Spor
  • 3.4.2024 13:12

Fenerbahçe, Süper Kupa maçına çıkmazsa nasıl bir ceza alacak?

Fenerbahçe'de tarihi kongre sona erdi ve kararlar verildi. Trabzonspor - Fenerbahçe maçı sonrası yaşanan olaylar, TFF'nin geç gelen disiplin sevkleri ve Süper Lig'de yaşanan gelişmelerin ardından sarı lacivertliler ligden çekilme hakkında resmi açıklama yapıldı. Fenerbahçe kongre üyeleri, yapılan oylama sonrasında dört madde için yönetim kuruluna tam yetki verdi. Ayrıca Fenerbahçe yönetiminin Süper Kupa'ya dair yorumları da düne en çok damga vuran konulardan oldu. FANATİK olarak da Süper Kupa'ya dair cezai yaptırımların neler olabileceğini Spor Hukukçusu Avukat Fatih Şaşıoğlu'na sorduk. İşte o yanıtlar...

FENERBAHÇE'YE GELEBİLECEK CEZALAR

Fenerbahçe'nin Süper Kupa maçına çıkmaması halinde cezalar neler olur?

Türkiye Futbol Federasyonu Süper Kupa Müsabakası Statüsünde böyle bir ihtimalde hangi yaptırımın uygulanacağı açıkça belirtilmiştir. 

Statünün 6. maddesi uyarınca kupa müsabakasında yer almaya hak kazanmasına rağmen müsabakaya katılmayan kulüp, takip eden sezon Türkiye Kupası’na katılmaktan men edilecek ve takip eden sezonda ligde şampiyon olsa dahi Süper Kupa’da yer alamayacaktır. 

Ayrıca bu Kulüp, TFF tarafından Süper Kupa’nın organizasyonu için yapılan masraflar ve organizasyonun iptali nedeniyle TFF’nin karşılaşacağı her türlü zararı tazmin etmekle yükümlü olacaktır. Buna ek olarak Futbol Disiplin Talimatında yer alan Sportmenliğe Aykırı Hareket (md. 36) ve Talimatlara Aykırı Hareket (md. 46) uyarınca para cezaları ve hak mahrumiyeti cezaları verilebilecektir.

'RESMİ AÇIKLAMA GELENE KADAR SAHADA OLMAK ZORUNDA'

Galatasaray sahada olmak zorunda mı?

Fenerbahçe’nin Süper Kupa müsabakasına çıkmama kararı alması ihtimalinde dahi, TFF müsabakanın iptal edildiğini resmi yollar ile duyurana kadar Galatasaray’ın yükümlülükleri devam etmektedir. Bu nedenle Fenerbahçe müsabakaya katılmama kararı alsa dahi Galatasaray belirtilen gün ve saatte müsabakanın oynanacağı yerde hazır bulunmak zorundadır. Aksi takdirde Galatasaray hakkında da yaptırım uygulanabilecektir.

'U19'UN HERHANGİ BİR YAPTIRIMI YOKTUR' 
Fenerbahçe U19 ile maça çıkabilir mi?

Fenerbahçe’nin Lig / Kupa maçlarına veya Süper Kupa Finaline U19 kadrosu ile çıkmasının TFF Talimatlarına göre hiçbir yaptırımı yoktur, Kulüpler bu konuda karar vermekte serbesttir. Avrupa’nın bazı liglerinde bu konuda katı kurallar uygulandığı görülmektedir. Örneğin Fransa Kupası’nda müsabaka kadrolarında yer alan futbolculardan en az 7 tanesinin, Kulübün son 2 resmi müsabakasının en az 1 tanesinde oynamış olma zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak TFF Talimatlarında böyle bir kural bulunmamaktadır. Dolayısıyla Fenerbahçe, Süper Kupa müsabakasına U19 kadrosuyla çıkmakta serbesttir.

Güncellenme Tarihi : 3.4.2024 13:14

İLGİLİ HABERLER