Dünya
  • 30.10.2023 23:00

Gazze'de İsrailli rehineler için 230 boş yatak sergilendi

Hamas'ın düzenlediği saldırılar sırasında esir aldığı İsrailliler için Kudüs Belediyesi'nin önündeki meydana 230 boş yatak konularak sergi düzenlendi.

Gazze'de esir alınan İsraillilerin ailelerine destek amacıyla sergi gerçekleştirilirken meydana farklı şekillerde hazırlanmış yataklar konuldu.

Hamas'ın elindeki İsrailli esirlerin ailelerinin oluşturduğu Kaçırılan ve Kayıp Aileleri İnisiyatifi'nin katılımıyla düzenlenen sergide, İsrailliler yatakları inceledi.

İsrailli esirlerin yakınları, Başbakan Binyamin Netanyahu ve savaş kabinesine, İsrail ordusunun bölgeye yoğun bombardımanı nedeniyle tepki göstermişti.

Abluka altındaki Gazze Şeridi’nde esir tutulan İsraillilerin aileleri, İsrail ordusunun kara operasyonlarını ve bombardımanı artırdığı Gazze'deki yakınlarının akıbeti konusunda "derin endişelerini" dile getirmişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkede çok tartışılan iki tarafın da tüm esir ve tutukluları serbest bırakması teklifine net yanıt vermemişti.

Ülkede esirlerin yakınlarından bazıları başta olmak üzere farklı gruplar, iki tarafın da tüm esir ve tutukluları serbest bırakması önerisine destek çıkmıştı.

"Kalabalık morg buzdolaplarını boşaltmalı"

İsrail'de yayın yapan şu ifadelere yer vermişti:

İsrail, ivedilikle tüm Filistinli güvenlik tutuklusunu serbest bırakmalı, kalabalık morg buzdolaplarını boşaltmalı ve rehineleri evlerine geri döndürmek için gereken her şeyi yapmalı. Hem de hemen, bugün.

Hükümet, rehinelerin geri getirilmesinin en önemli hedefi olduğunu açıklamalı. Devletin 229 kişiyi feda etme yetkisi yok, kimse ona bu yetkiyi vermez.

299 kişinin ailesine ulaşıldı

İsrail ordusu, Gazze'de esir alındığı tespit edilen 229 kişinin ailesine ulaştığını açıklamış, bu sayının artabileceğini bildirmişti.

Güncellenme Tarihi : 30.10.2023 20:45

İLGİLİ HABERLER