Gündem
  • 30.10.2023 13:26

Gazze'de tuzağa düşen İsrail askerleri, tank ve buldozerleri alıp kaçtı

İsrail-Hamas savaşı canlı: İsrail tankları Gazze şehrinin dış mahallelerini 'terk ediyor'.. Beklenen sonucu alamayan İsrail askerleri dün Gazze'de tuzağa düşmüş ve kayıplar vermişti..

Hamas hükümetinin Gazze ofisindeki başkanına göre, Gazze Şehri'nin dış mahallelerine yaklaşan İsrail tankları geri çekildi.

İsrail güçleri, Gazze çiti karesine yaklaşık 3 km (1,86 mil) mesafedeki Salah al-Din Caddesi'ne ulaşmıştı.

video

Hikaye 360°

Bültenimiz

Haberler

Analitik

Soruşturmalar

Karışım

Spor Dalları

sanat

yaşam tarzı

Ayna

teknoloji

kültür

Görüşler

video

Hikaye 360°

Bültenimiz

 

 

Haberler

Orta Doğu

Cenin'deki fırtınanın ardından şehitler ve yaralılar var; direniş, işgal saflarında kayıpların olduğunu ve Batı Şeria'da yaygın tutuklamaların olduğunu duyurdu.

 

Arapça Posta

Anadolu

Yayınlanma: 30.10.2023 06:00 GMT

Güncelleme: 30.10.2023 06:30 GMT

 

Cenin kampı - arşiv fotoğrafı - Anadolu

İsrail işgal ordusu, 30 Ekim 2023 Pazar/Pazartesi gecesi Cenin kenti ve kampında çıkan çatışmalarda 4 Filistinliyi öldürdü, 9 kişiyi de yaraladı. Batı Şeria'yı işgal etti ve gözaltına alınanlar arasında akademisyen ve eski Filistin başbakan yardımcısı, Hamas hükümetinden Nasır el Din el Şair de vardı.

Cenin Halil Süleyman Devlet Hastanesi sağlık kaynakları, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Cenin kentinde İsrail işgal güçleriyle yaşanan çatışmalarda bu gece ve şafak vakti 4 Filistinlinin şehit düştüğünü" belirtti. Halil Süleyman Devlet Hastanesi'nin duvarları.

"Kudüs Tugayları'na bağlı Cenin Tugayı" ise taburun düzenlediği büyük çaplı müdahale operasyonunun ardından işgal güçleri arasında ölü ve yaralıların olduğunu duyurdu.

Görgü tanıkları ise şöyle konuştu: "İşgal güçleri, iki askeri buldozer eşliğinde 100'den fazla askeri araçla Cenin kentine çeşitli yönlerden baskın düzenledi ve bir keşif droneunun bölge üzerinde uçuşuyla aynı anda İbn Sina Hastanesi çevresini kuşattı. şehir."

"Güçler keskin nişancılarını İbn Sina Hastanesi çevresindeki binaların çatılarına konuşlandırdı ve vatandaşlara gerçek mermilerle ateş açtı." 

İşgal güçlerinin Cenin Devlet Hastanesi yakınındaki elektrik trafosunu da gerçek mermilerle hedef alması, hastane çevresinde elektrik kesintisine yol açtı. 

İsrail işgal ordusu ayrıca sokakları yıktı, Cenin kampının girişindeki ana anıtı yıktı, ticari mağazaları bombaladı, çok sayıda vatandaşın aracını imha etti.İşgal güçleri ayrıca iki araca da el koydu.

 

Kızılay, yaptığı açıklamada, mürettebatının gerçek mermilerle yaralanan 9 kişiyi tedavi ettiğini ve Cenin kentindeki hastanelere nakledildiğini bildirirken, bir güvenlik kaynağı da Filistin resmi haber ajansı Wafa'ya "işgal güçlerinin kampa baskın düzenlediğini" söyledi. ve drone, Al-Qaniri ailesinin Al-Hawashin mahallesindeki evine füze fırlattı.” Bu, genç bir adamın füze parçaları nedeniyle yaralanmasına ve evde maddi hasara yol açtı.”

 

"El Kassam Tugayları - Cenin" ise Telegram'ın "El Aksa" kanalında yayınlanan bir gönderide şunları söyledi: "Mücahidlerimiz, diğer direniş gruplarıyla birlikte işgal güçleriyle şiddetli çatışmalara giriyor. Cenin kentine çeşitli cephelerden saldırılar sırasında fırtına kuvvetleri ev yapımı güçlü patlayıcılarla hedef alındı.” "Patlama."

Tugaylar şunları ekledi: "Cenin kampının girişinde işgal araçları yüksek patlayıcı maddeyle hedef alındı."

Buna paralel olarak, işgal ordusu Pazartesi günü şafak vakti, aralarında Hamas hükümetinin akademisyen ve eski Filistin Başbakan Yardımcısı Nasır el-Din el-Şair'in de bulunduğu Batı Şeria'daki bazı Filistinlileri kapsayan bir tutuklama kampanyası başlattı.

İsrail güçleri, Batı Şeria'nın kuzeyindeki Nablus şehrine baskın düzenledi ve buradaki bazı evlere baskın düzenleyerek en az 6 vatandaşı tutukladı.Görgü tanıkları, gözaltına alınanlar arasında gazeteci Nawaf Al-Amer'in de bulunduğunu söyledi.

Al-Shaer, An-Najah Ulusal Üniversitesi Şeriat Fakültesi'nde akademisyen, mahkum editörü ve Batı Şeria'daki Hamas hareketinin lideridir.Daha önce 2006-2007 yılları arasında Filistin'de Filistin Başbakan Yardımcısı olarak görev yapmıştı. İsmail Haniye'nin liderliğindeki Hamas hareketi tarafından kurulan hükümet,... Parlamento seçimlerindeki zaferi sonrasında.

 

Mahkumların işleriyle ilgili kurumlardan alınan verilere göre işgal, 7 Ekim 2023'ten bu yana Batı Şeria'da yaklaşık 2.000 Filistinliyi etkileyen büyük bir tutuklama kampanyası başlattı.

İşgal, kuşatma altındaki Gazze Şeridi'ne üst üste yirmi dördüncü gün şiddetli bombardımanını sürdürüyor ve 29 Ekim 2023 Pazar akşamı itibarıyla İsrail işgali, 3.324'ü çocuk, 2.062'si kadın ve 460'ı olmak üzere 8.005 Filistinliyi öldürdü. Sağlık Bakanlığı'na göre Batı Şeria'da 7 Ekim 2023'ten bu yana 116 Filistinli öldürüldü.

Hamas hareketi, İsrail Sağlık Bakanlığı'na göre 1.400'den fazla İsrailliyi öldürüp 5.132 kişiyi yaralarken, İsrail ordusuna göre "Mescid-i Aksa Tufanı" adı verilen bir operasyon sonrasında aralarında üst düzey askerlerin de bulunduğu 239 kişiyi esir tutuyordu. Bu sırada Gazze kuşat bölgesindeki yerleşim yerlerine girebildi. 

Düzeltme önerin

ortak:

 

İşaretler:

Embriyo

İsrail işgali

Gazze

 

“Her kurşunun yerini biliyoruz.” İşgalin Filistinli sivillerin öldürülmesini meşrulaştırmak için kullandığı ölüm hesaplamalarına bir bakış

 

Arapça Posta

Yayınlanma: 28.01.2023 09:20 GMT

Güncelleme: 28.01.2023 09:30 GMT

 

Batı Şeria'nın Cenin kentine düzenlenen baskında İsrail askerleri/Reuters

Ekim 2022'de işgal altındaki Batı Şeria'nın kuzeyindeki  Cenin kampına yönelik operasyon düzenleyen işgal güçlerine, bu ekipmanların saldırı amaçlı kullanılmamasına rağmen askeri helikopterler ve silahlı insansız hava araçlarıyla destek verildiği bildirildi .

Yorumcular, bu raporların, işgalcilerin kuşatma altındaki Gazze Şeridi'nde olduğu gibi Batı Şeria'da da silahlı insansız hava araçları kullanmaya başlama ihtimalini gösterip göstermediğini merak ediyor. Ancak işgalin Filistinlileri öldürmek için kullandığı matematiksel denklemleri anlamak, bunun gerçekleşme ihtimalinin ortadan kalktığını gösteriyor. İşgal, Gazze'de en ölümcül hesaplarına güveniyor; burada işgal hükümeti, oradaki saldırılarda ölen Filistinlilerin cesetlerini saymayı önemsemiyor. 

Filistinli siviller İsrail işgal ordusunun hesaplarının dışında

İngiliz internet sitesi Middle East Eye'ın raporuna göre bu kayıtsızlık, tamamen veya kısmen katledilen aileler de dahil olmak üzere çok sayıda sivil ölümünde açıkça görülüyor . Evlere, hastanelere, sağlık ocaklarına, okullara, camilere, yol ve enerji altyapısına yönelik yaygın yıkımdan bahsetmiyorum bile.

Eyleme dönüşmeyen boş kınamalar dışında, uluslararası toplum Gazze'deki Filistinlilerin ölümlerini umursamıyor gibi görünüyor. Birleşmiş Milletler komitelerinin Gazze konusunda hazırladığı hiçbir rapor işgalci devlete gerçek anlamda bir yansıma ya da yaptırımla sonuçlanmadı. Birleşmiş Milletler'in 2018 yılında Gazze'deki gösterilere ilişkin yaptığı incelemede, işgal ordusunun 183 kişiyi gerçek ateşle öldürdüğü, aralarında yüzlerce kadın ve çocuğun da bulunduğu 6 binden fazla kişiyi gerçek mermiyle yaraladığı ortaya çıktı. 

1.500'den fazla kişi ise mermi parçaları ve mermiler nedeniyle dolaylı olarak yaralanmaya maruz kaldı. Ancak her zamanki gibi rapor işgalci devlet açısından herhangi bir yankı yaratmadı.

İsrail'in Mayıs 2021'de Gazze'de sakinlerin üzerine düzenlediği ev bombası sonucu 7 şehit / Anadolu

"Her kurşunun nereye isabet ettiğini biliyoruz."

İşgal ordusu, 2018 gösterileri sırasında çok sayıda ölümün yaşandığına ilişkin dolaşan haberlere yanıt olarak, bir tweet ve daha sonra internetten silinen bir belge aracılığıyla canlı ateş kullanımının özel eğitim gören keskin nişancılarla sınırlı olduğunu doğruladı. Tweette şunlar yazıyordu: "Hiçbir şey kontrolden çıkmadı, her şey kesin ve hesaplıydı ve her kurşunun nereye düştüğünü biliyoruz."

Bu kadar çok sayıda sivilin doğrudan yaralanması ve işgal ordusunun her merminin nereye isabet ettiğini bilerek isabetli ateş açması göz önüne alındığında; Buradan keskin nişancıların kasten sivillere ateş ettiği sonucuna varmamız gerekmez mi? Bu, savaşçılarla siviller arasında ayrım yapmalarını gerektiren uluslararası hukuku ihlal ettikleri anlamına gelmiyor mu?

