Gündem
  • 8.8.2022 13:15

Ev kadınlarına emeklilik fırsatı.. İşte şartlar

Devlet herhangi bir iş yerinde çalışanlar kadar evden üretenlere de bazı kolaylıklar sağlıyor. Bu kolaylıklardan bir tanesi de evde üreten kadınlara vergiden muafiyet, sigorta ve emeklilik. Peki bu emeklilik için şartlar neler? Kimler yararlanabiliyor? İşte detaylar...Herhangi bir işyerinde çalışanlar gibi, evde üretenler de emeklilik imkanına sahip. Evinde el emeği ürünler üreterek satan kadınlara devlet vergi muafiyeti, sigorta ve ayda 2.001 TL ödemeyle emeklilik imkanları sağlıyor. İşte detaylar...

NASIL BAŞVURULUYOR?
Takvim Gazetesi'nden Çığıl Ön Yener'in haberine göre; bunun için öncelikle 'esnaf vergi muafiyeti belgesi' almak gerekiyor.İkametgahın bulunduğu yerdeki vergi dairesine başvurularak dilekçe veriliyor.

Başvuru yapıldıktan sonra vergi dairesi yetkilileri bir tarih veriyor ve eve gelerek yapılan ürünlere bakıp duruma onay veren bir tutanak tutuyor.Bu belgenin 3 yılda bir yenilenmesi gerekiyor.

NASIL HESAPLANIYOR?
Bu belgeyi alanlar, Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurarak sigortalı da oluyor. 2021'de 28 gün üzerinden prim yatıran, 30 gün çalışmış sayıldı.Bu yıl ise 29 gün üzerinden prim yatıran 30 gün sigortalı çalışmış sayılıyor.Yeni asgari ücrete göre de aylık prim tutarı bin 547 lira 90 kuruştan 2 bin 1 lira 70 kuruşa çıktı.Ödenecek prim önümüzdeki yıl ise 30 günden hesaplanacak.Bu şekilde sigortalı olan kadınlara hem sağlıktan yararlanma hem de emeklilik yolu açılıyor.

HANGİ ŞARTLAR VAR?
Ev kadınlarının vergi muafiyetinden yararlanabilmeleri ve sigortalı olabilmeleri için aranan ilk şart, 18 yaşından büyük olmaları.İşyeri açmaksızın dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü gibi makine ve aletler hariç olmak üzere sanayi tipi veya seri üretim yapabilen makine ve alet kullanmadan evinde üretim yapanlar kapsamda.

Yine bu imkan; havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, kırpıntı deriden üretilen mamuller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri kapsıyor.

İNTERNETTEN SATANA KOLAYLIK
Evde imal ettiği ürünleri internetten satanlara da vergi muafiyeti bulunuyor.Bu yıl 320 bin liranın altındaki kazançlar için muafiyet sağlanıyor.

Ailesine ek gelir sağlamak isteyenleri teşvik eden bu düzenlemeden faydalanmak için 'Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi' almak ve bankada ticari hesap açarak tüm hasılatın bu hesap aracılığıyla tahsili gerekiyor.Esnaf muaflığından faydalananların kendilerine düzenlenen gider pusulaları ile muafiyet kapsamındaki satışlarıyla ilgili alımlarına ilişkin belgeleri 5 yıl boyunca saklamaları gerekiyor.

Bu haktan, işyeri açmadan evden satış yapabilenler faydalanabiliyor.Yani vergi muafiyeti için satışın tamamının internetten yapılmış olması gerekiyor.Fiziki (mağaza gibi) bir noktada satış yapılmamalı. Motorlu nakil vasıta kullanılmaması da önemli.

 

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER