Gündem
  • 28.6.2024 14:40

Erdoğan'dan çok sürpiz Suriye açıklaması

Başkan Erdoğan'dan sürpriz 'Suriye' açıklaması! Esed'in sözlerine cevap...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazının ardından gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonrası yaptığı açıklamada, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'in "girişimlere açığız" ifadelerini değerlendirdi.

Başkan Erdoğan, "Diplomatik ilişkilerin kurulmaması için hiçbir sebep yok. Suriye'nin iç işlerine karışmak gibi bir derdimiz, hedefimiz asla olamaz çünkü kardeş topluluktur Suriye halkı. Ailece görüşmelerine kadar sayın Esed ile görüşmeler yaptık. Yarın olmaz diye bir şey yok, yine olur," ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı ayrıca, Suriye ile olan ilişkilerin uzun vadede her iki ülkenin de menfaatine olacağını belirtti ve bu süreçte hassasiyetlerin göz önünde bulundurulacağını vurguladı. Başkan Erdoğan, "Düne kadar somut adımlar atmaktan uzak durulmuş olabilir, ancak yeni dönemde iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden tanımlanması gerek. Karşılıklı güvenin tesis edilmesi adına çeşitli adımlar atmayı değerlendiriyoruz" dedi.

Erdoğan, Suriye'deki iç savaşın sona erdirilmesi ve barışçıl bir çözümün bulunması için uluslararası toplumun da desteğinin gerekli olduğunun altını çizdi. "Suriye'de kalıcı barışın sağlanması için atılması gereken adımları hem bölgesel hem de uluslararası arenada destekliyoruz" dedi.

Erdoğan, bölgedeki mülteci krizine de değinerek Türkiye'nin misafir ettiği milyonlarca Suriyeli mültecinin yaşam koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini ve savaşın sona ermesi durumunda bu insanların ülkelerine güvenle dönebilmeleri için gerekli ortamın sağlanmasının önemine dikkat çekti.

Başkan Erdoğan ayrıca ABD ve Rusya gibi küresel güçlerin oynadığı role de değinerek, "Büyük devletler, Suriye'deki güç mücadelesinde taraf olmaktan vazgeçip, barış ve istikrar için gerçek anlamda sorumluluk almak zorundadırlar" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın bu açıklamaları, Suriye'deki gelişmelerin ve Türkiye-Suriye ilişkilerinin geleceği hakkında yeni bir dönemin işareti olarak yorumlanıyor. Bakalım bu sürpriz açıklamalar, uluslararası toplumda nasıl yankı bulacak ve bu girişimler somut adımlara dönüşebilecek mi?

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde;

Yeni seslenişe gerek yok. Kentsel dönüşümün temelinde bu tür kaçak yapıların, zemin etütlerin yapılmadığı yerlerde kentsel dönüşüme gidelim ki işi sağlama bağlamış olalım. Kentsel dönüşümün altında yatan gerçek bu. Yıkılan binalarda sıkıntı bu. 3 kat kaçak yapılmış.

Ben belediye başkanlığından geldim. Bu tür şeyleri iyi bilirim. Bundan sonraki süreçte de kentsel dönüşümünde zemin etütlerinden başlayıp TOKİ'yle başarılı imtihan verdiysek, ülkemizin genelinde bu tür yapılar yaparak adımlarımızı atalım.

MHP LİDERİ BAHÇELİ İLE GÖRÜŞME

Devlet bey ile uzun süredir çalışmalarımız var. Görüşmelerimiz var uzun zamandır. Devam ettirdik devam ettireceğiz görüşmelerimizi. Suistimale de fırsat vermeyeceğiz.

Devlet bey ile ülkemizin siyasi gelişiminde neler var, ne gibi tedbirler almak gerekir bunları değerlendirdik, görüştük.

Her görüşmemizde de 1 saat civarında bu değerlendirmeleri yapıyor ve adımlarımızı atıyoruz.

DİKKAT ÇEKEN 'SURİYE' AÇIKLAMASI

Diplomatik ilişkilerin kurulmaması için hiçbir sebep yok. İlişkileri geliştirmekte geçmişte nasıl birlikteysek yine aynı şekilde devam ederiz.

Suriye'nin iç işlerine karışmak gibi bir derdimiz, hedefimiz asla olamaz çünkü kardeş topluluktur Suriye halkı. Ailece görüşmelerine kadar sayın Esed ile görüşmeler yaptık.

Yarın olmaz diye bir şey yok, yine olur.

Güncellenme Tarihi : 28.6.2024 14:45

İLGİLİ HABERLER