Gündem
  • 1.10.2023 19:00

Erdoğan'dan AB mesajı: Üyelik sürecini sonlandırabilirsiniz

TBMM'nin açılış toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AB mesajı geldi. "AB'ye verdiğimiz her sözü tuttuk" diyen Cumurbaşkanı, "Onlar bize verdikleri sözlerin neredeyse hiçbirini yerine getirmediler" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurul Salonu'nda düzenlenen TBMM 28. Dönem 2. Yasama Yılı Açılış Toplantısı'nda konuştu.

Konuşmasında terörden yeni anayasaya kadar birçok konuda kritik açıklamalar yapan Erdoğan, AB'ye mesaj verdi.

Bugüne kadar AB'ye verilen sözlerin tutulduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı tutumu onlardan göremediklerini söyledi.

AB'den bir beklentileri olmadıklarını da sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı, "Ülkemize haksızlık üzerine haksızlık yapıyorlar." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan AB ile ilgili sözlerine şu şekilde devam etti;

"Biz AB'ye verdiğimiz sözleri tuttuk"

Dış politikaya daima çok önem verdik. Kimi zaman yaptığımız fedakarlıkların karşılığını alamadığımız durumlar elbette oldu. Mesela Avrupa Birliği ile ilişkilerimiz bunlardan biridir. Biz AB’ye verdiğimiz sözleri tuttuk. Ama onlar hiçbirini yerine getirmediler. Avrupa Birliği’nin ülkemize yönelik adaletsiz tarafgir tutumunda bir değişiklik olmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mecliste konuştuCumhurbaşkanı Erdoğan, mecliste konuştu
"Haksızlık üzerine haksızlık yapıyorlar"

Kağıt üzerinde ortaya koydukları kuralları, süreçleri hiçe sayan bir yaklaşımla ülkemize haksızlık üzerine haksızlık yapıyorlar. Türkiye olarak 60 yıldır kapısında bekleyen AB’den herhangi bir beklentimiz yok.

Şayet, bize karşı örtülü bir yaptırım gibi kullandıkları vize dayatması başta olmak üzere haksızlıklarından geri dönerlerse kendi yanlışlarını düzeltmiş olurlar. Yapmazlarsa, siyasi, sosyal, ekonomik ve askeri olarak bizden herhangi bir beklentiye girme hakkını tümüyle kaybederler.

"Kophengah Kriterleri’ni gerekirse Ankara kriterleri yaparız"

Artık iyice lafta kalan tam üyelik sürecini sonlandırmak gibi bir niyetleri varsa işin o tarafı da kendi bilecekleri bir iştir. Biz demokrasi, adalet ve özgürlükler noktasında Kophengah Kriterleri’ni gerekirse Ankara kriterleri yapar yine yolumuza devam ederiz.

"AİHM'nin verdiği son kararlar bardağı taşıran son damla olmuştur"

Avrupa Konseyi’nin bir kurumu olan AİHM’in verdiği son kararlar adeta bardağı taşıran son damla olmuştur. Bu karardan cesaret alan terör örgütü mensupları ve yandaşları, beyhude yere heveslenmesinler.

Mahşeri vicdanda zaten mahkum olan FETÖ’cü alçaklara bu karardan ekmek çıkmaz. Türkiye bu ihanet çetesiyle mücadelesinden milim geri atmayacak, herhangi bir tavize, eskiye dönüşe müsahade etmeyecektir. Bir kez ihanet eden, her zaman ihanet eder.

Güncellenme Tarihi : 1.10.2023 15:51

İLGİLİ HABERLER