Gündem
  • 21.11.2023 12:27

Eski İsrail Başbakanı Ehud Barak : İsrail'in Destansı Başarısızlığı

İsrail'in Destansı Başarısızlığı 

Eski İsrail Başbakanı Ehud Barak, Mescid-i Aksa Tufanı Operasyonunu " İsrail tarihinin en büyük başarısızlığı " olarak nitelendirdi.

Eski CIA direktörü John Brennan, Mescid-i Aksa Tufanı Operasyonunun İsrail'in destansı bir istihbarat başarısızlığının kanıtı olduğunu söyledi . 

Eski İsrail Başbakanı Ehud Barak, Hamas saldırıları sonrasında ülkenin lideri Benjamin Netanyahu'nun halkın ve askerlerin güvenine sahip olmadığını söyledi.

İsrail'in eski başbakanlarından Ehud Barak, ülkenin lideri Benjamin Netanyahu'nun halkın ve ordunun güvenine sahip olmadığını söyledi.

Barak, 7 Ekim'deki Hamas saldırısını, Tel Aviv'in saldırıyı önleyememesi ve vatandaşlarını korumak için asker göndermekte gecikmesi nedeniyle "İsrail Devleti tarihindeki en büyük başarısızlık" olarak nitelendirdi.

Ehud Barak, Başbakan Netanyahu'nun "halkın, katledilenlerin ailelerinin ya da sahadaki komutanların ve askerlerin güvenine sahip olmadığını" ifade etti. 

İsrail savaş kabinesinde Benny Gantz ve Gadi Eizenkot gibi iki eski üst düzey askeri yetkilinin yer almasının kendisini rahatlattığını belirten Barak, bu isimlerin "karar alma sürecine deneyim ve tutarlılık getireceklerine inandığını" söyledi.

"Kara harekatına başlamak birkaç ay sürebilir"

France 24'e konuşan Barak, İsrail'in Hamas'ı kesin olarak yenmek istiyorsa Gazze'ye kara harekatı başlatmaktan başka çaresi olmadığının altını çizdi. 

1999-2001 yılları arasında  başbakanlık yapan Barak, Gazze'ye yapılacak bir kara harekatının haftalar, hatta birkaç ay sürebileceğini belirterek, Gazze'nin kontrolünün kademeli olarak Filistin yönetimine devredilmesini önerdi.

ABD Başkanı Joe Biden'ın İsrail'in Gazze'yi işgal etmesinin "büyük bir hata" olacağı yönündeki yorumlarını değerlendiren Barak, strateji söz konusu olduğunda ABD tarafından hiçbir "tavsiye" verilmemesi gerektiğini ifade etti. 

Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırısında 1,400'den fazla İsrailli hayatını kaybetti. İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği misilleme hava saldırılarında çoğu sivil olmak üzere en az 2,670 Filistinli yaşamını yitirdi.

İsrailli Danışman Tzachi Hanegbi, 7 Ekim'de beklenmedik büyük ölçekli direniş operasyonuna yol açan ve tarafı hazırlıksız yakalayan istihbarat değerlendirmelerindeki "hataları" kabul etti.

Ayrıca Shin Bet Şefi Ronen Bar, istihbarat teşkilatı üyelerine gönderdiği mesajda, Filistin Direnişinin "İsrail"e yönelik Mescid-i Aksa Tufanı operasyonuna ilişkin erken uyarı yapılmamasından kendisini sorumlu tuttu. 

İsrail raporlarına göre Bar, küçük çaplı bir operasyon öngörerek teşkilatın genel merkezine giderek Gazze sınırına küçük bir ekip görevlendirdi. Ajansa göre, operasyon başlatıldığında 7 Ekim'de Shin Bet'in en az 10 üyesi öldürülmüştü.

İsrail'in eski başbakanı Barak: Şifa Hastanesi'nin altındaki sığınakları biz inşa ettik

Ehud Barak, "Uzun yıllardır, Şifa'nın altında İsrailli inşaatçılar tarafından yapılan sığınakların olduğu ve buraların Hamas karargahı olarak kullanıldığı biliniyor" dedi.

'TÜNELLER SİSTEMİN BİR PARÇASI'

Amanpour'un, İsrail'in, Gazze'deki Şifa Hastanesi'nin altında Hamas karargahı olduğu iddialarını sorması üzerine Barak, "Uzun yıllardır, Şifa'nın altında İsrailli inşaatçılar tarafından yapılan sığınakların olduğu ve buraların Hamas karargahı olarak kullanıldığı biliniyor. Ve birkaç tünelin kesişimi bu sistemin bir parçası" dedi.

'SIĞINAKLARIN İNŞA EDİLMESİNE YARDIMCI OLMUŞTUK'

AA'nın aktardığına göre Barak'ın bu yanıtı üzerine Amanpour, "Burasının İsrailli mühendisler tarafından mı inşa edildiğini söylüyorsunuz? Kendinizi yanlış mı ifade ettiniz?" diye sordu. Ehud Barak ise "Muhtemelen 40 ya da 50 yıl önce yerleşkenin sınırlı alanı içinde hastanenin operasyonlarına daha fazla alan açmak adına bu sığınakların inşa edilmesine yardımcı olmuştuk" şeklinde konuştu.

İsrail ordusu, 15 Ekim sabahı Gazze'de binlerce hasta ile yerinden edilmiş sivilin bulunduğu, bölgenin en büyük sağlık tesisi Şifa Hastanesine baskın düzenlemişti. İsrail'in, baskının ardından tüneller ve cephanelikler yerine binada bulduğunu iddia ettiği paslı silahlar ve birkaç kamerayı kanıt olarak sunması, eleştirilere neden olmuştu.

Güncellenme Tarihi : 21.11.2023 12:37

İLGİLİ HABERLER