Spor
  • 31.10.2013 15:34

Fatih Terim, Aysal'a 'hakkını helal etmedi'

İSTANBUL

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim, Galatasaray'dan ayrılış süreciyle ilgili ilk kez konuştu.

The Grand Tarabya Otel'de düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunan Terim, divan kurulunda konuşmayı planlamasına rağmen kulüp başkanı Ünal Aysal'ın GSTV'de gazeteci Ali Kırca ile yaptığı programın ardından basın toplantısı yapmaya mecbur kaldığını belirtti.

"Bu toplantıyı organize ederken, artılarını ve eksilerini fazlasıyla tarttım. Buna karar vermek çok kolay olmadı" diyen Terim, şöyle devam etti:

"Kimileri için susmam ve konuşmamam, kimileri için ise artık konuşup benim cephemde yaşananları anlatmam gerektiği yönünde görüşler olduğunu biliyorum. Doğal olarak ben, Galatasaray'ı düşünmek ve zarar vermemek için ne kadar titiz davrandıysam, gündemin değişmediğini gördüm. Gördükçe de daha fazla üzüldüğümü ve yaralandığımı fark ettim. Benim de değerlerim ve kıymet verdiğim bir ailem var. Unutulmasın ki sevinen, üzülen, kızan ve kırılan bir insanım. Ben, 'Kişilere değil, Galatasaray'a ve markasına zarar verir miyim?' diye endişe ettim. Görüyorum ki sistematik bir şekilde sürdürülen itibarsızlaştırma çalışmasından 'Fatih Terim'e zarar veriliyor mu?' diyen kimse yok. Şu an konuşarak yanlış yapıyorsam da başkasının yerine bana bir kere de kendi dilimden zarar gelsin diye böyle bir konuşma yapmaya karar verdim. Divan kurulunda konuşmayı planlamıştım ama Sayın Aysal'ın bir gazeteciyle yaptığı televizyon programı beni beklememeye mecbur kıldı."

"Galatasaray Ali Sami Yen'dir, Metin Oktay'dır"

Sarı-kırmızılı kulüpten ayrılması için gerekçe gösterilen "Galatasaray değerlerine aykırı davrandı" eleştirilerine karşı çıkan Fatih Terim, şunları kaydetti:

"Profesyonellikle, kurumsallıkta bir karar alınır, uygulanır ve biter. Ancak bizde öyle olmadı. Bittikten sonra herkes yoluna gider. Kurumsallık bunu gerektirir. 1,5 aydır alınan bu kararı meşru kılacak, kararın doğruluğunu kabul ettirecek onlarca söylemde, iddiada, hatta serviste bulunuldu. Halen kimsenin aklının bu konuda net olmadığını düşünüyorum. Galatasaraylılara buradan sesleniyorum; lütfen bir haklı haksız, suçlu suçsuz arayışına girmeyin. Beni 40 yıldır tanıyorsunuz. Beni bir kez olsun yüzyüze gelmeden bile tanıyanlar var. Bu benim için gurur verici bir şey. Zor bir insan olabilirim. Kolayım demedim. Egolarım pekçok insandan fazla da olabilir. 'Değişmem, yerimden kımıldamam' demedim hiçbir zaman.

Yaşamını toplumsal ve ailevi değerler üzerine kurmuş, kendisini geliştirmek için hala eğitim alan, Galatasaray kültürünü ve geleneklerini pekçok kişiden daha fazla özümsemiş birine 'Galatasaray değerlerine aykırı davrandın' diyemezsiniz. Eğer insanlarınn bağlılığını gösteren bir terazi olsa, benim kefem pekçok kişiden daha ağır basar. Orada yüreğimin ve Galatasaray'da yaşadıklarımın ağırlığı vardır. Onun için ağır basar. Galatasaraylı büyüklerimden, üyelerin hür iradesiyle seçtiği başkan ve yönetimi hedef gösterecek, suçlayacak ve arkasından konuşacak bir eylem içinde bulunmamayı öğrendim. Hak etmediğim ve yaşamadığım halde, yaşanmış gibi, yaşamadığım, yapmadığım veya olmayan şeyleri doğruymuş gibi gösteren olaylara açıkçası cevap verecek olmaktan hicap duyuyorum. Galatasaray Kulübü'nün bir divan üyesi olarak söylüyorum; Galatasaraylılık başarılı olmak için ve galip gelmek için her yola başvurmak değildir. Galatasaray Ali Sami Yen'dir, Metin Oktay'dır."

