Dünya
  • 8.4.2017 11:21

Esad ülkesini kimyasal silahlarla donatmış

Esad rejiminin kimyasal silahlarla ilgili verdiği sözde durmadığı ortaya çıktı. 300 ton kimyasalın teslim edilmesi anlaşmasına uyulmadığı 'Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü' tarafından açıklandı.

Esadın kimyasal oyunu: Bu silah çok daha fena

El Seyad Silah Üretim Tesisi’nde yapılan incelemede de sarin ve VX üretimine yönelik deliller elde edildi. VX, sarin gazından en az 10 kat daha zehirli bir kimyasal olarak biliniyor. Cilt, göz ve solunum yoluyla insanları etkiliyor.Son gelen haberler Esad'ı köşeye sıkıştıracak. Esad rejimi kimyasal silahlarla ilgili verdiği sözü tutmadı. Şam’da 2013’te bin 400 kişinin öldürüldüğü saldırının ardından, Esad rejimi stoklarındaki yaklaşık bin 300 ton kimyasalı 6 ay içinde teslim etmeyi kabul etti. Sürenin dolması sonrası Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü, rejimin sözünü tutmadığını ortaya çıkardı.
Habertürk'teki detaya göre; Müfettişler, 2015 yılında Hafir 1 Üssü’ndeki incelemelerinde sarin ve VX  tipi kimyasallara dair ipuçları elde etti. 27 Mart 2015’te El Seyad Silah Üretim Tesisi’nde yapılan incelemede de sarin ve VX üretimine yönelik deliller elde edildi. VX, sarin gazından en az 10 kat daha zehirli bir kimyasal olarak biliniyor.
Havaya saçıldıktan sonra cilt, göz ve solunum yoluyla insanları etkiliyor. Diğer gazlardan farklı olarak VX havada uzun süre kalıp etkisini devam ettirerek hayatı tehdit edebiliyor.
Suriye rejiminin İdlib’e sarin gazıyla düzenlediği saldırıda 20 çocuk can vermiş, yüzlercesi yaralanmıştı.
 

 

İLGİLİ HABERLER