Sağlık
  • 31.3.2013 13:06

Erkeklerde akciğer, kadınlarda meme kanseri ilk sırada

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Dairesi Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin, 1–7 Nisan Kanser Savaş Haftası dolayısıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, kanserin, vücuttaki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla ortaya çıkan bir hastalık olduğunu belirtti.

Türkiye'de her 100 bin erkeğin yaklaşık 280'inde, her 100 bin kadının ise yaklaşık 172'sinde kanser geliştiğini bildiren Gültekin, ''Bu sıklık şu an için Avrupa ortalamasından üçte bir oranından daha az. Bölgeler arasında da belirgin bir fark yok'' dedi.

Dünyada erkeklerde daha çok prostat kanseri görüldüğünü ifade eden Gültekin, ''Ülkemizde ise erkeklerde en sık akciğer kanseri, kadınlarda dünyada olduğu gibi meme kanseri görülüyor. Ülkemizde erkek ve kadınlarda en sık görülen kanserler daha çok tütün ve obezite gibi önlenebilir nedenlerden kaynaklanıyor'' diye konuştu.

Kanserden korunmanın 10 altın kuralı
Kanserden korunmanın ilk sırasında sigara içmemek yer alıyor.
Memorial Ataşehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Kandemir, dünyada ve Türkiye'de en sık ölüm nedenleri arasında kalp damar hastalıklarından sonra ikinci sırada kanserin yer aldığını belirtti.

Türkiye'de her yıl 175 bin hastaya kanser teşhisi konulduğunu ve yüzlerce insanın çeşitli kanser türleri nedeniyle hayatını kaybettiğini aktaran Kandemir, bu rakamlara karşın kanserin yüzde 30-40 oranında önlenebildiğine işaret etti.

Kandemir, ''kanserden korunmanın 10 altın kuralı''nı şöyle sıraladı:

Sigara içmemek: Kanserden ölümlerin yüzde 30'undan, akciğer kanseri vakalarının yüzde 87'sinden sigara sorumlu. Sigara ayrıca ağız, gırtlak, yemek borusu, karaciğer, pankreas, mide, böbrek, idrar kesesi kanserine de yol açıyor. 

Alkol almamak ya da miktarını sınırlamak: Alkol ağız, boğaz, gırtlak, yemek borusu, karaciğer, kalın bağırsak, pankreas ve meme kanserinin bilinen sebepleri arasında bulunuyor. Özellikle sigara ile beraber alkol almak, kanser riskini artırıyor.

Kanserden korunmanın diğer altın kurallarını ise radyasyondan uzak durmak, enfeksiyonlardan korunmak, ağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak, kilo dengesini korumak, kanserin erken belirti ve bulgularını bilmek, kanser riskini bilmek ve kanser tarama programlarına girmek ve stresle başa çıkmak oluşturuyor.
 

Güncellenme Tarihi : 19.3.2016 16:43

İLGİLİ HABERLER