Gündem
  • 29.5.2021 13:13

FETÖ çözülüyor!.. FETÖ'cüler itirafçı sırasına girdi

FETÖ'de son dönemde büyük bir çözülme var.. Amerika'dan uludu tamamen kesen FETÖ'cüler yakalandıklarında anında itirafçı oluyor. İtirafçı derken öyle takiye icabı falan da değil. Her itiraflarında FETÖ'nün en kritik yerlerindeki kripto isimleri ele verdiler.
Emniyet son günlerde yakalananların yarısının itirafçı olmak için başvurduğunu bildirdi..

Ankesör’ soruşturmasında 7 kripto FETÖ’cü itirafçı oldu

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) TSK yapılanması kapsamında örgüt içi haberleşme amacıyla ankesör-sabit kontörlü hatları kullananlara yönelik düzenlenen operasyonlarda yakalanan 15 şüpheliden 7’si “etkin pişmanlık” hükümlerinden faydalanarak itirafçı oldu. 7 şüpheli ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Emniyet kaynaklarının aktardığı bilgilere göre, FETÖ/PDY'nin TSK yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturmada, ordu içindeki örgüt üyelerinin tespiti için yeni bir yönteme başvurulmuş, MİT'in de desteğiyle ankesörlü telefonlardaki kartların hafızalarına ulaşılmış, polisiye soruşturmalardan sıyrılmış çok sayıda kripto örgüt üyesi tespit edilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosunun talimatı üzerine harekete geçen İstanbul Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü ekiplerince 25 Mayıs'ta İstanbul merkezli 9 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında teğmen ve astsubaylar ile bir polisin bulunduğu 10’u muvazzaf 15 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştı.

Yakalanarak Terörle Mücadele Şubesinde sorguya alınan şüphelilerin ifade işlemleri sona erdi. FETÖ üyesi 15 şüpheliden 7'si “etkin pişmanlık“ hükümlerinden yararlanarak adli makamların talimatı üzerine emniyetten serbest bırakıldı. Geriye kalan 8 zanlı ise dün Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edildi. Örgüt üyelerinden 1'i hakkında “Adli Kontrol” hükümleri uygulanırken, kripto 7 FETÖ üyesi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Güvenlik birimlerince “sabit mavi renkli ankesörlü telefon kartlarına” ait HTS kayıtları incelendikçe ilerleyen dönemde TSK içindeki FETÖ üyesi yeni kripto isimlere daha ulaşılması bekleniyor.

Ankesörlü telefon soruşturmaları, FETÖ’nün TSK’daki kriptolarını deşifre eden ve örgütün sivil yöneticileri ile ankesörlü telefondan görüşen kripto askerleri açığa çıkaran en somut delil olarak biliniyor.

FETÖ'nün sözde Ümraniye sorumlusu yakalandı

FETÖ'nün İstanbul yapılanmasında hakkında yakalama kararı bulunan sözde Ümraniye bölge sorumlusu Hüseyin G. sahte kimlikle yakalandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, Hüseyin G. adlı şüpheli hakkında yakalama kararı bulunuyordu.

Şüpheli, 27 Mayıs saat 20.00 sıralarında üzerinde Mustafa Hulisi E. adına düzenlenmiş sahte kimlikle yakalandı.

Şüphelinin ByLock kullanıcısı olduğu, FETÖ'nün üst yönetimiyle irtibat ve iltisaklı kurumda SSK kaydı bulunduğu belirlendi.

İstanbul İl Yapılanmasında sözde Ümraniye Yeşilvadi Büyük Bölge Sorumlusu olduğu da tespit edildi.

 

İLGİLİ HABERLER