Yaşam
  • 24.10.2005 08:50

'ERKEK DEĞERLERİ' GERİ DÖNDÜ: İŞTE ÜBERSEKSÜELLİK!..

The Future of Men adlı yeni yayınlanan kitaba göre ‘erkek değerleri’ erkeklerin dünyasına geri dönüyor. ‘Überseksüel’ diye adlandırılan yeni tarz erkekler, iyi giyinmesini bilen, şık, fakat erilliğini de göstermekten çekinmeyen erkekler. George Clooney, Doland Trump, Pierce Brosnan, Bill Clinton bu yeni tipe örnek gösterilen başlıca erkekler, Dünyanın bir numaralı überseksüeli ise U2 grubunun solisti Bono kabul ediliyor.

Modern erkek, birkaç yıldır Amerikan moda dünyasının da etkisiyle metroseksüelliğin etkisi altındaydı. Kadınlar gibi cilt bakımına ve giyime aşırı önem veriyordu. Şimdi ise eski tarz maço heteroseksüellik geri döndü ve metroseksüelliği ortadan silip süpürmeye başladı. Yeni erkek tipine ‘überseksüel’ deniliyor.


‘The Future of Men’ adlı kitabın yazarlarından Marian Salzman, ‘Überseksüeller, kendine güveni olan, erkeksi duruşunu muhafaza eden, zarif ve yaşamın bütün alanlarında kaliteyi önemsemekten taviz vermeyen erkeklerdir’ diyor. Überseksüeller, iyi şaraptan ve kaliteli purolardan hoşlanıyor. Salzman’a göre, metroseksüeller kendi görünüşleri ve yaşam biçimlerine saplanıp kalmışlardı;, überseksüeller ise politik olarak bilinçli ve dünyanın gerçekleriyle yakından ilgili.

Metroseksüellerin en iyi arkadaşları kadınlarlardı. Überseksüeller ise kadınlara saygı göstermekle birlikte sırdaş olarak erkek arkadaşları seçiyorlar. Metroseksüeller Vogue ve Cosmopolitan okuyor, überseksüeller ise Economist ve New Yorker okuyor. En tanınmış metroseksüeller Jude Law, Orlando Bloom ve David Beckham.

/Hürriyet

İLGİLİ HABERLER