Gündem
  • 23.2.2024 13:13

Erdoğan'ı hedef alan Hadsiz Hakkari hakiminin kardeşleri Bylockcu çıktı!

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olamayacağı yönünde itirazda bulunan eski Hakim Ahmet Çakmak’ın iki kız kardeşinin de Bylock kullanıcısı olduğu ortaya çıktı. Çakmak’ın kardeşi Hülya E.’nin ise FETÖ’ye ait bir şirkette çalıştığı ortaya çıktı.

Hakkari Hakimi Ahmet Çakmak, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 Mayıs 2023'te gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olamayacağını söyleyerek Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) itirazda bulunmuştu. Hakim Çakmak itiraz dilekçesinde Başkan Erdoğan'ın aday olmasının Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle adaylığının iptaline karar verilmesini istemişti. YSK, yapılan itirazları 24 Haziran 2018'de yapılan seçimlerin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi içinde yapılan ilk seçim olduğunu belirterek reddetmişti.

HSK MESLEKTEN İHRACINA KARAR VERDİ

Hakim Çakmak'ın itirazı sonrası harekete geçen Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi, Hakim Çakmak hakkında inceleme ve soruşturma izni vermişti. Yapılan soruşturmada hakkında yürütülen farklı soruşturmalar nedeniyle HSK 2. Dairesi tarafından iki kez yer değiştirme cezası alan hakim Ahmet Çakmak meslekten ihraç edildi.

KARDEŞLERİ BYLOCKCU ÇIKTI

Hakim Ahmet Çakmak'ın kız kardeşleri Fatma Ç. ve Hülya E.'nin Bylock kullanıcısı oldukları ortaya çıktı. Fatma Ç.'nin 2017'de Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında KOM Şube Müdürlüğü tarafından gözaltına alındığı, yine Bylock kullanıcısı olduğu tespit edilen diğer kardeşi Hülya E.'nin de Bylock kaydının bulunduğu belirlendi.

Hülya E.'nin 2007-2013 yılları arasında FETÖ'ye ait bir şirkette çalıştığı ve itirafçı örgüt üyelerinin ifadelerinde faaliyetlerini ilişkin ifadeler bulunduğu tespit edildi.

HAKİM, FETÖ SINAV HIRSIZLIĞI SORUŞTURMASI GEÇİRMİŞ

Hakim Ahmet Çakmak'ın Matematik öğretmenliği, Gümrük memurluğu ardından Hakim olduğu ortaya çıktı. FETÖ'nün hain darbe girişiminden 15 gün önce hakim adayı olarak mesleğe giren Çakmak'ın FETÖ'nün soru hırsızlığı soruşturmalarında da kaydı bulunduğu öğrenildi. Çakmak'ın 2014 yılı İcra Müdür yardımcılığı sınavlarının FETÖ tarafından çalınmasıyla ilgili yürütülen soruşturmada da adının geçtiği öğrenildi.

Erdoğan’ın adaylığını AİHM’e taşıyan hakimin dilekçesi PTT’de kayboldu: Meslekten ihraç edildi…

14-28 Mayıs seçimleri öncesi Cumhurbaşkanı’nın üçüncü kez aday olamayacağını ifade eden ve iç hukuk yolları tükendiği için konuyu AİHM’e taşıyan Hakkari hakimi Ahmet Çakmak’ın, AİHM’e PTT ile gönderdiği mektup yolda kayboldu. Öte yandan Ahmet Çakmak meslekten de ihraç edildi.

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, 14 – 28 Mayıs öncesi “Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. Bir kimse en fazla iki defa cumhurbaşkanı seçilebilir” maddesine dayanarak Recep Tayyip Erdoğan’ın bir kez daha aday gösterilmesini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyan Hakkari Hakimi Ahmet Çakmak’ın başına gelenleri kaleme aldı.

Çakmak’ın dilekçeyi 31 Mart’ta PTT’ye verdiğini, burada “Cumhurbaşkanlığı seçimleri 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacaktır. Başvurumu bugün posta yolu ile gönderdiğimde başvurum 11 ila 15 gün arasında sizlere ulaşacaktır. 14 Mayıs 2023 seçim tarihinden önce mümkünse karar verebilmeniz için bir aylık süreniz olacaktır. Ortada anayasayı ihlal eden bir iktidar ve onun emrinde olan YSK vardır. Seçimlerde her türlü hileyi yapacaklardır” dediğini belirten Terkoğlu, şöyle devam etti:

“Hakim Çakmak, 10 Nisan gibi AİHM’ye postasının ulaşmasını bekliyordu. Ancak olmadı. Neden mi? Posta yolda kayboldu da o yüzden. PTT’den hakim Ahmet Çakmak’a seçimlerin ikinci turundan bir gün sonra 29 Mayıs’ta verilen yanıtta şöyle yazıyordu: ‘Gönderinin akıbetinin belirlenemediği…’ PTT, kaybettiği kritik posta için hakim Çakmak’a yaklaşık 500 TL tazminat da ödedi. Ancak atı alan Üsküdar’ı geçmişti.

“İNTİKAM OPERASYONU BAŞLADI”

Hakim Çakmak yine de vazgeçmedi. 20 Haziran’da AİHM’ye dilekçesini yeniden yolladı. İlginçtir, aynı gün, daha önce kaybolan postası bulunup AİHM’ye teslim edildi. Derken Ahmet Çakmak’tan intikam operasyonu başladı. İşareti 11 Haziran’da Sabah gazetesi verdi. ‘HSK’dan hadsiz hakime soruşturma’ başlıklı haberde YSK’ye başvuru yapan hakim için soruşturma izni verildiği ilan edildi.

“İHRAÇ EDİLDİ”

Aslında Çakmak hakkında daha önce açılmış bir başka soruşturma ve verilmiş ceza da vardı. Sebebi de Çakmak’ın kimilerine göre sıra dışı tutumlarıydı. Hakim Çakmak, Yargıçlar Sendikası üyesiydi. Kararları da tavrı da son dönemin yargı iklimine uymuyordu.

2021 yılında, Akçakale hakimiyken, önüne getirilen 12 yaşında iki çocuğun tutuklanması talebini reddederken, talep eden savcının eğitimden geçirilmesi gerektiğini tutanağa yazmıştı. Ya da Akçakale Adliyesi’nde boş bir bölümün hakimler ve savcılar için spor alanı olmasını talep etmişti. Adliyedeki resmi aracın özel işlerde kullanılmasına karşı çıkmıştı. Bunlar soruşturma konusu yapılmıştı. Çakmak buna dayanarak ilk kez yer değiştirme cezası almış, Hakkari’ye sürülmüştü.

Yetmedi…

Cezaya itiraz eden sert bir dilekçe yazdı. Yaşadığı olayları Güldür Güldür Şov’un parodilerine benzetti. Dilekçedeki ifadelere bir soruşturma daha açıldı. İkinci kez yer değiştirme cezası aldı.

İşte bu iki yer değiştirme cezası gerekçe gösterilerek, seçimden bir ay sonra 6 Temmuz’da hakimlikten ihraç edildi. (…)”

Güncellenme Tarihi : 23.2.2024 14:15

İLGİLİ HABERLER