Dünya
  • 30.3.2011 16:25

ESAD: BÜYÜK BİR KOMPLO İLE KARŞI KARŞIYAYIZ!

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, bir dizi reform ilan etmesi beklenen konuşmasını yaptı.

Suriye Halk Meclisi Başkanı Mahmut El Abraş'ın kürsüye davetinin ardından meclis salonuna giren Esad'ı milletvekilleri destek sloganları atarak karşıladı.

Esad, 15 Mart’tan beri mecliste yapması beklenen ve aynı zamanda Başbakan Naci Itri'nin istifasının ertesine rastlayan konuşmasında, "Suriyelilerin geçen haftadan beri bu konuşmayı beklediğini biliyorum, ama durumun eksiksik bir resmine sahip olmayı bekledim' dedi.

Ülkesindeki protestoların "ulusu için bir test" olduğunu kaydeden Esad, bölgedeki gelişmelerden etkilendiklerini ve reformları desteklediklerini ifade etti.

Özellikle Dera kentinde yaşanan gösterilere değinen Esad, Suriye'nin "büyük bir komplo" ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Esad, Suriye'nin Arap dünyasında olanlardan etkilenmemesinin söz konusu olmadığını belirtti.

"Üç konuyu, toplumdaki farklılıkları, reformu ve halkın günlük ihtiyaçlarını birbirine karıştırdılar" diyen Esad, devlet kurumlarına sabotajlarda reform bağlantısını bulamadıklarını kaydetti. Esad, "Uydu kanalları komploya katılıyor" dedi.

Hedefin İsrail'in hedefine uygun olarak Suriye'yi bölmek, bir ulus olarak devamına son vermek olduğunu belirten Esad, "Ayrıntıya girme dediler bana, ama genel konuşmak istemiyorum, ayrıntılara girmek istiyorum" dedi.

Esad, uydu kanalları ve internette, gösterilerden önce bir hareketin başladığını ve "tahrif edilmiş fotoğraflar kullanıldığını" söyledi. Esad, "Mezhepler arası tahrike dönük SMS mesajlarına başvurdular. Ama biz bu komployu boşa çıkarmayı başardık" dedi.

Esad, konuşmasında şunları söyledi:

"Ben Suriye halkına aitim ve başımı dik tutuyorum. Bu ülkenin istikrarını korumak zorundayız, tetikte olmak zorundayız. Tablo tam olarak oluşsun diye bekledim. Suriye halkına yönelik komploları yapanlar zeki görünseler de Suriye halkının zekasını dikkate almadılar.

Bölgede çok büyük değişiklikler yaşanıyor, etkisi Suriye'de de görülüyor.

Hükümetle halk arasında diyalog geliştirmeye çalışıyoruz. Suriye'yi ayakta tutan birliğimiz oldu. Bizim sağlam tutumumuz düşmanların bizi zayıflatmaya çalışması gibi bir duruma neden oldu. Suriye'de olup bitenler Arap ülkelerini de etkileyecek.

Üç tane ana konu var. Biri vatandaşların günlük ihtiyaçları, özgürlük talepleri, biz de biliyoruz ki bu taleplerin bir kısmı karşılanamadı.

Bize gizli saldırı düzenleyenler azınlıkta. Suriye halkı gerçeği farkettiğinde tepkisini ortaya koydu.

Olaylar başlamadan önce bir takım kanallardan duyurular yapıldı. Suriye'deki mezhep ayrılıklarını özellikle kışkırttılar. Biz bu teşebbüsün de üstesinden gelmeyi başardık. Farklı mezhepteki insanların cep telefonlarına farklı mesajlar gönderildi. Oldukça örgütlü bir yapı karşımızda.

Bu ülkede kan dökenlerin bunun hesabını vermesi gerekiyor. Mezhepler karşı karşıya gelirse bu beklenilmeyecek bir sonuca yol açabilir. Halkın farkındalığını daha da artırmamız gerekiyor. Bölgedeki dalga Suriye'nin çıkarına mı? Buna karar vermeliyiz. Halkımızın taleplerini yerine getirmeliyiz Dışarıdan gelen baskıları kabul etmeyiz.

Reform kararları daha önceden alınmış kararlardır. Biz bu reformları gerçekleştirmek zorundayız."

Güncellenme Tarihi : 23.3.2016 18:59

İLGİLİ HABERLER