Asayiş
  • 8.12.2022 13:12

Film senaryolarını aratmayan dedektiflik tezgahı!

Ankara'da film senaryolarını aratmayan, dedektiflik skandalı ortaya çıktı. Profesörden iş insanına çeşitli meslek gruplarından birçok kişi eşlerinin kendilerini aldattığı şüphesiyle dedektiflerin kapısını çaldı.

Dedektiflik yapan baba oğul, takip ettikleri kişiler hakkında gizlice fotoğraflar çekip gizli verilere ulaşınca şantaja kalkıştı.Film ve dizi senaryolarının vazgeçilmezi dedektifler, bu sefer elde ettikleri verilerle şantaj yaptıkları iddiasıyla gündeme geldi. Dedektifler boşanma davalarında delil elde etmek, kişi takibi, kayıp şahıs bulma, eş takibi, evlilik öncesi araştırma, icra takibi için adres tespiti, borçlunun kaçırdığı mal varlıklarını bulmak konularında da vatandaşlara hizmet sağladıklarını iddia ederek piyasaya çıktı.

Son dakika: Film senaryolarını aratmayan dedektiflik tezgahı! Önce takip sonra şantaj

BAŞVURANLAR ARASINDA KİMLER YOK Kİ

Ankara'da yaşanan dedektif vakası buna en güzel örneklerden biri oldu. Aralarında profesör, doktor, iş insanı, sağlık çalışanı ve çeşitli meslek gruplarından birçok kişi eşlerinin aldattığı şüphesiyle dedektif Akın Ü. ve oğlu Doğukan Ü.'nün kapısını çalarak eşlerinin takip edilmesini istedi.

DEDEKTİF GERÇEK İSMİNİ SAKLADI

Dedektif Akın Ü. ve oğlu Doğukan Ü. oluşturdukları internet sitesi üzerinden reklam çalışması yaparak müşteri buldu. Yardım talep eden kişiler ile önce telefonda iletişime geçen sözde dedektifler, sonraki aşamada başkasına ait olan ofis ve kafelerde yüz yüze görüşme gerçekleştirdi.Gelen kişilere dedektiflik bürosunun müdürü olduğunu söyleyen Akın Ü. gerçek ismini gizleyerek Hakan Usta olarak kendini tanıttı. Eşlerinin aldattığını şüphelenen kişiler, dedektif ile para karşılığında anlaşırken karşılığında ise eşlerinin aldattığını gösteren fotoğraf ve bilgi talep etti. Dedektifler başlangıç fiyatı olarak 2 bin lira talep ederek sözleşme imzaladı.

OTOMOBİL ALTINA GPS CİHAZI YERLEŞTİRDİLER

Dedektifler yurtdışından anahtar şeklinde gizli kamera, GPS, ortam dinleme cihazları alırken bunların yanında havadan takip için drone, fotoğraf makinası gibi takip için materyaller temin etti. Kişileri takibe alan sözde dedektifler, anlaştıkları GSM operatörleri üzerinden hatların kime ait olduğunun tespitini yaptı. Gizlice otomobilin altına yerleştirdikleri GPS cihazı ile takibe aldıkları kişinin hangi konumda ne zaman gittiği bilgisine ulaşırken oraya giderek gizlice fotoğrafladı.

TAKİP ETTİKLERİ KİŞİLERE ŞANTAJ YAPTILAR

Dedektifler, anlaştıkları kişilere belgeleri vermek yerine takip ettiği kişilere giderek kendisinin dedektif olduğunu ve belgeler ile fotoğrafları göstererek eşine vermekle tehdit ederek şantaj yaptı. Dedektifin şantajına boyun eğenlere para karşılığında belge ve fotoğrafları aldı. Anlaştıkları kişilere dönüş yapan dedektifler bu seferde takip için cihaz alacağız bahanesiyle rakam 30 bin liraya çıktı.

3 KEZ GÖZALTINA ALINDILAR

Son dakika: Film senaryolarını aratmayan dedektiflik tezgahı! Önce takip sonra şantaj

Dedektifin şantajına boyun eğlemeyen mağdur soluğu Ankara Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde aldı. Yaşadığı mağduriyeti ekiplere anlatan vatandaş, görüşme gerçekleştirdiği dedektiflerden şikayetçi oldu. Harekete geçen organize polisi, dedektif Akın Ü. ve oğlu Doğukan Ü. ile birlikte takip ettiren eşi de gözaltına aldı.Ankara emniyetindeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Akın Ü. ve oğlu Doğukan Ü. adli kontrol ile serbest bırakıldı. Emniyete şikayetlerin gelmesi üzerine tekrar gözaltına alınan Akın Ü. ve oğlu Doğukan Ü. adli makamlarca suçun ikinci defa işlenmesinden dolayı Akın Ü.'ye ev hapsi verirken Doğukan Ü. adli kontrol ile serbest bırakıldı. Ev hapsinde olan baba Akın Ü. işleri oğlu üzerinden devam ettirmede devam etti. Mağdurlardan biri şantaj yapıldığı gerekçesiyle şikayeti olması üzerine organize polisi "Özel hayatın gizliliğini ihlal", "Konut dokunulmazlığının İhlal" ve "Şantaj" gerekçesiyle 3. kez dedektifleri gözaltına aldı.

19 KİŞİYİ TAKİP ETMİŞLER

Polis aramasında anahtar şeklinde dinleme cihazı, GPS cihazı, drone, fotoğraf makinası, ortam dinleme cihazları, telefonlar ve takip için gerekli materyaller ele geçirdi. Ekiplerin incelemesinde sözde dedektiflerin 19 kişiyi takip ettikleri ortaya çıktı. Tespit edilen 19 kişi emniyete çağrılarak bilgilendirdi. Dedektiflerin kullandığı cihazlardaki verilerin incelenmesi için gerekli birimlere gönderildi.Adliyeye sevk edilen dedektifler yasal boşluktan faydalanarak 3. kez adli kontrol alarak serbest bırakıldı. Gözler emniyet birimlerinin cihazları incelemesi sonucu çıkacak olan verilere çevrildi. Cihazlarda ortam dinleme ve fotoğraflama yapıldığı tespit edilirse TCK 132-136 arasındaki yer alan yasa gereğince ceza almaları bekleniyor.

Güncellenme Tarihi : 8.12.2022 13:32

İLGİLİ HABERLER