Ekonomi
  • 1.2.2023 17:47

Gabar'daki petrol 12 milyar dolar değerinde

Petrol keşfi yüz güldürdü! Bölge terörden temizlendi: Günlük 5 bin varil üretim

Şırnak'ta Gabar Dağı'nın terörden temizlenmesinin ardından yapılan sismik çalışmalarla birlikte bulunan petrol günlük 5 bin varili buluyor. Keşfedilen sahadaki petrolün rezerv değerinin yaklaşık 12 milyar dolar olduğu belirlendi.İdil ilçesinde 2019'da PKK'lı teröristlerce tuzaklanan el yapımı patlayıcıya müdahale sırasında meydana gelen patlamada şehit olan astsubay Esma Çevik'in isminin verildiği üretim sahasında 4 kuyuda günlük 5 bin varillik üretim yapılıyor.

2022'NİN EN BÜYÜK 10 KEŞFİNDEN BİRİ: 'ESMA ÇEVİK' SAHASI

"Esma Çevik" sahası dünyada 2022 yılında yapılan karadaki en büyük 10 keşif arasında yer alırken, keşfedilen petrolün 36 gravite değerinde olduğu belirlendi. Bu sahada üretilen petrolün kalitesi ülkede üretilen diğer petrollerin kalitesinin de üzerinde olduğu tespit edildi. Gabar Dağındaki Esma Çevik Sahası, dünyada 2022 yılında yapılan karadaki en büyük 10 keşif arasında yer alıyor.

SON 30 YILIN EN YÜKSEK YURT İÇİ ÜRETİMİ

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) sondaj çalışmaları sonucu petrol bulundu. 150 milyon varillik petrol rezervi keşfi yapılan Gabar Dağı'nda günde yaklaşık 5 bin varil petrol çıkarılıyor. Son 30 yılın en yüksek yurt içi üretimine ulaşılması amaçlanıyor. Sahadan, Cumhuriyetin 100. yılında günlük 100 bin varil üretim hedefleniyor.

CUMHURİYET'İN 100. YILINDA 100 BİN VARİL ÜRETİM HEDEFLENİYOR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından edinilen bilgilere göre, Türkiye'nin 5 yıl önce yaklaşık 40 bin varil olan günlük üretimi bugün 65 bin varile çıkarken, özel sektörle birlikte bu 80 bin varil oldu. Son 30 yılın en yüksek yurt içi üretimine ulaşılması amaçlanıyor. Cumhuriyetin 100. yılında günlük 100 bin varil üretim hedefleniyor.

"GÜNLÜK ÜRETİM 5 BİN VARİL CİVARINDA"

Gabar Dağı, bölgede yapılan çalışmalar sonucu 150 milyon varillik net petrol rezervine sahip saha keşfedildi. Keşfedilen sahadaki rezerv değerinin yaklaşık 12 milyar dolar olduğu belirlendi.

TPAO Operasyon Mühendisi Övünç Cemalettin Şener, "Şehit Esma Çevik 10 kuyumuzda sondaj faaliyetlerinden sorulu Türkiye Petrolleri operasyon mühendisiyim. Şu an sondaj faaliyetlerimiz iki kuyuda devam etmektedir. 5 kuyumuzda da üretim devam etmektedir. Yaklaşık ortalama üretim miktarımız günlük 5 bin varil civarındadır" dedi.

"PETROLÜN ÇIKMASIYLA ARTIK HEPİMİZ HUZURLUYUZ"

Köy sakini Hakan Vural da, "Eskiden bu bölgemiz, bu dağlarımızda silah, top sesleri, arazide mayın korkusu, insanlarımız çok huzursuzdu. Bu 2-3 yıl içerisinde bu petrolün çıkmasıyla beraber, hepimiz şu an çok huzurluyuz. Bu petrol sayesinde artık şu bölgemiz, silah, barut yerine petrol, huzur kokuyor. Halk olarak çok mutluyuz. Köyümüze de ilerde iyi bir ekmek kapısı da çıkar. Bu ülke ekonomimize de çok faydası olacak.

"ARTIK TANK, TÜFEK DEĞİL PETROL TAŞIMAK İÇİN TANKERLER GELİYOR"

Eskiden bu arsalarımıza arpa, buğday ekiyorduk. Şu an bu arsalarımızın altında petrol fışkırıyor. Bu çok güzel bir duygu hepimiz için. Eskiden tank, tüfek araçları gelirdi, şu an sadece bu petrolü taşımak için tankerler geliyor. Bu bizim için huzur demek. Yollarımız oluyor. Artık inşallah Şırnak terörle anılmayacak" ifadelerinde bulundu.

"ÇOK MEMNUNUZ ESKİDEN KÖYÜMÜZDEN ÇIKAMIYORDUK"

Köy sakini Şahiye Edis ise "Köyümüzde petrol çıktı, çok memnunuz. İnşallah Türkiye için, köyümüz için, devletimiz için bir faydamız dokunur. İnşallah bir kazanımımız olur. Çocuklarımız artık batı şehirlerine çalışmak için gitmezler. Burada iş bulurlar. Eskiden köyümüzden çıkamıyorduk, korkuyorduk. Şu an çok mutluyuz. Çok güvendeyiz" şeklinde konuştu.

 

Güncellenme Tarihi : 1.2.2023 17:50

İLGİLİ HABERLER