وقد تحولت "الأضرار الجانبية" على المدنيين إلى مشكلةٍ متكررة، بدايةً من عدم اكتراث الاحتلال بعدد ضحايا هجماته على غزة، ووصولاً إلى التقنيات الفتاكة التي يستخدمها هناك. وربما يتذكر البعض الحادثة التي وقعت في يوليو/تموز عام 2002، عندما أسقطت طائرة القوات الجوية التابعة للاحتلال قنبلةً بوزن طنٍ كامل على مدينة غزة. وتسببت القنبلة في استشهاد القائد العسكري في حماس، صلاح شحادة، و14 من المدنيين، الذين كان غالبيتهم من النساء والأطفال. ولا شك أن استخدام قنبلة كهذه يكشف مدى عدم اهتمام الاحتلال بحصيلة الوفيات هناك.

جيش الاحتلال يستخدم الطائرات المسيّرة والمدفعية لقتل الفلسطينيين بشكل عشوائي

أثناء الحرب على غزة (2008-2009)، اعتمد جيش الاحتلال بشكلٍ مكثف على استخدام الطائرات المسيّرة، التي كانت فتاكةً في مواجهة المدنيين، ودقيقةً نسبياً في الوقت ذاته. وزادت صادرات الطائرات المسيّرة من دولة الاحتلال إلى الدول الأخرى بعدها. 

ويقول إيتاي ماك، ناشط حقوق الإنسان الإسرائيلي إنه خلال الحرب على غزة عام 2014، أخبرني الصحفيون الذين تمكنوا من دخول القطاع المحاصَر أنهم فوجئوا بعدد وقائع استخدام الجنود لقذائف المدفعية، التي تُعد تقنيةً أكثر بدائية وأقل دقة، كما يؤدي استخدامها في المناطق المبنية الكثيفة إلى زيادة عدد الضحايا.

ويضيف في موقع MEE البريطاني بعد نهاية الحرب، نشر جيش الاحتلال بيانات تكشف أن الجنود أطلقوا ما لا يقل عن 40 ألف قذيفة مدفعية عيار 155 مم خلال حرب عام 2014، أي ما يعادل 4 أضعاف القذائف المستخدَمة في حرب 2008-2009. ولم يقدم جيش الاحتلال تفسيراً منطقياً لهذه الزيادة. لكنني أعتقد أن هذه الزيادة تبرهن على أن دولة الاحتلال لا يهمها عدد الضحايا من المدنيين في غزة.

وينص روتين دولة الاحتلال في الضفة الغربية على قتل فلسطيني أو اثنين فقط بواسطة الجيش أو شرطة حدود الاحتلال، وذلك كل بضعة أسابيع أو بضعة أيام أحياناً. إذ تخشى دولة الاحتلال اندلاع انتفاضةٍ جديدة؛ لأن الضفة الغربية تختلف عن قطاع غزة. حيث لا يوجد مستوطنون في قطاع غزة منذ عام 2005، بينما تنتشر المستوطنات في كل أرجاء الضفة الغربية المحتلة، ولهذا فإن قوات الاحتلال ملزمةٌ من الحكومة بحماية أمنهم.

علاوةً على ذلك، لا تريد دولة الاحتلال اندلاع انتفاضةٍ جديدة حتى لا تزيد الضغوطات الدولية عليها، وذلك لإلزامها بتهدئة المنطقة عبر تقديم مبادرات سياسية للفلسطينيين. مما سيؤدي لإثارة شقاقٍ سياسي في أوساط مواطني دولة الاحتلال.

مئات الفلسطينيين شيّعوا جثامين 3 شبان قتلهم الجيش الإسرائيلي شمالي الضفة الغربية المحتلة في فبراير 2022/ الأناضول

استثناء "الروليت الأمريكي"

يقول الكاتب الإسرائيلي إيتاي ماك، إنه يُنسب إلى البولندي، سمحا بلاس، الفضل في ابتكار تقنية الري بالتنقيط المعاصرة، وذلك في منتصف القرن الـ20. ويُمكن القول إن الفلسطينيين في الضفة الغربية حُكم عليهم بالموت بالتنقيط. إذ تعتمد دولة الاحتلال على قواعد اشتباكٍ أكثر صرامة لتجنب المذابح الكبرى داخل هذه المنطقة، مع استخدام أسلحةٍ أقل فتكاً من تلك المستخدمة في غزة. وعادةً ما تقع جرائم القتل في الضفة الغربية على يد جنود من المشاة، بدلاً من الطائرات المقاتلة والمدفعية والقنابل.

İşgalci devletin Filistinlileri “damla damla” öldürmesi uluslararası medya kuruluşlarının ve Batılı ülkelerin umurunda değil. Ancak bunun tek istisnası Amerikan Ruleti'dir. Ne yazık ki işgalci ülkeler açısından, gazeteci Sherine Abu Aqla'da olduğu gibi, şehit Filistinlilerden birinin aynı zamanda Amerikan vatandaşı olması durumunda halk protestosu daha da güçlenecek.

En azından işgale karşı muamele açısından, bir Amerikan vatandaşının bedeni binlerce “sıradan” Filistinlinin bedenine bedelmiş gibi görünebilir. Bu gibi durumlarda ABD Dışişleri Bakanlığı, ölen Filistinliye önemsiz bir istatistik olarak değil, bir insan gibi davranmak zorunda kalıyor. Bazen soruşturma açılması ve sorumluların yargılanması için işgal hükümetine kamuoyu önünde baskı yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Bu hesaplamalar sonucunda işgalci devletin işgal altındaki Batı Şeria'da insansız hava araçları kullanmaya başlaması pek olası görünmüyor. Çünkü bu strateji ölüm ve yaralanmaların artmasına, bu da yeni bir intifadanın başlamasına neden olabilir. İşgal hükümetinin yeni bir intifadanın patlak vermesinde hiçbir çıkarı olmadığı sürece bu bir gerçeklik olarak kalacaktır.

Ancak yeni hükümetin, apartheid destekçilerinden oluşan fanatik bir tabana ve aşırı sağcıların Kahanist Siyonist ideolojisine dayanması göz önüne alındığında, muhtemelen bölgeyi alevlendirmekten çıkarı var.

Gazze ve Keşmir arasındaki benzerlikler

Bu tür açıklamalar Keşmir'deki Müslümanlara tanıdık geliyor. Hindistan güvenlik güçleri Keşmir'de onbinlerce Müslümanı öldürüp yok etti, ancak devlet, Gazze'de olduğu gibi, uluslararası toplumun onların durumunu derinden umursamadığı bilgisiyle rahatlamış görünüyor. Hatta uluslararası toplum bazen Hindistan hükümetinin “terörist” ve ayrılıkçı unsurlara karşı yürüttüğü mücadeleye sempati duyduğunu bile ifade ediyor.

Öte yandan Hindistan hükümeti, Hindistan'ın geri kalan kısmındaki Müslümanlara karşı herhangi bir katliam yapmama konusunda kararlı çünkü böyle bir adım, uluslararası alanda konuya büyük ilgi gösterilmesine yol açacaktır.

2020 yılında Delhi'de yaşanan Müslüman katliamı uluslararası medyayı nispeten uzun süre meşgul etti. Hindistan'ın aşırı milliyetçileri, dünyanın dikkatini çeken büyük çaplı katliamlar gerçekleştirmek yerine "damlatma yöntemini" kullanmanın daha iyi olduğunu fark etmiş görünüyor.

Filistin'den Hindistan'a kadar şehit naaşlarını toplayıp Beyaz Saray'ın ya da Avrupa Parlamentosu'nun girişlerinin önüne koyarsak, içeridekiler bu konuya dikkat etmek zorunda kalacaklar. Ancak asıl endişeleri öncelikle kendilerinde kalacak, yani böyle bir adım onları yalnızca işgal liderlerinin ve Hintli liderlerin şunu söylemesini talep etmeye itecek: "Tüm cinayetleri bırakmalısınız, çünkü binalarımızı terk etmek istiyoruz."

Düzeltme önerin

ortak:

 

İşaretler:

İsrail işgali

Filistinliler

Filistin davası

İsrail ordusu

Batı Şeria

Embriyo

Gazze

Devamını okumaya devam edin..

Neden İsrail işgalinin sürekli hedefi oluyor? "Cenin Kampı"nın kuruluş tarihi

 

Arapça Posta

Nelly Adel

Yayınlanma: 07/04/2023 08:40 GMT

Güncelleme: 07/05/2023 11:30 GMT

 

Cenin mülteci kampı ve şehri - ShutterStock

Cenin kampı, işgal altındaki Filistin'in Batı Şeria'sında bulunan en önemli ve ünlü mülteci kamplarından biridir. Bu kamp, ​​küçük alanına ve sınırlı nüfusuna rağmen, bu amaç için her zaman önemli ve önemli bir istasyon olmuştur.

Buradan itibaren İsrail işgaline karşı silahlı Filistin direnişi aktif hale geliyor ve burayı kalıcı bir hedef noktası haline getiriyor ve işgal otoritelerinin çeşitli yollarla etkisini bastırmaya ve silmeye çalıştığı hassas bir konum haline getiriyor.

Cenin kampının İsrail işgaline karşı uzun bir mücadele geçmişi var - ShutterStockCenin kampının İsrail işgaline karşı uzun bir mücadele geçmişi var - ShutterStock

Cenin mülteci kampının kuruluş tarihi

Filistinliler dünyadaki en büyük mülteci milletlerinden biri olarak kabul ediliyor. Bugün dünya çapındaki Filistinli mültecilerin toplam sayısının 7,4 milyon olduğu tahmin ediliyor.

İşgal altındaki Filistin topraklarında İsrail Devleti'nin kurulmasının ardından çok sayıda mülteci kampı kuruldu. Binlerce Filistinlinin şehirlerinden sistematik olarak sınır dışı edilmesi ve zorla tahliye edilmesi nedeniyle.

Dolayısıyla Ürdün, Lübnan, Mısır ve Suriye gibi komşu Arap ülkelerindeki mülteci kamplarının yanı sıra Batı Şeria'da 1948 sınırlarından yerinden edilmiş çok sayıda mülteci bulunuyor.

Cenin mülteci kampı ilk olarak 1953 yılında Hayfa, Carmel bölgesi ve çevre köylerden gelen ve 1948 Nakba sırasında etnik temizliğe ve zorla yerinden edilmeye maruz kalan Filistinlileri barındırmak için kuruldu . O dönemdeki İsrail işgali, o dönemde yeni doğmakta olan İsrail Devleti'nin kurulmasına yer açmak için yaklaşık 750.000 Filistin vatandaşını evlerini terk etmeye zorlamıştı.

Batı Şeria'daki diğer kamplar gibi kamp da UNRWA'nın Ürdün hükümetinden kiraladığı araziler üzerine kuruldu. Ta ki doksanlı yılların ortalarında kamp Filistin Yönetimi'nin kontrolüne girene kadar.

1949'da Cenin şehrinin tamamı Ürdün yönetimi altına girdi ve Batı Şeria ile birlikte Ürdün Haşimi Krallığı ile birliğe girdi. 

Daha sonra 1964'te Nablus Valiliği'nin Cenin Tugayı'nın karargahı oldu. Şehir, 1967'deki Naksa Savaşı sırasında İsrail tarafından işgal edilene kadar Ürdün yönetimi altında kaldı.

Bu durum, Cenin şehrinin 1994 yılında Gazze-Eriha Anlaşması kapsamında kurulan Filistin Yönetimi'nin idaresine girdiği 1995 yılına kadar bu şekilde devam etti. Cenin şehri o zamandan beri Cenin Valiliği'nin merkezi haline geldi ve en büyük kampı kendi adını taşıyan kamptır.

Aşırı nüfus ve zayıf yetenekler ve hizmetler

Kamp şu anda Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin şehrinde 420.000 metrekarelik bir alanda bulunuyor. Filistin Wafa Haber Ajansı'nın aktardığına göre Filistin Merkezi İstatistik Bürosu'nun verilerine göre resmi istatistiklere göre kamptaki nüfus yaklaşık 11.680 kişi .

Kampın sakinlerinin köylerine yakınlığı nedeniyle, kamp sakinlerinin çoğu hâlâ Yeşil Hat içindeki akrabalarıyla yakın bağlarını sürdürüyor.

Kamp sakinlerinin çoğu Cenin çevresindeki bölgelerde tarım sektöründe de çalışıyor.

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı ( UNRWA ) kampa sağlık, eğitim, yardım ve sosyal hizmetler, istihdam yaratma programları ve acil durum gıdaları gibi bazı temel hizmetleri sunmasına rağmen, kamp hâlâ aşırı kalabalık okullar ve yüksek işsizlik oranlarından sıkıntı çekiyor. ve 2002'deki ikinci intifadanın yarattığı büyük yıkım.

Ajansa göre kamp nüfusunun yaklaşık dörtte biri işsizlik ve borçla boğuşuyor.

Kamp, Filistin direnişinin merkezi olarak ünlendi - ShutterstockKamp, Filistin direnişinin merkezi olarak ünlendi - Shutterstock

Kampın kasıtlı olarak hedef alınması ve yok edilmesi geçmişi

Kamp onlarca yıldır pek çok huzursuzluğa sahne oldu ve 2002'de İkinci İntifada sırasında İsrail askerlerinin kampı pusuya düşürmesiyle neredeyse tamamen yok edildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün araştırmasına göre o dönemde aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en az 52 Filistinli öldürüldü. Öte yandan direnişle çıkan çatışmada 23 İsrail askeri öldürüldü, çok sayıda asker de yaralandı.

Cenin şehri ve kampı, yakın zamanda , özellikle 2021 yılında İsrail güçlerinin yoğun saldırılarına tanık oldu ve son olayların Temmuz 2023'te artmasıyla birlikte bu bölge, Gazze Şehri ile birlikte, Filistin direnişinin önemli bir sembolü haline geldi .

Cenin'de ve başka yerlerde genç Filistinliler, devam eden İsrail işgalinin baskısıyla ve Filistin Yönetimi'nin etkinliğinin azalmasıyla ilgili hayal kırıklığıyla yüzleşmenin tek yolu olarak giderek daha fazla silaha sarılıyor.

Cenin kampında çeşitli gruplardan silahlı savaşçılar yer alıyor, dolayısıyla İsrailliler bu kampı "terörist faaliyet" olarak adlandırdıkları şeyin merkezi olarak görüyor.

Kampta kötü yaşam koşulları ve aşırı kalabalık yaşanıyor - ShutterstockKampta kötü yaşam koşulları ve aşırı kalabalık yaşanıyor - Shutterstock

Sitenin tarih boyunca önemi

Cenin kampının doğduğu bölgenin Filistin milliyetçiliği ve işgale karşı direniş ruhu açısından tarihi öneme sahip olması dikkat çekiyor.

Cenin bölgesi, Cenin'in sadece 18 kilometre batısındaki Ya'bad'da 1935'te yapılan bir savaşta öldürülen Suriye doğumlu İzzeddin el-Kassam liderliğindeki İngiliz yönetimine karşı ilk organize Filistin direnişinin kalesiydi .

Ayrıca, Farhan Al-Saadi ve Youssef Abu Durra gibi 1936'daki Filistin devriminin liderlerinin çoğu Cenin'dendi veya orada ikamet ediyordu. Ta ki bu siyasi mirasın olduğu bir yerde bir mülteci kampının kurulması ona ilave bir sembolizm kazandırana kadar.

Düzeltme önerin

ortak:

 

İşaretler:

Embriyo

Filistin

Filistin direnişi

İsrail işgali

İsrail

Devamını okumaya devam edin..

“Ateş Dağı”nın eteğinde bir kale… 200 yılı aşkın süredir sönmeyen direnişin ateşi Cenin

 

Arapça Posta

Yaman Hallaq

Yayınlanma: 05/12/2022 13:09 GMT

Güncelleme: 05/12/2022 13:09 GMT

 

Cenin kampındaki direnişçiler İsrail'in takip ettiği iki esire verdikleri desteğe lanet ediyor - Anadolu

Batı Şeria'nın kuzeyinde yer alan Cenin, yalnızca işgalci İsrailliler için bir diken olmakla kalmamış, her zaman Fransız işgaline karşı mücadele eden direnişin ateşi olmuş ve Napolyon Bonapart'ın askerleri buranın evlerini yakarak intikamını almıştı. İngiliz işgaline direndi ve İngilizlerin misillemesi şehrin neredeyse dörtte birini bombalayarak geldi.

Cenin veya “Ain al-Janain”... İsa'nın Yeri ve “Ain Goliath” tiyatrosu.

Arkeologlara göre Kenanlılar, M.Ö. 2450 yıllarında Cenin şehrini kurarak dünyanın halen üzerinde yaşanılan en eski şehirlerinden biri haline getirmişlerdir.Bu şehrin adı eski Mısırlılar, Babilliler ve Antik Çağ kaynaklarında ve antik eserlerinde geçmektedir. Süryaniler.

İslam fetihleri ​​sonrasına kadar bu isimle anılmayan bu yerin önceki adı “bahçelerin pınarı” anlamına gelen “Ain Canim” idi.

Modern zamanlarda şehir önem kazanmıştır; Fransız, İngiliz ve İsrailli işgalcilere karşı direnişin merkezi olan kent, geçmişte öncelikle dini öneme sahipti. İsa'nın Nasıra'dan Kudüs'e giderken buradan birden fazla kez geçmesi nedeniyle Hıristiyanlar arasında beşinci kutsal yer olarak kabul edilir. Aynı şekilde İsa, şehrin bir parçası olan Burqin köyünün eteklerindeki bir mağarada izole edilmiş 10 cüzamlıyı iyileştirdi.

MS 4. yüzyılın başlarında Büyük Konstantin, Nasıra ile Beytüllahim arasındaki Hıristiyan hacılar için bir rota haline gelen George Kilisesi olarak bilinen Burqin Kilisesi'ni inşa etti.

İslam fetihlerinin ardından Emeviler ve Abbasiler'in kontrolüne geçtiği bölge, Abbasi devletinin yıkılmasıyla 1103'te Haçlılar'ın Cenin'i işgal etmesini sağladı ve Selahaddin Eyyubi'nin Kudüs'ü kurtarmasıyla yeniden Müslüman yönetimine geri döndü.

1255 yılına gelindiğinde Cenin Memlüklerin eline geçmiş ve şehrin kuzeyinde İslam tarihinin en önemli savaşlarından biri olarak kabul edilen Ayn Calut Muharebesi yaşanmış ve Memlükler bu savaşı kazanmışlardır. Moğollar.

Şehir, Osmanlı döneminde çok gelişmiş, Fransız işgalinden İngiliz işgaline ve İsrail işgaline kadar işgale karşı bir direniş merkezi haline gelmeden önce bir istikrar dönemi yaşamıştır.

Hollandalı bir gezgin tarafından 1880'de yazılan Cenin şehri\WikimediaHollandalı bir gezgin tarafından 1880'de yazılan Cenin şehri\Wikimedia

Cenin... "Ateş Dağı"nın eteklerinde bir kale

Cenin, adını şehir halkının sömürgeciliğe karşı direnişini simgeleyen 1799 yılına dayanan bir olaydan alan “Ateş Dağı”nın eteklerinde yer alıyor.

O dönemde Filistin - Levant'ın geri kalanı gibi - Osmanlı İmparatorluğu'nun yönetimi altında yaşıyordu ve Fransız işgali, Napolyon Bonapart'ın önderliğinde burayı işgal etmeye hazırlanıyordu.

Fransız kuvvetleri Cenin şehrine doğru ilerlemeye başlayınca kent sakinleri, Fransız kuvvetlerinin ilerlemesini engellemek amacıyla ana geçim kaynakları olan zeytin tarlaları ve meyve bahçelerini ateşe vermekten çekinmedi. Zafer Fransızların müttefiki haline geldiğinde Napolyon'un güçleri, Osmanlılara yardım eden halkına misilleme olarak şehri yakarak ve evlerini yağmalayarak karşılık verdi.  

1918'de Birinci Dünya Savaşı'nda Filistin İngiliz işgaline girdiğinde Cenin teslim olmadı. Daha ziyade yeni bir direnişin tohumu burada oluştu ve İzzeddin el-Kassam devriminin popüler kuluçka merkezi oldu.

İngiliz Tugayı Komiser Yardımcısına ofisinde suikast

طوال فترة الاحتلال البريطاني لفلسطين لعبت جنين دوراً مركزياً في المقاومة، ففي عام 1935 أنشأ عز الدين القسام أول تنظيم للمقاومة المسلحة، ووجد في جنين حاضنة شعبية من المؤمنين بالثورة والداعمين لها.

وعقب وفاته، تسلَّم القيادة من بعده فرحان السعدي، الذي وُلد في قرية المزار الواقعة في قضاء جنين، وبذلك تحولت المدينة إلى مركز للمقاومة الفلسطينية.

واستمرت المدينة بلعب دور فاعل أثناء الثورة العربية التي امتدت ما بين عامَي 1936 و1939، حتى إن المقاومين اغتالوا مساعد مفوض اللواء البريطاني في مكتبه في جنين عام 1938.

وكما أحرقت قوات نابليون جنين انتقاماً من مقاومة أهاليها للاستعمار الفرنسي، دخلت القوات البريطانية بالمتفجرات إلى المدينة، وتم تفجير قرابة ربع مساحتها.

وعلى الرغم من الانتقام البريطاني المروِّع من أهالي جنين، فإنهم لم يستسلموا للاحتلال واستمروا في المقاومة، حتى إن جيش التحرير العربي بقيادة فوزي القاوقجي استخدم جنين كقاعدة في حرب فلسطين عام 1948، التي كانت الحرب الأولى في تاريخ الصراع الفلسطيني- الإسرائيلي.

Cenin yakınlarında İsrail işgal ordusu askerleri/Reutersجنود من جيش الاحتلال الإسرائيلي قرب جنين/رويترز

جنين تحت الحكم الأردني

بعد نكبة عام 1948، واحتلال الإسرائيليين للأراضي الفلسطينية، وقعت جنين كذلك تحت الاحتلال الإسرائيلي خلال "قتال العشرة أيام"، لكن ذلك لم يستمر لفترة طويلة؛ إذ استطاع أهالي جنين تحريرها بمساعدة الجيش العراقي.

وبعد اتفاقيات الهدنة لعام 1949 بين إسرائيل ومصر ولبنان والأردن وسوريا، أصبحت جنين تحت الحكم الأردني وتم ضمها للأردن عام 1950، وفقاً لـ Britannica.

ومع حلول عام 1953 أسست الحكومة الأردنية مخيم جنين لإيواء الفلسطينيين النازحين الذين استولت القوات الإسرائيلية على منازلهم بعد النكبة.  

وبقيت جنين تحت الحكم الأردني إلى أن احتلتها إسرائيل ثانية بعد حرب عام 1967، ومنذ ذلك الحين لم تهدأ المقاومة في جنين حتى بعد أن أصبحت المدينة ومخيمها تابعَين للسلطة الفلسطينية.

هل قضت إسرائيل على "عش الدبابير" حقاً؟

لا تزال جنين تقاوم الاحتلال الإسرائيلي إلى اليوم، وتتصدر من فترة إلى أخرى عناوين الأخبار ولعل "السور الواقي" كان أبرز المعارك التي كان مسرحها مخيم جنين المقاوم.  

ففي عام 2002 على سبيل المثال، شنَّت القوات الإسرائيلية هجوماً على مخيم جنين في عملية أطلقت عليها تل أبيب اسم "السور الواقي"، فطوَّقت المخيم بالكامل بالدبابات وقوات المشاة، وفي المقابل شكَّل المقاومون غرفة عمليات مشتركة من كافة الفصائل وجهزت 200 مقاوم مسلحين بالبنادق والعبوات بدائية الصنع.

استطاع المقاومون في البداية قتل 13 جندياً إسرائيلياً وإصابة 15 آخرين، وذلك عن طريق نصب الكمائن المفخخة في أزقة المخيم؛ لذلك قرَّر رئيس أركان جيش الاحتلال شاؤول موفاز منع الماء والكهرباء والطعام عن أهالي المخيم وقصفه بالطائرات والمدفعية؛ الأمر الذي أسفر عن هدم جزء من المخيم وتسويته بالأرض.

حيث دمَّر الاحتلال في تلك العملية 455 منزلاً بالكامل كما ألحق ضرراً بـ800 منزل أخرى واستشهد 58 من أبناء المخيم، وكان معظمهم من المدنيين، فضلاً عن اعتقال المئات من أبناء المخيم.

لكن جاء الرد من المقاومين بقتل 50 جندياً إسرائيلياً وإصابة العشرات؛ مما يجعل عملية "السور الواقي" واحدة من أكثر العمليات التي تكبدت فيها إسرائيل خسائر بشرية ومادية.

Bu nedenle İsrail medyası bu kayıpları meşrulaştırmaya çalıştı ve İsrail güçlerinin yok edilmesi gereken bir “eşek arısı yuvası” olarak nitelendirdikleri kamptaki direnişi yok ettiğini iddia etti, ancak sonraki yıllar direnişin ölmediğini kanıtladı. İsrail'in iddia ettiği gibi Cenin kampı.

İsrail işgal güçleri Cenin/Anadolu'da Filistinlileri vuruyorİsrail işgal güçleri Cenin/Anadolu'da Filistinlileri vuruyor

Direniş devam ediyor

Cenin'in işgale karşı çeşitli şekillerde direnişi nedeniyle uğradığı kayıplara rağmen kentte direniş halen devam ediyor ve bunu gösteren pek çok olay yaşanıyor.

2021 yılında direniş savaşçıları ile işgal askerleri arasında çok sayıda çatışma yaşandı; bunlardan ilki 3 Filistinlinin şehit olması ve 4 İsraillinin yaralanmasıyla, ikincisi ise kent ve çevresinden 4 Filistinli gencin şehit olmasıyla sonuçlandı. Kampın açılması ve bunun sonucu da işgalci askerlerin kendilerini korumak için canlı kurşunların yoğun örtüsü altında kampı terk etmesi oldu.

Bireysel silahlı operasyonların da eksik olmadığı o yıl, Filistinli Diaa Hamarsheh'in düzenlediği silahlı saldırıda 5 İsrailli öldü, 6 kişi de yaralandı.

Filistinli gençlik operasyonu sonrası İsrail güvenlik alarmıCenin kampındaki Filistinli genç “Raad”ın operasyonu sonrasında İsrail güvenlik alarmı verdi/Reuters

Hayalet silahlı adam

“Hayalet Silahlı Adam” 2022'de Cenin'deki direnişin en belirgin örneklerinden biriydi ve bu hayalet, Cenin kampında yaşayan 29 yaşındaki genç Raad Hazem'den başkası değildi.

Tel Aviv'in kurucusu Meir Dizengoff'un adını taşıyan Dizengoff Caddesi'nde bulunanlara ateş açan Raad, 5 ölü, 6 yaralı bıraktı ve ardından sessizce, arkasında hiçbir iz bırakmadan geri çekildi.

Bu olay, "hayaletin" yeniden ortaya çıkması korkusuyla restoran ve barlarını erken kapatmaya başlayan İsraillilerin yüreklerinde korku yarattı.İsrail işgal güçleri, daha sonra gerçekleştirilen operasyonun failini aramaya başladı. İsrail'in önemli caddeleri.

İsrail güçleri, Yafa şehrinde Raad'ı bulmayı başardı ve onun şehadetinin ardından İsrailliler, 2022 başından bu yana 10 şehit veren ve onlarca yaralının olduğu Cenin şehrine baskın düzenledi. Böylece bu yıl şehit ve yaralı sayısında Filistin şehirleri listesinin başında yer alacak ve işgalin askeri kontrol noktalarına yönelik direniş operasyonları ve saldırılarda en büyük paya sahip olacak.

Düzeltme önerin

ortak:

 

İşaretler:

tarih

Filistin

Filistinliler

Filistin davası

Filistin direnişi

Embriyo

İsrail işgali

Fransız işgali

Tarihi şehirler

Şehirler

Devamını okumaya devam edin..

Afganistan'dan Irak'a, Gazze'den Cenin'e... Neden “işgal”den, savaştan önce ilk hedef alınan basın oluyor?

 

Arapça Posta

Yayınlanma: 05/11/2022 12:57 GMT

Güncelleme: 05/11/2022 15:52 GMT

 

Gazeteci Sherine Abu Aqla, Cenin baskını öncesinde İsrail tarafından öldürüldü

İsrail'in Filistinli gazeteci Şerine Ebu Aqla'yı öldürmesi , Afganistan'dan Irak'ın işgaline, Libya'dan Gazze'den Cenin'e kadar büyük olayların öncesinde basının hedef alınması tartışmasını yeniden gündeme getiriyor: Her seferinde amaç nedir?

Katar El Cezire kanalı muhabiri Sherine Abu Aqla, 11 Mayıs 2022 Çarşamba sabahı, üzerinde kask ve üzerinde "basın" yazan koruyucu ceket olmasına rağmen yüzüne isabet eden kurşunla yaralandı. Onu hedef almaktan koruyacak belirgin harflerle yazılmıştı. Doğrudan veya rastgele kurşunlar.

Sherine Abu Aqla yalnız değildi. Daha ziyade, birden fazla kanal, web sitesi ve gazeteyle çalışan bir grup muhabir ve gazeteciden biriydi. Hepsi işlerini yapmak için işgal altındaki Batı Şeria'daki Cenin şehrine doğru yola çıkıyorlardı. Bu, İsrail işgal ordusunun Cenin kampında gerçekleştirmeye hazırlandığı yaklaşan bir baskını veya işgalci ordu için zor olan bir "eşek arısı yuvasını" kapsayacaktı .

 

İsrail bu gazetecilerin işlerini yapmak üzere Cenin'e doğru yola çıktıklarını fark eder ve hepsinin basın izinleri vardır.Gerçekten de Cenin'e varıp arabalarından inerek sahadaki olayları takip edebilecekleri ve işlerini yapabilecekleri yere doğru yola çıkarlar . Gazeteci heyeti, üzerinde belirgin harflerle "Basın" (Basın) yazan koruyucu yelek ve kasklar giyerek tamamen açık bir alana vardığında, ayırma duvarını geçtikten sonra İsrail kurşunları, İsrail kurşunlarıyla ateşlendi. gazeteciler, Sherine Abu Aqla'ya suikast düzenledi ve meslektaşı Ali Al-Samoudi'yi yaraladı.

Bu bir tesadüf ya da rastgele bir kurşun değil

Bu hedeflemenin niteliği, zamanlaması ve kurbanları hakkında soruların ortaya çıkması doğaldır. Zamanlama, İsrail işgal ordusunun Cenin kampına gerçekleştirmek üzere olduğu bir baskın veya baskınla bağlantılı ve kurban Şerine Ebu Aqla, “Filistin'in özgür sesi” olarak tanımlanıyor. Faili tanımak zor, El Cezire'nin açıklamasında da anlatıldığı gibi “soğukkanlı suikast” suçunun asıl amacını bilmek hiç de zor değil.

El Cezire'nin Kudüs ofisi müdürü Walid Al-Omari, Sherine Abu Aqla'nın öldürülmesiyle ilgili koşulların, onun İsrailli bir keskin nişancı tarafından kasıtlı olarak hedef alındığını açıkça gösterdiğini, zira öldürüldüğü bölgede herhangi bir çatışma yaşanmadığını söyledi. ve işgal askerlerine taş atan hiçbir Filistinli yoktu ve Filistinli bir yetkili, İsrail güçlerinin, Cenin kentinde yoğun ordu baskınlarına tanık olan bir baskını takip ederken Sherine Abu Aqla'ya “suikast yaptığını” söyleyerek bu senaryoyu doğruladı. geçtiğimiz birkaç hafta.

Aynı mesaj, sırtından vurulan ve daha sonra hastaneye kaldırılan Sherine Abu Aqla'nın meslektaşı Ali Al-Samoudi tarafından da El Cezire'ye şöyle söylenerek doğrulandı: “Sherine'i işgal askerlerinin keskin nişancı mermileriyle hedef almak kasıtlıydı, çünkü bölge Kurşunların atıldığı yer herhangi bir etkinlik veya gösteriden tamamen yoksundu.” Veya toplantılar. Yere düştüğü sırada şehit Şerine Ebu Aqla'nın hemen yanında bulunan bir başka gazeteci de, ses ve görüntüyle belgelenen aynı hikayeyi doğruladı ve video gerçekten yayınlandı.

 

ورغم كل تلك الأدلة الدامغة تسعى إسرائيل إلى خلط الأمور من خلال بيان لجيش الاحتلال يقول فيه إن الصحفيين أُصيبوا خلال تبادل لإطلاق النيران بين عناصره ومَن وصفهم بـ"مطلوبين"، في إشارة لرجال المقاومة الفلسطينية. ولاحقاً عرض وزير خارجية إسرائيل يائير لابيد فتح تحقيق مشترك مع السلطة الفلسطينية في مقتل أبو عاقلة، بينما وجّه رئيس الوزراء نفتالي بينيت اتهاماً للجانب الفلسطيني بقوله إنهم "فتحوا النيران بشكل عشوائي باتجاه الصحفيين".

الرواية التي تسعى إسرائيل للترويج لها تثير السخرية، على أقل تقدير، فالفيديو الذي يوثق الجريمة بأكملها يوضح كيف انطلقت الرصاصات القاتلة فجأة من ناحية وجود قناصة الاحتلال، بينما الجهة الأخرى هي جدار الفصل العنصري الذي بنته إسرائيل، ولا يوجد أي مصدر آخر للنيران. النقطة الأخرى تتعلق بشيرين أبو عاقلة نفسها، أي الضحية، التي من المؤكد أنها تمثل شوكة في خاصرة الاحتلال من خلال قيامها بعملها وفضح جرائمه. والنقطة الأخيرة هنا هي تصريحات المسؤولين الإسرائيليين التي تمثل "غطاء سياسياً" واضحاً لجريمة الاغتيال.

استهداف الصحفيين قبل غزو أفغانستان والعراق

جريمة اغتيال شيرين أبو عاقلة تفتح ملفاً دسماً من الجرائم التي تستهدف الصحافة بالتحديد قبل أو خلال أحداث بعينها، ويمتد تاريخ هذا الملف لأكثر من عقدين من الزمان. ففي عام 2001، وبعد وقوع أحداث 11 سبتمبر/أيلول في الولايات المتحدة، كانت أفغانستان هدفاً للانتقام الأمريكي، حيث كانت حكومة طالبان وقتها تستضيف قادة تنظيم القاعدة، ورفضت تسليمهم إلى واشنطن دون أن تقدم الأخيرة أدلة تؤكد ضلوع التنظيم في الهجمات التي قتلت نحو 3 آلاف مدني.

وبدأ الغزو الأمريكي لأفغانستان من الجو، عن طريق إسقاط أطنان من القنابل والصواريخ من طائرات تحلق على ارتفاعات شاهقة، إضافة إلى إسقاط أسلحة للتحالف الشمالي الأفغاني المعادي لطالبان.

عندما بدأت الولايات المتحدة قصف أفغانستان، يوم 7 أكتوبر/تشرين الأول 2001، كان مكتب قناة الجزيرة في العاصمة كابول هو المصدر الوحيد أمام العالم لمعرفة ما يجري على الأرض في أفغانستان، وكان مدير المكتب تيسير علوني هو الصحفي الأجنبي الوحيد في البلاد وقتها.

وخلال مؤتمر صحفي لوزير الدفاع الأمريكي في إدارة جورج بوش، دونالد رامسفيلد، وجّه الوزير الأمريكي اتهاماً لعلوني بالكذب، على خلفية الصور المباشرة التي تنقلها الجزيرة للعالم أجمع من على الأرض في أفغانستان، وبعد ذلك الاتهام العلني من جانب رامسفيلد، قام الجيش الأمريكي بقصف مكتبَي الجزيرة في كابول وقندهار.

القصف الأمريكي لمكاتب قناة الجزيرة في أفغانستان وقع قبل أيام قليلة من دخول قوات التحالف الشمالي الأفغانية، المدعومة من الولايات المتحدة، إلى العاصمة كابول، وإعلان هزيمة طالبان وسيطرة الأمريكيين وحلفائهم على البلاد، فهل كان من قبيل المصادفة اختيار هذا التوقيت للقضاء على المصدر الصحفي الوحيد للمعلومات هناك؟

الرئيس الأمريكي جورج بوس الذي اتخذ قرار غزو العراق يحاول تفادي حذاء صحفي عراقي /رويترز

اللافت هنا هو أن تيسير علوني، مراسل الجزيرة في أفغانستان، والذي كاد أن يفقد حياته خلال قصف مكتب كابول، انتقل للعمل في مكتب القناة في العاصمة العراقية بغداد، ليتحول إلى هدف للقوات الأمريكية مرة أخرى، لكنه نجا، بينما كان مصير زميله طارق أيوب الاستشهاد، بفعل القصف الأمريكي لمكاتب القناة القطرية في بغداد.

التوقيت هنا أيضاً كان لافتاً، فالغزو الأمريكي للعراق بدأ في مارس/آذار 2003، لكن القوات الأمريكية دخلت بغداد واحتلتها يوم 9 أبريل/نيسان، وقبل ذلك بيوم واحد، أي يوم 8 أبريل/نيسان 2003، قصفت الطائرات الأمريكية مكاتب قناتي الجزيرة وأبوظبي الإماراتية أيضاً، وأفلت أغلب الصحفيين من الاغتيال، بينما فقد طارق أيوب مراسل الجزيرة حياته.

وكان طارق أيوب، فلسطيني-أردني مولود في الكويت، يقوم بتغطية غزو العراق من منطقة الرويشد على الحدود العراقية-الأردنية، لكنه انتقل بعد بداية الحرب بأسبوع إلى بغداد، وكان يقف على سطح بناية مكاتب الجزيرة عندما استهدف المبنى المكون من ثلاثة طوابق صاروخ أمريكي، تمكّن زملاء طارق من النجاة، لكنه استشهد.

وبعد أن استهدفت القوات الأمريكية مكاتب القنوات والصحفيين العاملين في العراق، انتقل الصحفيون للإقامة في فندق فلسطين ببغداد، حيث حاولوا مواصلة أداء عملهم، وكشف حقيقة ما يجري على الأرض للعالم المتلهّف لمعرفة ما يحدث، فقام الجيش الأمريكي بقصف فندق فلسطين نفسه، فماذا يمكن أن يكون الهدف من قصف فندق يستضيف صحفيين من جنسيات مختلفة؟

من ليبيا إلى غزة وأخيراً جنين والضحية أبو عاقلة

استهداف الصحفيين قبل أو أثناء الحروب أو الاحتجاجات الكبرى أو الصراعات بشكل عام أصبح أمراً ممنهجاً ومنظماً، بحسب بيانات وتقارير تُصدرها المنظمات الصحفية والحقوقية الدولية بشكل متكرر.

ففي ليبيا، عندما اندلعت الثورة ضد الديكتاتور الراحل معمر القذافي، في فبراير/شباط عام 2011، تعرّض الصحفيون لأشكال متعددة من الترهيب، سواء القتل أو الخطف أو الاعتقال، وكان لقناة الجزيرة أيضاً نصيبها، إذ قتل علي حسن الجابر، مصور القناة، في مارس/آذار 2011، خلال تغطيته الاحتجاجات في مدينة بني غازي شرقي ليبيا.

أما في فلسطين، فتاريخ الاحتلال الفلسطيني في استهداف الصحفيين عموماً، وتنفيذ ذلك خلال أو قبل الأحداث الكبرى على وجه الخصوص أصبح مكشوفاً، لدرجة أن منظمات صحفية دولية تقدمت بالفعل بدعاوى جنائية ضد إسرائيل أمام محاكم وهيئات دولية.

وكان استهداف وهدم برج الجلاء خلال حرب غزة، العام الماضي، مثالاً صارخاً في هذا السياق. كانت حرب غزة، التي أشعلها رئيس وزراء إسرائيل السابق بنيامين نتنياهو، على أمل التشبث بالمنصب والهروب من محاكمته بالفساد وخيانة الأمانة، قد بدأت يوم 11 مايو/أيار، وقصفت طائرات الاحتلال القطاع المحاصر بشكل عشوائي لتقتل المدنيين، وتتصدر صور هؤلاء وسائل الإعلام حول العالم.

طارق أيوب مصور قناة الجزيرة الذي استشهد برصاص غادر في ليبيا

وعندما قصف الاحتلال منزلاً وقتل أفراد أسرة فلسطينية عبارة عن 10 أفراد، 8 أطفال وامرأتين، أصبحت تلك الجريمة حديث العالم، وتأكدت خسارة إسرائيل معركة التعاطف الدولي، ربما الأولى منذ تأسيسها على أرض فلسطين عام 1948، فجاء الرد سريعاً من جانب جيش الاحتلال.

برج الجلاء في قطاع غزة كان عبارة عن مبنى يضم مكتب وكالة أسوشيتد برس (Associated Press) الأمريكية، ومكاتب قناة الجزيرة، فضلاً عن مكاتب وشقق سكنية أخرى، تعرض لقصف مباشر من جانب إسرائيل، في اليوم التالي مباشرة لجريمة قتل الأسرة الفلسطينية بهدم المنزل فوق رؤوس الأطفال والنساء.

وأظهرت ردود الأفعال الدولية على استهداف الاحتلال الإسرائيلي لبرج الجلاء، أن الهدف المباشر لذلك العدوان هو منع تغطية ما تقوم به إسرائيل في القطاع المحاصر، بعد أن بات واضحاً أن إسرائيل تخسر التعاطف الدولي معها لصالح الفلسطينيين. 

Associated Press CEO'su Gary Pruitt, İsrail'in El Jalaa Kulesi'ni yok etmesini "inanılmaz derecede rahatsız edici bir gelişme" olarak nitelendirerek şunları ekledi: "İsrail ordusunun AP ofisi ve İsrail'in bulunduğu binayı hedef alıp yok edeceğini öğrendiğimizde şok olduk ve dehşete düştük. Gazze'deki diğer medya kuruluşlarının ofisleri." … Bugün yaşananlardan dolayı dünyanın Gazze'de olup bitenler hakkında pek bir bilgisi olmayacak ."

Washington merkezli Ulusal Basın Kulübü de yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Bu eğilim, İsrail güçlerinin bu tesislere, çatışmanın bağımsız ve doğru haberini bozmak için saldırıp saldırmadığı sorusunu gündeme getiriyor."

Naftali Bennett başkanlığındaki İsrail hükümetinin, işgal ordusu için hiç de kolay olmayacağı düşünülen Cenin kampına baskın yapma kararı almasının ardından, Sherine Abu Aqla suikastının, dikkatleri Cenin'de gerçekleştirilebilecek katliamlardan başka yöne çekmeyi amaçladığı görülüyor. Olayların gösterdiğine göre ve Bennett, Dışişleri Bakanı Yair Lapid ve Savunma Bakanı Benny Gantz'ın soğukkanlı suikastla ilgili sunduğu siyasi haberlere göre işgal altındaki Batı Şeria'da muhtemelen işgal güçleri tarafından işlenecek olan tanık Şirin Ebu Aqla'nın.

Düzeltme önerin

ortak:

 

İşaretler:

Politika

Orta Doğu

Sherine Abu Aqla

Embriyo

İsrail işgali

Irak işgali

Devamını okumaya devam edin..

"Otoritenin tutumu utanç verici ve Hizbullah'tan çok şey bekliyoruz." Ebu Marzuk: İşgalin bu kadar kırılgan olduğunu bilseydik binlerce savaşçı gönderirdik.

 

Arapça Posta

Yayınlanma: 30.10.2023 07:14 GMT

Güncelleme: 30.10.2023 07:14 GMT

 

Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Abu Marzuk - Anadolu

Hamas siyasi bürosu üyesi Musa Ebu Marzuk, işgalin uğruna yürüttüğü savaşa ilişkin Ramallah'ta "Filistin Yönetimi'ndeki kardeşlerimiz için utanç verici" olarak tanımladığı Filistin Yönetimi'nin tutumu karşısında şaşkınlığını dile getirdi. Haftalardır Gazze Şeridi'nde hareketin beklediğini belirten Lübnan Hizbullah'ı da çok sayıda.

