'ünde biz de Şanlıurfa'dayız, biz de oradan açıklamamızı yapacağız. Sen açıklamanı yaparken bizi de takip et. Bak bakalım Şanlıurfa'dan ses nasıl geliyor, sendeki sese benziyor mu, benzemiyor mu?  Kendi içinde sayısız çelişki barındıran, tek bir vizyon ışıltısı dahi taşımayan bu metni tartışmak abesle iştigaldir. Vizyon nerede; vizyon Şanlıurfa’da. Oradan göreceksin. Halbuki biz Kılıçdaroğlu’nun iddialı sözlerine bakarak nihayet vizyonlarımızı bu haftada da Konya’da gösterdik, Gaziantep’te gösterdik, Artvin’de gösterdik, TOGG’da gösterdik. TOGG’a gelmek istediğini söylemiş yönetim kurulu başkanına. Ben de başkana dedim ki, 'Sanayi ve Teknoloji Bakanımızı da yanına alacaksın.' Verdiği cevap; 'O gelecekse ben gelmem.'

SİZE BİZ PARAVAN ŞİRKET KURDURMAYIZ

Netice itibarıyla önümüzdeki tek somut gerçek bizim 'Türkiye Yüzyılı', onların da 'eski Türkiye' dediğidir. Ortadaki tek hakikat bizim ülkemizi bölgesel ve küresel liderliğe taşımayı, onların ise yönetilmeyen bir Türkiye’yi taahhüt ettiğidir. Milletin değil ittifak ortaklarının ihtiyaçları için bir anayasa hazırlayan kafanın Allah göstermesin yönetime gelirse ülkeyi nasıl bir felakete sürükleyeceğini düşünmek bile istemiyoruz. Aslına bakılırsa bunların derdi ülkeyi yönetmek değil, sadece devletin imkanlarını kendi aralarında paylaştıracak paravan bir şirket kurmaktır. Düşündükleri bu. Size biz paravan şirket kurdurmayız.

İlkeler yerine çıkarların buluştuğu böylesine arzi bir yapıyla Türkiye güney sınırlarını taciz eden terör örgütleri ile nasıl bir mücadele verebilir? Avrupa ve ABD ile ilişkilerini nasıl eşir bir zeminde sürdürebilir? Ekonomik tetikçilerin tuzaklarını nasıl bozabilir?

Sadece iktidarın hayalini kurarak sergiledikleri kibir bile CHP'nin maskesini düşürmeye yeterlidir. Ülkemizin içinden geçtiği kritik dönem şahsım dahil hepimizin sorumluluğunu daha da arttırmaktadır.Sandıklara iyi sahip çıkacağız.İnşallah 2023 imtihanından da alnımızın akıyla çıkacağız.

Güncellenme Tarihi : 30.11.2022 16:45

İLGİLİ HABERLER