Gündem
  • 22.3.2023 10:52

Fatih Erbakan gece yarısıyla birileriyle toplandı, Cumhur İttifakından vazgeçti

Yakınındaki isim açıkladı...Fatih Erbakan birileriyle görüştü iş değişti!

Nagehan Alçı, seçimlere tek başına girme kararıyla ilgili Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Aydal ile konuştu. Hafta sonuna kadar havanın olumlu olduğunu söyleyen Aydal, "Fakat işte ne olduysa pazar gecesi oldu, Sayın Başkan birileriyle görüştü ve iş bozuldu.” dedi

Yeniden Refah Partisi'nin 14 Mayıs seçimlerine tek başına girme kararının yankıları sürüyor. Sürpriz olarak nitelendirilen kararın arka planı merak konusu oldu.

Tarafların anlaşmaya yakın olduğu söylenirken gelen bu karar herkesi şaşırttı.

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, kararın sebebini öğrenmek için partinin genel başkan yardımcısı Doğan Aydal’ı aradı. Alçı, Aydal'ın açıklamalarını ve sürpriz kararın perde arkasına dair gelişmeleri yazısında aktardı:

Aydal: Bu karar bize de sürpriz oldu
“Ne oldu Doğan Bey? Sürecin olumlu gittiği haberleri gelirken iş neden bozuldu? Konu 6284 mü? Siz parti olarak bu konuda bir talepte mi bulundunuz?” diye sordum.

“Hayır Nagehan Hanım konunun 6284 ile hiç ilgisi yok, öncelikle bunu bir netleştirelim” diyerek girdi söze Aydal, sonra da tane tane anlattı:

"Kiminle toplantıda olduğunu da öğrenemedim"
"Biz aslında anlaşmaya varılacağı kanaatinde idik. Hava o yöndeydi. Fakat dün gece (pazar) bazı bilgiler geldi. Ben de bunun üzerine Sayın Başkan’ı aradım, toplantıda dediler, ulaşamadım. Kiminle toplantıda olduğunu da öğrenemedim ama o toplantıdan sonra iş değişti zannediyorum.”

YRP Genel Başkan Yardımcısı Doğan Aydal bu değişimin sebebini bilmiyordu, Sayın Fatih Erbakan canlı yayında açıklama yapmadan önce bir bilgi paylaşmamış.

"Ne olduysa pazar gecesi oldu"
Bunu duyunca çok şaşırdım. Partide kararların istişare ile alınıp alınmadığını sordum.

“İstişare ile alınıyor Nagehan Hanım nitekim biz Cuma günü bir toplantı yapmıştık, çok pozitif bir havada geçmişti o toplantı, sonuç olumlu olacak gibiydi, cumartesi de il sorumluları ile toplantı vardı, o toplantıdaki hava da benzerdi fakat işte ne olduysa pazar gecesi oldu, Sayın Başkan birileriyle görüştü ve iş bozuldu.”

“Kimlerle görüştüğünü neden sormadınız bugün?” dedim, “Yarın 12’de Yönetim Kurulu toplantımız var orada Sayın Başkan açıklayacak” cevabını aldım.

Kulisleri sallayan iddia! Cumhur İttifak'ı kararının faturası Erbakan için ağır olabilir

Yeniden Refah Partisi'nin Cumhur İttifakı'na katılmama kararı parti içinde rahatsızlıklara neden oldu. Ankara kulislerinde konuşulanlara göre, alınan karar sonrası bazı bazı il başkanları ve MKYK üyelerinin istifa etmeye hazırlandığı öne sürülüyor.

Türkiye seçimlere doğru giderken siyasi partiler de ittifaklarını güçlendirmek için görüşmelerini sürdürüyor. Cumhur İttifakı bu kapsamda HÜDA PAR ve Yeniden Refah Partisi ile dirsek temasındaydı. HÜDA PAR'dan olumlu yanıt alan AK Parti, Yeniden Rehaf'tan ise beklediği dönüşü alamadı. Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, yaptığı açıklamayla seçimlere parti olarak gireceklerini söyledi.

"HERHANGİ BİR İTTİFAKA DAHİL OLMAYACAĞIZ"

Parti olarak aldıkları kararı kamuoyu ile paylaşan Erbakan, "Yeniden Refah Partimiz yoluna emin adımlarla devam ediyor. Yetkili kurullarımız ve teşkilatlarımızla gerçekleştirmiş olduğumuz son derece kapsamlı istişareler sonucunda milletvekili seçimlerine herhangi bir ittifaka dahil olmadan müstakil olarak gitme kararı aldık. Milletimiz Yeniden Milli Görüşü ve Yeniden Refahı özlemektedir. 100 günlük planlarımız hazır. Allah rızası için çalışacak kadrolarımız hazır. Yeniden iktidara gelecek ve bu milletin yüzünü Yeniden Refahla güldüreceğiz inşallah." ifadelerini kullandı.

BAZI İL BAŞKANLARI VE MKYK ÜYELERİ İSTİFAYA HAZIRLANIYOR

Yeniden Refah'ın aldığı bu kararın parti tabanında rahatsızlığa neden olduğu iddia edildi. Kulislerde yer alan bilgiye göre, Cumhur İttifakı saflarında yer alınmaması nedeniyle bazı il başkanları ve MKYK üyelerinin istifa etmeye hazırlandığı öne sürüldü.

Güncellenme Tarihi : 23.3.2023 01:24

İLGİLİ HABERLER