Bu, Abu Marzouk'un Al Jazeera Mubasher ile yaptığı ve 30 Ekim 2023 Pazar günü yayınlanan bir röportajda geldi. Kendisi, "otorite yetkilileri arasında iyi sesler olduğunu" ancak geri kalan seslerin çok şey iddia ettiğini söyledi .

Ebu Marzuk, "birçok yabancının kendisine, Filistin Yönetimi üyelerinin ve bazı Arap ülkelerinin gizlice Batı'ya Hamas'ı ortadan kaldırması yönünde çağrıda bulunduğunu bildirdiğini" ifade ederek şunları söyledi: "Hizbullah'tan ve Batı Şeria'daki kardeşlerimizden çok şey bekliyorduk. ama kardeşlerimizin Otoritedeki utanç verici konumu karşısında hayrete düşüyoruz.”

Müttefiklerden çok şey beklediklerini söyleyen Ebu Marzuk, Hamas hareketinin şu anda diğer tarafların olumsuzluklarıyla ilgilenmediğini belirterek, toplantıda herkese "ellerinden geldiğince katılma" çağrısında bulundu. ve direnişin umduğu ölçüde değil.”

İsrail'in Gazze'ye yönelik savaşına ilişkin Mısır'ın tutumuna ilişkin Ebu Marzuk, "Mısır'ın Gazze'ye yardım çağrısına seyirci kalmaması ve yetinmemesi gerektiğini" belirterek, "Mısır tarafının bu konuda kararlı bir duruş sergilemesini" beklediğini belirtti. Gazze Şeridi'ne mümkün olan en kısa sürede yardım ulaştırın."

Ayrıca Mısır'ın yakıt, ilaç ve yiyecek de dahil olmak üzere Gazze Şeridi'ne yardım getirebileceğini, yaralıları şeritten çıkarmak ve onları tedavi için Mısır hastanelerine taşımak, aynı zamanda yorulmak bilmeyen çabalara işaret ederek vurguladı. Kahire'nin Gazze Şeridi'ne yardım getirmesi ve Filistinlilerin Sina Yarımadası'na göç etmesini reddeden tutumu.

 

Ebu Marzuk ise Hamas ve direniş gruplarının 7 Ekim 2023'te İsrail yerleşimlerine karşı gerçekleştirdiği ani "El Aksa Tufanı" operasyonunu değerlendirerek, "Operasyonu planlayan liderler, operasyonun ne kadar kırılgan olduğunu bilselerdi" dedi. İsrail ordusu olsaydı binlerce savaşçıyla bunu yapar ve Tel Aviv'e ulaşırdı."

Ebu Marzuk, operasyonu planlayan liderlerin "İsrail ordusunun beş saat içinde yenilgiye uğratılmasına şaşırdıklarını ve eğer bunu bilselerdi sadece birkaç yüz yerine otuz bin savaşçı gönderirlerdi ve bu binlerce kişi de İsrail'e saldırırdı" dedi. Tel Aviv, Hayfa ve Yafa'ya ulaştı."

Ebu Marzouk, İsrail işgal ordusunun Filistin direnişiyle yüzleşmekten korktuğuna dikkat çekerek, işgalin sivilleri bombalamasının durdurulması gereken bir suç olduğunu söyledi, direnişin İsrail ordusunun Zikim'deki mevzilerine saldıran direniş olduğunu anlattı. Gazze Şeridi'ndeki saldırılarıyla karşı karşıya.

Esir dosyasına ilişkin ise Ebu Marzuk, esir takası anlaşmasını engelleyenlerin İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve hükümeti olduğunu belirterek, hareketin son dönemde esir takası konusunda teklif yaptığını ancak herhangi bir teklif almadığını belirtti. buna yanıt.

Ebu Marzouk ayrıca hareketin esir değişim dosyasına ilişkin vizyonuna ilişkin işgal yetkililerinden yanıt geleceğine inandığını ifade etti.

 

Hamas hareketi, tüm Filistinli mahkumların İsrailli mahkumlar karşılığında İsrail hapishanelerinden serbest bırakılacağı bir anlaşmaya hazır olduğunu açıklarken, İsrailli mahkumların aileleri de Tel Aviv'de neredeyse her gün oturma eylemleri ve İsraillilerle toplantılar yoluyla hükümetler üzerinde baskı kuruyor. yetkililer.

Mahkumların işleriyle ilgili kurumlardan alınan verilere göre işgal, 7 Ekim 2023'ten bu yana Batı Şeria'da yaklaşık 2.000 Filistinliyi etkileyen büyük bir tutuklama kampanyası başlattı.

İşgal, kuşatma altındaki Gazze Şeridi'ne üst üste yirmi dördüncü gün şiddetli bombardımanını sürdürüyor ve 29 Ekim 2023 Pazar akşamı itibarıyla İsrail işgali, 3.324'ü çocuk, 2.062'si kadın ve 460'ı olmak üzere 8.005 Filistinliyi öldürdü. Sağlık Bakanlığı'na göre Batı Şeria'da 7 Ekim 2023'ten bu yana 116 Filistinli öldürüldü.

Düzeltme önerin

ortak:

 

İşaretler:

Gazze

İsrail işgali

Hizbullah

Devamını okumaya devam edin..

Gazze'ye gece boyunca uçak, top ve botlarla yapılan bombardıman... ve tek kanser tedavi hastanesi, çevresinin hedef alınması nedeniyle yıkıldı.

 

Arapça Posta

Anadolu

Yayınlanma: 30.10.2023 05:15 GMT

Güncelleme: 30.10.2023, 05:16 GMT

 

İşgal, Gazze Şeridi'nin çeşitli bölgelerini bombalamaya devam ediyor - Reuters

İsrail işgal ordusu, 30 Ekim 2023 Pazartesi günü üst üste 24'üncü gün boyunca, Gazze Şeridi'nin kuzeyi başta olmak üzere, çeşitli yerlerine savaş uçakları, toplar ve hücumbotlarla baskınlar düzenlemeye devam etti. Şerit'teki kanser hastalarını tedavi eden hastanelerden biri ise çevresinin hedef alınması  sonucu yıkıldı.

Filistin Haber Ajansı, işgal savaş uçaklarının Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Lahia , Jabalia ve Beyt Hanun'daki birçok bölgeyi bombaladığını ve bu bölgenin iletişim ve internet bağlantısının tamamen kesildiği zamana denk geldiğini söyledi.

Gazze Şeridi'nin kuzeydoğu bölgesindeki askeri araçların yavaş hareket etmesi üzerine uçağın, topçu desteğiyle Beyt Lahia'nın doğusu ve Jabalia'nın doğusuna bir dizi şiddetli baskın düzenlediğini de sözlerine ekledi.

Savaş uçakları ayrıca Gazze'nin kuzeybatısındaki Al-Nasr mahallesi ve Al-Jalaa Caddesi'ne çok sayıda baskın düzenledi ve topçu, Şeridi'nin ortasındaki Al-Maghazi'nin doğusu ile Han Yunus'un doğusunu bombaladı. 

Buna paralel olarak, askeri uçaklar, Abu Sido ailesinin Han Yunus'un merkezindeki evine ve Refah'ın doğusunda ve Refah'ın batısındaki iki eve çok sayıda baskın düzenledi; bu, çok sayıda Filistinlinin ölümüne ve düzinelerce kişinin yaralanmasına yol açtı.

 

من جانبها، أعلنت وزارة الصحة في غزة، ليل الأحد/الإثنين، عن تحطيم مستشفى الصداقة التركي الوحيد لمرضى السرطان في القطاع إثر استهدافه من قبل الجيش الاسرائيلي، بحسب ما قاله الدكتور صبحي سكيك مدير عام المستشفى، في بيان نشرته منصة وزارة الصحة في غزة على Facebook.

 

Açıklamada ayrıca, "Gazze Şeridi'nde kanser hastalarına yönelik tek Türk Dostluk Hastanesi'nin İsrail işgali sonucu yıkılması ve ağır hasara uğratılması sonucu kanser hastaları ve sağlık çalışanları arasında bir panik hali yaşanmaktadır. defalarca çevresini hedef alıyor."

Açıklamada, "İşgalin, kanser hastalarının acı ve acılarını artırmak, onları ilaçtan ve tedavi için yurtdışına gitmekten mahrum bırakmakla kalmayıp, aynı zamanda hastane çevresini de hedef alarak hayatlarını tehlikeye attığı" belirtildi.

Filistin'in en büyük hastanesi olan, 34.800 metrekare alana sahip, 6 kattan oluşan, 180 yataklı hastanenin inşaatını (2011-2017) Türk hükümeti finanse etmişti.

Bu arada Filistin Telekomünikasyon Şirketi "Jawwal" Gazze Şubesi, Pazar/Pazartesi gecesi Şeyh Radwan bölgesindeki ana jeneratörün arızalanmasının ardından kuzey Gazze Şeridi'nin çeşitli bölgelerinde iletişim ve internet hizmetlerinin kesintiye uğradığını duyurdu.

Şirket, Facebook platformunda yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Son saatlerde Şeyh'teki ana istasyonlarımızdan birindeki ana jeneratörün arızalanması nedeniyle Kuzey Gazze Şeridi'nin çeşitli bölgelerinde iletişim ve internet hizmetlerinde kesinti yaşandı. Radwan bölgesi.”

Telekomünikasyon şirketi şunları ekledi: "Gazze Şeridi'ne yönelik saldırının başlangıcından bu yana, sabit ve hücresel iletişim ağı ile internetin, ağ unsurlarının tekrar tekrar zarar görmesi nedeniyle hizmetlerde kesinti ve müdahaleye maruz kaldığını açıklığa kavuşturmak isteriz. Sürekli bombalamanın sonucu” dedi ve şöyle devam etti: “Ekiplerimiz olası hasarları onarmak için ağı 24 saat izliyor.” Arızalar ve abonelere sunulan hizmetlerin yeniden sağlanması.

İsrail işgali, Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre 29 Ekim 2023 Pazar akşamı itibarıyla 3.324'ü çocuk, 2.062'si kadın ve 460'ı yaşlı olmak üzere 8.005 Filistinliyi öldürdü; Batı Şeria'da ise 7 Ekim'den bu yana 116 Filistinli öldürüldü. , 2023.

Hamas hareketi, İsrail Sağlık Bakanlığı'na göre 1.400'den fazla İsrailliyi öldürüp 5.132 kişiyi yaralarken, İsrail ordusuna göre "Mescid-i Aksa Tufanı" adı verilen bir operasyon sonrasında aralarında üst düzey askerlerin de bulunduğu 239 kişiyi esir tutuyordu. Bu sırada Gazze kuşat bölgesindeki yerleşim yerlerine girebildi. 

Düzeltme önerin

ortak:

 

İşaretler:

Gazze

İsrail işgali

Devamını okumaya devam edin..

İsrail, Gazze'deki bir binada askerlerini gösteren videoyu yayınladı! Haritalarla... İşgal ne kadar nüfuz etti, nereye ulaştı?

