Gündem
  • 29.11.2023 19:17

Gazze'de bomba patladı, İki İsrail askeri ağır yaralandı

Gazze'de patlayıcı madde patlaması sonucu iki işgal askeri yaralandı. Hamas, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki saha çatışmalarının ardından ateşkese bağlılığını doğruladı

İsrail Yayın Otoritesi, 28 Kasım 2023 Salı günü, Hamas direniş hareketinin işgal güçleriyle saha sürtüşmesini açıkladığı sırada, kuzey Gazze Şeridi'ndeki İsrail işgal gücünde bir patlayıcının patladığını bildirdi. ateşkes anlaşmasının ihlali. 

İsrail işgal ordusu, "kuvvetlerimizin yakınında üç patlayıcının patlatıldığını ve çok sayıda askerin yaralandığını" belirtirken, El Cezire Haber Kanalı'na konuşan kaynaklar, patlayıcının patlaması sonucu iki İsrail askerinin yaralandığını bildirdi.

Hamas yaptığı açıklamada, "Bugün Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki ateşkes anlaşmasının düşman tarafından açık bir şekilde ihlal edilmesi sonucu saha sürtüşmesi meydana geldi ve mücahitlerimiz bu ihlalle mücadele etti."

Gazze işgali İsrailGazze'de işgal kuvvetlerine ait bir tank - Reuters

Hamas şunları ekledi: "Düşman kararlı olduğu sürece biz de ateşkese bağlıyız ve arabulucuları, karada ve havada ateşkesin tüm şartlarına uyması için işgalcilere baskı yapmaya çağırıyoruz."

Ateşkesin uzatılması için Katar'da görüşmeler sürüyor 

Bu, bir kaynağın 28 Kasım 2023 Salı günü Reuters'e İsrail İstihbarat Servisi (Mossad) ve Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) yöneticilerinin Doha'da Katar Başbakanı ile görüştüğünü açıkladığı bir zamanda geldi. İsrail ile İslami Direniş Hareketi (Hamas) arasında ilan edilen ateşkesin 48 saat uzatılmasında elde edilen "ilerlemenin üzerine inşa etmek".

Kaynak, Mısırlı yetkililerin olası bir anlaşmanın bir sonraki aşamasını da tartışacak olan Doha'daki toplantıya katıldığını da sözlerine ekledi.

Bu arada Katar Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Majed Al-Ansari, önceki bir basın toplantısında ülkesinin kalıcı bir ateşkese ulaşmak için çalıştığını, direniş hareketi Hamas ile İsrail arasındaki ateşkesi 2020'e kadar uzatmaya odaklandığını söyledi. Hareketin ateş etmeye devam etme kabiliyetine bağlı olarak yarından sonraki gün, Çarşamba. Günde 10 mahkum serbest bırakılırken, Katar'ın, ateşkese iki gün eklenen Hamas'ın bugün ve yarın serbest bırakacağı 20 mahkumdan sonra kalan tutuklu sayısını doğrulayamayacağını da sözlerine ekledi. başlangıçta dört gün sürmesi planlanmıştı.