"Çok açık bir iletişim problemi yaşadık"

İkinci döneminde kulüpten ayrılışında merhum başkan Özhan Canaydın ile yaşadıklarını anlatan Terim, sözlerine şöyle devam etti:

"Sayın Aysal'ın da ifade ettiği gibi çok açık bir iletişim problemi yaşadık. Bunu kabul ediyorum ve hiçbir zaman da reddetmedim. Ben derdimi başkanla birebir konuşmayı istedim. Kapısından çıktıktan sonra konuşulanları internet siteleri, sosyal medyadan veya televizyonlardan öğrenmeyi tercih etmedim. Velev ki biz dostuz, öyle kabul edelim. Velev ki aramızda iletişim problemleri var. Bütün bunlara rağmen, yine karşılıklı oturur, konuşur ve yolları ayırırdık. Ben de başarılar diler, eşyalarımı toplar çıkardım. Özhan Canaydın ile yaşadıklarımızın üzerinden 10 sene geçti. Hiçbir yerde duydunuz mu? Hayır.

Madem Galatasaray kültüründen ve değerlerinden bahsediyoruz, antrenmanı bitirip teri soğumadan odasına giden hocasına işine son verildiğini basın yoluyla bildiren, Galatasaray markasıyla yayın yapan televizyon kanalımızda aynı dakikalarda hayal mahsulü bir anlaşmanın haberini veren, evime bildirimde bulunmak için noter gönderen bir anlayış, benim 40 yıldır Galatasaray'da gördüğüm ve öğrendiğim bir uygulama değildir. Bu benim hayatım boyunca rastladığım bir şey değildir. Galatasaray Kulübü bu değildir. Galatasaray'da tanımadığım, bilmediğim ve yaşamadığım bir davranış şeklidir. Ümit ederim benden sonra da yerli-yabancı kimse yaşamaz. Çünkü bu Galatasaray'a yakışmaz."

"Bazılarına hakkımı helal etmiyorum"

Galatasaray'da kendisine yaşatılanlardan dolayı bazı kişilere hakkını helal etmediğini söyleyen deneyimli teknik adam, şöyle dedi:

"(Eleman) meselesi, yönetim değişikliği, Albayrak ve Dürüst'ün ayrılışı, Mersin İdmanyurdu maçı sonrası TFF ziyaretimde konuşulanlar, aylar öncesinden başlayan yeni hoca isimleri, maç öncesi primin futbolcularla görüşülmesi, sadece futbolcuların kutlanması, emeği geçen hiçbir insanın kutlanmaması ve daha neler neler... Bunları düşünüp alt alta yazsam liste çok uzar. Bunların  herhangi birinden sonra benim yerimde kim olsa istifa ederdi. Tam aksine ben, 'dördüncü yıldızı takmadan gitmeyeceğim' dedikçe her şeyin şiddeti arttı. Geriye bakınca bazı şeyleri daha iyi anlıyorum. Aysal'ın televizyon programında dile getirdiği Medical Park Antalyaspor maçı sonrasındaki açıklamaların birkez daha izlenmesinde yarar var. O açıklamada, 'Görevimin başında, Galatasaray'ın içindeyim. Gönderilmeye çalışılsam bile direneceğimden şüphe duyulmasın' demiştim. Her zor durumda, bana ihtiyaç duyulan ve çağrıldığım her anda koşulsuz, hiç sorunsuz elimi ve gövdemi taşın altına sokmaktan geri kalmadığım Galatasaray Kulübü'nde bana yaşatılanlardan dolayı bazılarına hakkımı helal etmiyorum. Bugüne kadar yapılanları Galatasaraylılar içine sığdırıp affediyorlarsa ben de ediyorum. Beni tanıyan ve her türlü platformda destekleyen herkese teşekkür ediyorum."
 

Güncellenme Tarihi : 19.3.2016 10:47

İLGİLİ HABERLER