 

Arapça Posta

Murad El-Kuvatli

Yayınlanma: 29.10.2023 15:45 GMT

Güncelleme: 29.10.2023, 18:25 GMT

 

Videoda iki askerin göründüğü yer - sosyal paylaşım siteleri

İsrail medyası ve sosyal medya hesapları, iki İsrail askerinin Gazze Şeridi'ndeki bir konutun çatısına İsrail bayrağını kaldırdığını gösteren bir video klip yayınladı; bu, İsraillilerin, Tel Aviv'in kara işgalini genişletmesiyle bir başarı olarak kabul ettiği şeye övgü niteliğinde bir tür abartıya yol açtı. Gazze, ancak ortaya çıktığı yer. Askerler, açıklayacağımız nedenlerle, askerlerin oraya gelişinin önemli bir askeri ilerleme veya saldırıda büyük bir başarı anlamına gelmediğini kanıtlıyor. 

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun dijital ilişkiler asistanı Hanania Naftali, video klibi 29 Ekim 2023 Cumartesi günü yayınladı ve daha sonra İsrailli gazeteci ve medya hesaplarının yanı sıra bazı Arap hesapları tarafından da dağıtıldı. yayınlanan, askerlerin ve parlak bir gökyüzünün ortaya çıkışı, önceki gün 28 Ekim 2023 Cuma günü bayrak göndere çekildi.

Dün Filistin medyası , İsrail kuvvetlerinin Beyt Lahia'ya girmeye çalıştığını ancak başarısız olduğunu, dolayısıyla bu videonun çekilmesinin öncelikle propaganda amaçlı olduğunu duyurdu.

 

"X" sitesindeki hesaplarda askerlerin ortaya çıktığı yerin Gazze kıyısına yakın dağ evlerinden biri olduğu belirtilmeye başlandı.Biz de sahile yakın dağ evlerini doğrulamak için araştırmalarımıza başladık ve bulduk. Dağ evleri sosyal ağlar ve YouTube aracılığıyla içeriden bir video klip Dağ evinin adı "Al-Tanani" ve şekli içeriden İsrail askerlerinin ve tankının göründüğü yeri andırıyor. 

Dağ evinin iç kısmına ilişkin sosyal medyada yayınlanan bir video klipte , aynı dağ evinin havadan çekilen başka bir video klibinde, çatısında beyaz bir varil ve bir güneş paneli bulduk. ' videosu, pencerelerin şeklindeki benzerliğin yanı sıra.

Bu dağ evi, Gazze Şeridi ile İsrail sınırına yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta olup çok az konut binasının bulunduğu bir bölgede yer almakta olup, etrafı benzer dağ evleriyle çevrilidir, yani tüm alan açık araziyle çevrilidir ve kuzeybatıya doğru uzanır. Bu dağ evinin sahil kısmı kum tepeleriyle dolu. 

Bu dağ evine en yakın bölgeye gelince, konut binalarıyla dolu olduğu söylenebilir, dolayısıyla doğuya doğru 1,3 kilometre uzaklıkta, bu dağ evi ise doğuya doğru Beit Lahia'nın merkezine yaklaşık 3,5 kilometre uzaklıktadır. Bu, İsrail askerlerinin ve tanklarının yola çıktığı anlamına geliyor. Bahsettiğimiz gibi, sahil tamamen korunmasız bir alan, yani direniş grupları bununla yakından karşı karşıya gelirse açığa çıkacak. 

Bu sonucu destekleyen şey, İsrail işgal ordusunun, İsrail buldozerlerinin kıyıya yakın İsrail tanklarının önünü açtığını gösteren bir video klip yayınlamasıdır; bu da, başlangıçta helikopterler ve uçaklarla desteklenen bu saldırının, savunmada bir atılım olarak görülmediği anlamına geliyor. Filistinli gruplardan. 

Burada İsrail'in 2014 yılında başlattığı savaşa dönelim. İşgal güçlerinin geri çekilmek zorunda kalmadan önce o dönemde Al-Atatra yakınlarında aynı bölgeye girdiklerini ve Al-Atatra alanının 1,5 olduğunu göreceğiz. askerlerin ortaya çıktığı dağ evinden kilometrelerce uzaktaydı, bu da İsrail ordusunun 2014 yılında mevcut saldırıdan daha büyük bir alana girmeyi başardığı anlamına geliyor. 

Elbette işgal ordusunun bu bölgeye ulaşmasını sağlayan şey sahil yolunu kullanması ve bu sayede savunma yapan her tarafı görebilmesi ve rahatlıkla saldırabilmesidir.Bu nedenle savunucuların açık alanlarda mevzilenmemesi doğaldır. Direniş gruplarının işgal saldırısını püskürtmek için başvurduğu bilinen pusu stratejisinin de ihmal edilmemesi gerekliliğinin yanı sıra kolaylıkla hedef alınabilecek yerler. 

Bu nedenle, Beyt Lahia'nın kuzeybatısına giren güçleri püskürtmek için direniş grupları, askeri hedefleri avlamada etkili olduğu kanıtlanmış Al-Zawari insansız hava aracının yanı sıra keskin nişancılık operasyonlarına ve bölgelere havan topu bombardımanına güveniyor. 

Bugün, 29 Ekim 2023 Pazar günü, Hamas hareketinin askeri kolu El Kassam Tugayları, kendisine bağlı bir gücün işgalci İsrail güçlerinin arkasına sızarak Beyt Lahia'nın kuzeybatısında onlarla çatıştığını duyurdu. Düşman kuvvetleriyle karşılaştı ve onlarla çatıştı." 

Direniş grupları işgalci İsrail kuvvetlerine yönelik saldırılarını artırdı ve "El Kassam" Tugayları, İsrail araçlarının Gazze'nin kuzeyindeki "Erez" bölgesinin batısında ateş aldığını duyurdu ve içeride çok sayıda askeri öldürdüklerini söyledi. 

Direniş, askeri uzmanların İsrail'in Gazze Şeridi'nde çok şiddetli bir direnişle karşılaşacağı yönündeki uyarıları üzerine, işgal ordusunu Gazze Şeridi'ne saldırmaya karar vermesi halinde şiddetli bir direnişle karşılaşacağı tehdidinde bulunmuştu. işgal, Gazze Şeridi'ne karadan saldırı planlarını durdurdu ve bunların yerine saldırıları koydu. Sınırlı arazi ve gazete, Amerikalı yetkililere atıfta bulunarak, Tel Aviv'in büyük bir kara işgali planlarını durdurmasının "ABD'nin teklifiyle uyumlu olduğunu" açıkladı Savunma Bakanı."

Gazete, Biden yönetiminden yetkililerin İsrail'in sonunda ne yapacağını bilmenin zor olduğu konusunda uyardığını da sözlerine ekledi.

İsrail ordusunun üst üste 23. günde Gazze'ye yoğun baskınları düzenleyerek Sağlık Bakanlığı'na göre 3.324'ü çocuk, 2.062'si kadın ve 460'ı yaşlı olmak üzere 8.005 şehit öldürüldü. Resmi Wafa haber ajansına göre 7 Ekim. ".

İsrail Sağlık Bakanlığı'na göre Hamas hareketi 1.400'den fazla İsrailliyi öldürüp 5.132'yi yaralarken, aralarında üst düzey askeri personelin de bulunduğu en az 230 İsrailliyi yakalamanın yanı sıra, bunları 6.000'den fazla Filistinli mahkumla takas etmek istiyor. İsrail hapishanelerindeki çocuklar ve kadınlar.

Düzeltme önerin

ortak:

 

İşaretler:

Gazze

İsrail işgali

El Kassam Tugayları

Devamını okumaya devam edin..

 

Görüşler

Gazze'ye kara operasyonu.. İsrail böyle savaş suçu işliyor ve bölgeyi krize sürüklüyor

Arapça Posta

Altaf Moti

Yayınlanma: 29.10.2023 13:28 GMT

Güncelleme: 29.10.2023 13:39 GMT

 

İsrail Başbakanı Netanyahu ve Savunma Bakanı/Reuters

İsrail işgalinin tanklarını ve güçlerini kuşatma altındaki Şeridi'nin sınırlarına yakın yerlerde seferber etmesiyle Gazze'ye yönelik saldırı kritik bir dönemece ulaştı.İslami Direniş Hareketi "Hamas" 29 Ekim 2023 Pazar günü İsrail güçleriyle karşı karşıya geleceğini duyurdu. Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yer alan Beyt Lahia'nın kuzeybatısından geçerek burayı ateşle hedef alırken, "İslami Cihad" hareketine bağlı "Kudüs Tugayları" da Tel Aviv'i füzelerle hedef aldığını duyurdu. 

İsrail işgal ordusu, kara operasyonunu kademeli olarak Gazze Şeridi'nin kuzeyinde genişletmeye başladığını, bu kara harekâtının yalnızca Gazze'de değil, özellikle bölge ve bölge üzerinde de vahim etkilere neden olabileceği için büyük bir tehlike oluşturabileceğini belirtirken, İsrail'in Gazze Şeridi'nde yirmi üçüncü gündür devam eden saldırganlığı 10.000 şehit ve kayıplara yol açarken, Filistinlilerin çektiği insani acılar da büyük ölçüde arttı. İnsanların enkaz altında kalması, bölge ülkeleri arasında zaten çalkantılı olan siyasi ve diplomatik durumu daha da arttırabilir. 


Geçtiğimiz günlerde İsrail askerleri ile Hamas savaşçıları arasında Gazze'de çıkan çatışmanın ardından kara operasyonu yapılması yakınlaştı. Her ne kadar New York Times, Amerikalı yetkililere atıfta bulunarak İsrail işgalinin Gazze Şeridi'ne karadan saldırı planlarını durdurduğunu ve bunların yerine sınırlı kara saldırıları getirdiğini ortaya koysa da, bu yöntem ABD Savunma Bakanı'nın önerisiyle daha uyumlu.

Gazete ayrıca Biden yönetiminden yetkililerin, İsrail'in sonuçta ne yapacağını bilmenin zor olduğu konusunda uyarıda bulunduğunu, zira son üç günde artan hava saldırıları ve genişletilmiş kara saldırılarının daha saldırgan bir duruşa işaret ettiğini belirtti.

Gazze'de kara operasyonu başlatmak İsrail için riskli ve maliyetli bir çaba olacaktı çünkü karmaşık bir tüneller ve zorlu savaşçılar ağı inşa ederek böyle bir senaryoyu öngören direniş savaşçılarının sert direnişiyle karşılaşacaktı.

İsrail işgali, direnişin roketatarlarını, silah depolarını ve komuta merkezlerini yok etmenin yanı sıra Hamas'ın üst düzey isimlerini tutuklamaya veya ortadan kaldırmaya çalışacak. Ancak direniş İsrail'in içinde uzun menzilli füze fırlatma yeteneğini gösterdiği için bu hiç de kolay olmayacak. 

Ayrıca işgal güçleri Gazze'de nüfusun en yoğun olduğu bölgelere girmekte zorlanacak, çünkü bu durumda daha fazla engel ve tehlikeyle karşı karşıya kalacaklar.


