Dünya
  • 28.7.2023 10:57

Filistinlilerden sonra İsrailli göstericilerde polis şiddetiyle tanıştı.. Feci görüntüler

İsrail'de tartışmalı yargı reformu ülkeyi kaynayan kazana çevirdi: İsrail'de 830 asker protesto için görevi bıraktı

Binlerce İsrailli, Artan Polis Şiddetinin Ortasında Tel Aviv'de Netanyahu'nun Yargı Darbesini Protesto Etti

İsrail polisi protestoculara karşı cop, göz yaşartıcı gaz ve ses bombası gibi yeni önlemler kullanabilir. Organizatörler, katılımcıları herhangi bir düzensiz polis şiddeti olayını videoya kaydetmeye çağırıyor.

Yargı darbesine karşı protestolar, hükümetin yargı denetimini önemli ölçüde zayıflatan makullük standardını kaldırmak için Pazartesi günkü Knesset oylamasından günler sonra, Perşembe akşamı Tel Aviv'de yapılıyor. Gösteriler, bu hafta başlarında protestoların dağıtılması sırasında artan polis şiddetinin ortasında gerçekleşecek.

Üst düzey bir polis yetkilisi, Haaretz'e güçlü bir güç gösterisiyle karşılık vermeyi planladıklarını ve memurlara veya mülke yönelik herhangi bir saldırıya müsamaha göstermeyeceklerini söyledi.

Protesto organizatörleri, önümüzdeki haftalarda yapılacak protestolarla "savunmadan hücuma" geçmeyi planladıklarını, hafta sonları daha fazla gösteri düzenleyerek Yüksek Mahkeme'nin makullük standardının kaldırılmasına ilişkin duruşmasına kadar gitmeyi planladıklarını açıkladı . Eylül.

Refah Bakanı'nın LGBTQ+ evlat edinmesine karşı tutumunun Haaretz'de yayınlanmasının ardından , İsrail'in LGBT görev gücü Perşembe günkü protestolara katılmaya çağırdı.

İsrail'de Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin tartışmalı yargı reformuna karşı başlayan protesto gösterileri yedi aydır devam ediyor. Gösteriler her geçen gün katlanarak sürerken bir tepki de ordudan geldi. İsrail'de 830 ordu mensubu, yargı reformuna tepki göstererek görevi bırakma kararı aldı.

A demonstrator waves a colored Israeli flag during a protest against plans by Prime Minister Benjamin Netanyahu's government to overhaul the judicial system, outside the Knesset, Israel's parliament, in Jerusalem, Monday, July 24, 2023. The demonstration came hours before parliament was set to vote on a key part of the plan. (AP Photo/Ariel Schalit)

İsrail'de 830 ordu mensubu, ülke çapında kitlesel protestolar ve yoğun kamuoyu tartışmalarına yol açan yargı reformuna tepki göstererek görevi bırakma kararı aldı.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) haberinde, İsrail Hava Kuvvetlerinden 260'tan fazla pilot dahil yaklaşık 830 askerin görevi bıraktığı açıklandı.

İsrail ordu radyosunda adı açıklanmayan bir ordu sözcüsü, askerlerin görevi reddetmesinin "ordunun etkinliğini tehdit ettiğine" dikkati çekti.

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, hükümetin tartışmalı yargı düzenlemesini protesto etmek için gönüllü yedek askerlik hizmetini bırakan askerlere hitaben dün paylaşılan açık mektubunda, "Eğer güçlü ve bütün bir ordumuz olmazsa, eğer en iyi seçenek orduda hizmet etmemekse, bu bölgede bir ülke olarak var olamayız." ifadelerini kullanmıştı.