Dünya
  • 13.11.2020 14:28

Ermenistan'da ilk istifa geldi

Ermenistan'da büyük kaos! Paşinyan'dan itiraf gibi sözler: İlk resmi istifa geldi

Son dakika haberi... Dağlık Karabağ’da Azerbaycan karşısında ağır yenilgiye uğrayan Ermenistan'da halk sokaklara indi. Ermenistan muhalefeti Paşinyan'ı devirmek için ‘Ulusal Kurtuluş Komitesi’ adlı bir oluşum kurdu. İki gündür ortalıkta görünmeyen Paşinyan ise ortaya çıkıp ulusa seslenme konuşması yaptı. Paşinyan, açıklamasında yenilgisini haklı göstermeye çalıştı. Öte yandan Ermenistan'da hezimet sonrası ilk resmi istifa açıklaması da geldi...

Ermenistan Başbakan'ı Nikol Paşinyan, Azerbaycan yenilgisinin ardından ortadan kaybolmuştu. Erivan sokakları iki gündür Ermenilerin protestolarıyla çalkalanırken muhalefet de Paşinyan'ın görevi bırakmasını talep ediyordu.

Azerbaycan yenilgisi sonrası hem muhalefet hem de Ermeni halkı Paşinyan'ın istifasını talep ederken ilk resmi istifa haberi başka adresten geldi.

SAVUNMA BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ İSTİFA ETTİ 

Dağlık Karabağ'daki askeri operasyonlar hakkında günlük bilgi veren Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Artsrun Hovhannisyan, bilgilendirme alanındaki görevini bıraktığını belirtti. Hovhannisyan, Facebook’tan yaptığı açıklamada, “Bu savaş sırasında savaşımı dördüncü alan olan ‘bilgi alanı’nda yürüttüm. Nasıl yaptığım, zaman ve profesyonel araştırmacılar tarafından değerlendirilecektir” diye belirtti.

“KAZANACAĞIMIZA İNANIYORDUM” 

Hovhannisyan şöyle devam etti : “Başarısız olmayan hiç kimse yoktur. Kamuoyuna verdiğim bilgiler genel olarak Ermenistan Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı ve Artsakh (Karabağ) Savunma Ordusu'nun raporlarına dayanıyordu. Evet, kazanacağımızdan emindim, bu güven yoldaşlarımın savaş alanında verdiği mücadeleden kaynaklanıyordu. 9 Kasım itibariyle bu görevi bıraktım” ifadelerini kullandı.

“Kahraman şehitlerimizin önünde eğiliyorum” diyen Hovhannisyan, siyasete karışmayacağını ve hayatını yeni neslin eğitimine katkıda sağlayarak geçirmek istediğini belirtti.

İLGİLİ HABERLER