Spor
  • 26.11.2022 11:54

Fenerbahçe'nin Atatürk Stadı düşüncesine mevzuat engeli

Fenerbahçe, Şükrü Saraçoğlu Stadyumu'nun isminin Atatürk olarak değiştirilmesi için harekete geçerken "Bir ilde tek bir tesise aynı ad verilebilir" mevzuatı nedeniyle eli kolu bağlandı.

Fenerbahçe'de, Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi'nin isminin "Atatürk Stadı"na çevrilmesi önerisi, büyük heyecan yarattı ve camiadan destek buldu.

Ancak sarı-lacivertlilerin önünde bu konuda önemli bir mevzuat engeli bulunuyor. Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün "Tesislere Ad Verme Yönetmeliği"nin 7. Maddesi'nde, "Ad verme ile ilgili yasaklar" bölümü bulunuyor. Bunda ise şu ifadeler yer alıyor:

1-) Gerçek ve tüzel kişiler tarafından açılan ve işletilen özel beden eğitimi ve spor tesislerine Atatürk'e ilişkin adlar ve sıfatlar verilemez.

2-) Bir şehirde benzer tesislerden sadece bir tanesine Atatürk'e ilişkin adlar verilebilir.

 

Fenerbahçe nin Atatürk düşüncesine mevzuat engeli #1

 

 

Mevzuat engeli

İstanbul'da, Atatürk Olimpiyat Stadı'nın varlığı, bu yönetmelik nedeniyle Fenerbahçe'nin elini, kolunu bağlıyor.

Bu nedenle sarı-lacivertli yönetim ilk olarak bu mevzuatı aşmak için çalışma yapacak.

Bunun dışında Fenerbahçe, 2025 yılında sözleşmesi sona erecek Ülker Grubu ve Saraçoğlu ailesiyle de bir görüşme yaparak gerekli izni almaya çalışacak.

Milliyet'te yer alan habere göre; stadın adının değişebilmesi için, genel kurul veya yönetim kurulu kararı da yeterli olmayacak. Yine mevcut yönetmeliğe göre, "Genel Müdürlük mülkiyeti ve/veya kullanımında bulunan tesislere verilecek adlar ile Genel Müdürlük mülkiyetinde veya kullanımında olup kulüplere, diğer kurum ve kuruluşlara devredilen, kiralanan, sınırlı ayni hak tesis edilen gençlik ve spor tesislerinin adları Genel Müdürün teklifi ve Bakanın onayı ile verilebilir ve değiştirilebilir" maddesi bulunuyor.

 

Fenerbahçe nin Atatürk düşüncesine mevzuat engeli #2

 

 


 

Güncellenme Tarihi : 26.11.2022 10:55

İLGİLİ HABERLER