Gündem
  • 7.12.2023 23:30

Erdoğan'ın önünde eğilen Yunan Dışişleri Bakanı ülkesinde hedefe kondu

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Yunanistan'a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk olarak Yunan mevkidaşı ile bir araya geldi. Görüşme öncesinde Yunanistan Dışişleri Bakanı Giorgos Gerapetritis'in Erdoğan'ı karşılama şekli, ülkede çeşitli tartışmalara neden oldu. Yunan Bakan'ın Erdoğan'ı başını öne eğerek selamlaması, Yunan medyasında, "Erdoğan'a tam teslimiyet" şeklinde yorumlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin 5'inci toplantısı kapsamında resmi ziyarette bulunduğu Yunanistan'da, Yunan mevkidaşı Sakelaropulu ile Yunanistan'ın başkenti Atina'da bir araya geldi.

Erdoğan daha sonra Başbakan Kiryakos Miçotakis'i kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, ''Son derece faydalı görüşmeler yaptık, adımları ele aldık. Yılda en az 1 kez bir araya geleceğiz. Lavrion terör kampının kapatılmasından memnuniyet duyuyoruz. Ege'yi barış denizi haline getirmek istiyoruz'' açıklamasında bulundu. Miçotakis, ''İlişkilerimizi yeniden canlandırmaya karar verdik. İkili ticaret hacmini 10 milyar dolara çıkarma hedefi koyduk. Türk vatandaşlarının Ege adalarını vizesiz seyahatini görüştük. Adalara 7 günlük vize serbestisini canlandıracağız'' ifadelerini kullandı.

İki ülke açısından kritik önem arz eden ve oldukça olumlu geçen toplantılar sırasında yaşananlar Yunan basınında gündem oldu.

Yunan Bakan başını eğdi, hedef tahtasına kondu: Erdoğan'a tam teslimiyet

Görüşmeler öncesinde Yunanistan Dışişleri Bakanı Giorgos Gerapetritis'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın alana geldiği sırada saygı için başını öne eğmesi Yunanistan'ı karıştırdı.

Yunan haber sitesi Protothema'nin haberine göre; Gerapetritis'in davranışı "Erdoğan'a teslimiyet hamlesi" olarak yorumlandı.

Güncellenme Tarihi : 7.12.2023 21:05

İLGİLİ HABERLER