Dünya
  • 24.9.2023 12:00

Ermeniler, Azerbaycan vatandaşlığı için başvuru yapıyor

Azerbaycan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Elşad Hacıyev, Karabağ bölgesinde yaşayan Ermeni halkın Azerbaycan vatandaşlığı almak için başvuru yaptığını açıkladı.

Azerbaycan, Karabağ için geçtiğimiz günlerde operasyon başladı.

Ermenistan'ın geri adımıyla ateşkese bağlanan olay sonrasında Ermeniler Karabağ'dan tahliye edildi.

Ermeni silahlı gruplara yönelik gerçekleştirilen terörle mücadele operasyonlarının ardından bölgede yaşayan Ermeni nüfusun entegrasyonu için çalışmalarını sürdürüyor.

Ermeni halk Azerbaycan vatandaşlığı almak istiyor

Azerbaycan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Elşad Hacıyev, Karabağ'da yaşayan Ermeni halkın Azerbaycan vatandaşlığı almak için başvuru yaptığını söyledi.

"Anayasaya uygun olarak vatandaşlıkları değerlendirilecek"

Hacıyev şu ifadeleri aktardı;

Bu bölgede yaşayan Ermeni asıllı vatandaşların her birinin Azerbaycan anayasasına uygun olarak vatandaşlık meseleleri değerlendirilecektir. Onlara pasaport ve kimliklerin verilmesi konusu üzerinde çalışılıyor. Elbette başvuranlar var. Bu kişilerin temel isteği güvenlik ve sağlık meseleleridir.

Karabağ'da Ermeni asıllı vatandaşların hakları ve güvenlikleri sağlanıyor

Lenkeran, Bakü, Gence, Gusar'da Azerbaycan vatandaşlarının ve etnik grupların haklarının korunduğu ve eşit bir şekilde yaşadıkları gibi, Karabağ'da da Ermeni asıllı vatandaşların hakları ve güvenlikleri sağlanıyor.

24 saatte zafer geldi

Azerbaycan, 19 Eylül'de Karabağ'da anayasal düzeni yeniden tesis etmek amacıyla "yerel nitelikteki terörle mücadele önlemleri" adını verdiği bir askeri operasyon başlattı.

Erivan, Karabağ'da Ermeni askerinin bulunmadığını belirterek, bunu saldırı olarak nitelendirdi. Bir gün sonra Rus barış güçlerinin arabuluculuğuyla ateşkes anlaşmasına varıldı.

Ateşkesin şartları arasında özellikle Ermeni güçlerinin silahsızlandırılması ve ağır teçhizatın Karabağ'dan çekilmesi yer alıyordu.

Güncellenme Tarihi : 24.9.2023 11:57

İLGİLİ HABERLER