Spor
  • 29.3.2013 22:31

Eşcinsel futbolcudan itiraflar

Eşcinsel olduğunu kamuoyuna açıklayan Leeds United'ın eski kanat oyuncusu Robbie Rogers, bunu yapan bir oyuncunun futbol dünyasında kalmasının 'imkânsız' olduğunu söyledi.

25 yaşındaki Roger eşcinsel olduğunu açıklamasının ardından, geçtiğimiz günlerde futbola veda ettiğini duyurmuştu.

Rogers Guardian gazetesine yaptığı açıklamada, "Futbolda eşcinsel olduğunuzu açıklamak imkansız. Her gün idmana gidiyorsunuz ve spot ışıkları hep üzerinizde. Zaten bir sirk gibiydi. Sonra daha da kötüleşti" dedi.

Kaliforniya doğumlu Amerikalı oyuncu, ABD Milli Takımı'nda 18 kez gorma giydi ve ara transfer döneminde Leeds United'tan ayrıldı.

Rogers, geçen Şubat'ta kişisel internet sitesinde eşcinsel olduğunu açıklamıştı.

Rogers eşcinsel olduğunu açıklama kararı alırken, takım arkadaşlarının muhtemel tepkilerini de düşündüğünü belirtti.

"Takım arkadaşlarımın tepkisinden korkuyordum. Aynı insan olmama rağmen takım otobüsünde ya da soyunma odasında bana karşı davranışları, değişecek miydi?" diye konuştu.

Futbolun harika bir oyun olduğunu söyleyen Rogers, "Ama acımasız bir spor. İnsanları alıp kafalarını birbirine vurduran bir spor. Buna bir de eşcinselliği eklemek, iyi bir kokteyl ortaya çıkartmıyor." dedi.

Rogers, eşcinsel olduğu için büyük ihtimalle alacağı tepkilere karşı koyacak kadar güçlü olup olmadığını da bilmediğini söylüyor.

'Tepkilerden çekindim'

Rogers, "Belki de yeterince güçlüyüm. Ama gerçekten bunu isteyip istemediğimi bilmiyorum. Ben sadece futbolcu olmak istiyorum." dedi.

Amerikalı oyuncu ayrıca, karşı takım taraftarları ve medyanın göstereceği tepkiden de kaygılı olduğunu söyledi.

Rogers, "İyi oynasanız 'Eşcinsel oyuncu iyi oynadı' diyecekler. Kötü oynasanız da 'Eşcinsel olduğundan iyi oynayamadı' diye yazacaklar" dedi.

Rogers'tan önce sadece iki futbolcu eşcinsel olduğunu açıkladı.

Bunlardan biri 1990'da eşcinsel olduğunu açıklayan Justin Fashanu'ydu. Fashanu sekiz yıl sonra intihar etti.

Diğeriyse İsveç'te, alt liglerde oynayan Anton Hysen'di.BBC TÜRKÇE

Güncellenme Tarihi : 19.3.2016 16:45

İLGİLİ HABERLER