Gündem
  • 30.7.2021 14:44

Erdoğan'dan THK uçakları cevabı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çıkan yangınlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan açıklamalarında THK uçaklarına da değindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan:

"Eğer bir milli bakış gerekiyorsa, ülke olarak millet olarak birlikte dayanışma içerisinde adım atacağımız bir konuysa herkesin aynı istikamete bakışı gerekir. Fakat bakıyoruz ki burada bile siyaset, burada bile spekülasyonlar, burada bile siyasi partilerin yaklaşım tarzları gerçekten üzüntü verici. Bizim bir tarafta ciğerimiz yanıyor.

Ben Cumhurbaşkanı olarak bütün bakan arkadaşlarımdan ilgili olanlarını bölgeye anında göndermiş durumdayım. Bakan yardımcısı arkadaşlarımı anında bölgeye göndermiş durumdayım. Bütün imkanlarımızı seferber etmek suretiyle, burada dünyanın sayılı itfaiye örgütlerinden biz sahibiz.

Bunların anlattığı gibi değil. Yok THK’nın uçakları varmış da. Neye göre söylüyorsun bunu?  Neyi biliyorsun da söylüyorsun. THK’nın şu anda elinde buralarda rahatlıkla kullanılabilecek uçak filan yok. Bunlar duymaz uydurur kabilinden uyduruyorlar. Biz burada 45 fonksiyonel helikopterle çalışıyoruz.

Bunların yanında şu anda biz bugün itibariyle uçak sayımız 5-6’ya çıkmış vaziyette. Bu uçaklarla Rusya’dan aldığımız uçaklar var, Ukrayna’dan aldığımız uçaklar var ve az önce yaptığımız görüşmeler neticesin Azerbaycan da bir amfibik uçağını gönderecek bunlarla beraber 6-7 uçak sayısını bulacak.

Bu uçaklar amfibik olmak suretiyle çok daha tesirli. Çok daha suyu alıp çok seri yangın söndürmeye ulaşabilen bu uçaklarla en modern anlamda bir etkinlik arz ediyorlar. İHA’larla da özelikle bölgelerin durumlarını sürekli inceliyoruz."

Güncellenme Tarihi : 30.7.2021 14:52

İLGİLİ HABERLER