Gazze'deki kara operasyonuna eşlik edecek bölgesel ve uluslararası yansımaların yanı sıra, İsrail'i veya direnişi destekleyen veya karşı çıkan ülke ve kuruluşların tepkilerini kışkırtacak, bu da durumun daha da kötüleşmesine veya belki de müdahaleye yol açacaktır.

 

Türkiye, Katar ve İran gibi birçok ülke ve kuruluş İsrail'in eylemlerini kınayarak Filistinlilerle dayanışma içinde olduklarını ifade ederken, Batılı ülkelerin çoğu direnişi suçladı ve bu durum uluslararası alanda kutuplaşmanın daha da derinleşmesine neden olabilir.

إذ نجد الولايات المتحدة الأمريكية وحلفاءها الغربيين فرنسا وبريطانيا وألمانيا، حريصة كل الحرص على أن تدعم الاحتلال الإسرائيلي بدعم غير مشروط وكم هائل من المساعدات العسكرية، مما يوضح حجم التحيز والهيمنة التي تتبعها السياسة الغربية بشكل عام.

لقد كشف الصراع الحالي في غزة عن القيود المفروضة على النهج الذي تقوده الولايات المتحدة لحل القضية الفلسطينية، فضلاً عن التحديات المتمثلة في إيجاد أرضية مشتركة بين القوى الكبرى. 

وتواجه اليوم واشنطن انتقادات بسبب انحيازها الواضح إلى الاحتلال الإسرائيلي وإحجامها عن الضغط عليه لإنهاء عدوانه بعد فشل خطتها التسويقية لدعشنة المقاومة الفلسطينية، وهذه الضغوط ليست خارجية فقط، بل داخلية أيضاً فبعض المشرعين والناشطين التقدميين شككوا في دعمها غير المشروط لإسرائيل وتواطئها في انتهاكاتها لحقوق الإنسان. 

بينما انتقدت الصين، وهي عضو دائم في مجلس الأمن التابع للأمم المتحدة وقوة عالمية صاعدة، تصرفات إسرائيل ودعت إلى وقف فوري لإطلاق النار.

كما عرضت الصين التوسط بين إسرائيل والمقاومة، واتهمت الولايات المتحدة بعرقلة جهود الأمم المتحدة لحل الأزمة. ويعكس الزخم الصيني في هذه القضية نفوذها ومصالحها المتنامية في الشرق الأوسط، فضلاً عن تنافسها مع الولايات المتحدة على الزعامة العالمية. كما سعت الصين إلى تقديم نفسها باعتبارها جهة فاعلة مسؤولة ومحايدة يمكنها المساعدة في تعزيز السلام والاستقرار بالمنطقة. 

أما عن روسيا، وهي العضو الدائم أيضاً في مجلس الأمن التابع للأمم المتحدة ولاعب رئيسي في الشرق الأوسط، فدعت إلى إنهاء العنف وحثت الجانبين على احترام القانون الدولي.

حافظت روسيا على علاقات جيدة مع كل من إسرائيل وحماس، واستضافت عدة جولات من المحادثات بينهما في الماضي. ويعكس دور روسيا في هذه القضية مصالحها الاستراتيجية والاقتصادية في المنطقة، فضلاً عن رغبتها في تحقيق التوازن بين الولايات المتحدة والقوى الأخرى. 

فقد أتاحت لها هذه الحرب ما لم تتحه حربها في سوريا من تعزيز مواقعها في الشرق الأوسط. استقبالها يوم الخميس وفداً من حماس ونائب وزير الخارجية الإيراني، يعزز احتمال قيامها بلعب دور الوسيط بعد فشل قمة مصر في إبراز مرشح آخر.

وبالطبع لا يمكن إغفال إيران، الخصم الإقليمي الرئيسي لإسرائيل والراعي الرئيسي لحزب الله وجماعات أخرى في المنطقة، فخلال مقابلته مع وسائل الإعلام الإيرانية، بعد عودته من رحلته الإقليمية، حذّر وزير الخارجية الإيراني حسين أمير عبد اللهيان، من تصعيد كبير محتمل في المستقبل.

بينما حذر حزب الله، من أنه سينضم إلى المعركة إذا قام  الاحتلال الإسرائيلي بغزو غزة برياً. ويمتلك حزب الله ترسانة كبيرة من الصواريخ والقذائف التي تستطيع أن تصل إلى أهداف استراتيجية داخل إسرائيل.

وكرر المسؤولون الإيرانيون، وعلى رأسهم وزير الخارجية الإيراني، أن التدخل الإيراني والتصعيد وفتح جميع الجبهات، واندلاع حريق في المنطقة سيكون سببه الغزو البري الإسرائيلي لغزة، فهل هذه المسألة هي الخط الأحمر لإيران وحزب الله  للتدخل في الحرب الحالية؟

أما عن دور مصر وقطر، فتحاول جهودهما التوسط في وقف إطلاق النار بين إسرائيل وحماس، عن طريق استخدام اتصالاتهما الدبلوماسية ونفوذهما. فلدى مصر حدود مع غزة ولديها معاهدة سلام مع إسرائيل، في حين أن قطر لديها علاقات وثيقة مع حماس وتقدم مساعدات مالية لغزة. وأرسل البلدان وفوداً إلى إسرائيل وغزة لنقل الرسائل والمقترحات، لكن جهودهما لم تسفر حتى الآن عن نتائج كبيرة. 

Batı'nın koşulsuz desteğine rağmen İsrail kendisini içeride ve dışarıda son derece tehlikeli bir durumda buluyor.Bölgesel ve uluslararası alanda durum kötüleşip karmaşıklaşırken, Netanyahu siyasi hayatının bittiğini bildiği için içeride de durum daha da kötüleşiyor. Savaşın sonucu ve saldırıyla ilgili İsrail otoritesi içindeki bölünme İsrail'i ve dünyayı şok eden sürpriz hâlâ yaşıyor ve belki de Netanyahu'yu bugün, 29 Ekim 2023 Pazar günü harekete geçiren de bu oldu. “Mescid-i Aksa Tufanı” operasyonunun öngörülememesinden İsrail ordusunu ve istihbaratını sorumlu tutarken yanıldığını itiraf ediyor.

İsrail'in onlarca yıldır Filistinlilere ve bölgeye yönelik saldırgan ve ırkçı politikaları bölgeyi istikrarsızlaştırdı ve Gazze'ye yapılacak herhangi bir kara operasyonu, İsrail ve tüm Orta Doğu için durumu her düzeyde daha da kötüleştirecektir. 

Ayrıca makalelerinizi bu e-posta yoluyla göndererek Görüşler ve Kişisel Deneyimler bölümüne de katılabilirsiniz: [email protected]

“Arabi Post”ta yayınlanan görüş yazıları sitenin editör ekibinin bakış açısını yansıtmamaktadır.

Düzeltme önerin

ortak:

 

İşaretler:

Mescid-i Aksa Sel Harekatı

Gazze

İsrail işgali

Devamını okumaya devam edin..

Altaf Moti

Pakistanlı ekonomi araştırmacısı

Pakistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu Karaçi, Pakistan Kurumsal Sosyal Sorumluluk Daimi Komitesi Üyesi. Siyasi ve ekonomik araştırmacı, hükümete ait ve sivil toplum kuruluşlarının danışmanı ve Pakistan'daki Eğitim Ağının başkanı.

İşgal güçlerinin arkasına sızdı.. 
“El-Kassam”, Gazze'de Beyt Lahia'ya giren bir güçle karşı karşıya geldiğini ve çatıştığını duyurdu

Hamas hareketinin askeri kolu El Kassam Tugayları, 29 Ekim 2023 Pazar günü yaptığı açıklamada, kendisine bağlı bir gücün işgalci İsrail güçlerinin arkasına sızdığını ve Gazze Şeridi'nin kuzeyinde bulunan Beyt Lahia'nın kuzeyinde onlarla çatıştığını duyurdu .Gazze  Şeridi'nin çeşitli bölgelerine yoğun İsrail bombardımanı devam ediyor. 

El Kassam Tugayları tarafından yapılan bir açıklamada geldi ve şöyle dedi: "El Kassam Mücahidleri, kendi hatlarının arkasına sızdıktan, düşman kuvvetleriyle birleştikten ve çatıştıktan sonra Beyt Lahia'nın (kuzey) kuzeybatısına giren (İsrail) güçlerini şaşırttı. 

Bugün erken saatlerde, Pazar günü El Kassam başka bir açıklamada şunları söyledi: "El Kassam Mücahidleri, Beyt Lahia'nın kuzeybatısındaki El Amriya bölgesine giren Siyonist güçlerle yüzleşmeye devam ediyor" ve savaşçılarının "onlarla (kuvvetlerle) çatışmaya girdiğini" ekledi. Al-Yassin 510 tandem mermileri ve mermileriyle silahlı çatışmalar yaşandı ve düşman araçları hedef alındı.

El Kassam Tugayları da "Düşmanın, saldırılarını halen düşman kuvvetlerine yöneltmekte olan mücahitlerimizle çıkan çatışmada çok sayıda askerinin yaralandığını itiraf ettiğini" belirtti.

Filistin Kızılayı, al-Quds Hastanesi'nin bulunduğu Gazze'nin Tal al-Hawa bölgesinde yoğun İsrail hava saldırılarının olduğunu belirtti. Hastane yönetimi, İsrail'in tesisin tahliye emirlerine rağmen, hastaların çoğunun yaşlı ve engelli olduğu için bunu yapmanın imkansız olduğunu söylüyor.

İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'daki Cenin şehrine düzenlediği baskın en az dört kişinin ölümüne ve beş kişinin yaralanmasına neden oldu.

Hamas tarafından doğrulanan İsrail medyasına göre, üç roket güney İsrail şehri Netivot'ta meydana geldi.

Hamas, şiddetli çatışmaların bildirilmesinin ardından İsrail tanklarının ve buldozerinin Gazze şehrinin dış mahallelerini terk ettiğini söyledi.
İsrail'in hastanenin "derhal" boşaltılması emrini vermesi ve bombardımanın devam etmesi üzerine, Gazze'deki Kudüs Hastanesi'ne olası bir saldırı korkusu artıyor.
Üç haftada 112'den fazla Filistinlinin öldürüldüğü işgal altındaki Batı Şeria'da İsrail'in ölümcül baskınları devam ediyor.
BM, Pazar günü en az 33 yardım kamyonunun Gazze'ye girdiğini ve böylece Gazze'ye geçen toplam kamyon sayısının 117'ye çıktığını söyledi.
Save the Children, son üç haftada Gazze'de öldürülen çocukların sayısının, 2019'dan bu yana dünya çapındaki çatışmalarda öldürülen toplam çocuk sayısından daha fazla olduğunu söyledi.
Mahkeme başsavcısı, Refah sınır kapısını ziyareti sırasında, Gazze halkına yardım ulaştırılmasını engellemenin Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin yetkisi altında suç teşkil edebileceğini söyledi.
İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'deki saldırılarında en az 8.005 Filistinli öldürüldü. İsrail'de ise 1.400'den fazla insan öldürüldü.

Güncellenme Tarihi : 30.10.2023 13:49

İLGİLİ HABERLER